Polska

Konferencja „Pokażcie nas w Rio”

Marcin Ryszka 2015-02-17 19:20

25 kwietnia na terenie Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie odbędzie się ogólnopolska konferencja mająca na celu zwiększenie świadomości wśród polskich mediów i społeczeństwa na temat sportu osób niepełnosprawnych w naszym kraju. Wydarzenie to jest jednym z punktów prowadzonego przez stowarzyszenie „Nie Widzę Przeszkód” projektu o takiej samej nazwie jak tytuł konferencji. 

Nie będę ukrywał, że jestem osobiście zaangażowany w organizację wyżej wspomnianej inicjatywy. Portal megatiming, jako jeden z nielicznych informuję o zmaganiach pływaków niepełnosprawnych. Myślę, że takie nazwiska jak Jabłońska czy Mendak nie są Wam obce. Miałem przyjemność reprezentować Polskę na Igrzyskach w Pekinie i w Londynie. Niestety z tych imprez nie było prowadzonych zbyt wielu transmisji w polskich mediach. Na łamach megatiming możecie przeczytać, jakie sukcesy odnoszą polscy pływacy niepełnosprawni na arenie międzynarodowej. Czy nie chcielibyście mieć okazji oglądać na żywo Jabłońskiej, która bije rekord Europy czy Mendak zdobywającej trzeci raz na kolejnych igrzyskach złoto w tej samej konkurencji?

Nie chcemy atakować polskich mediów, obwiniać ich, że nie pokazują zmagań niepełnosprawnych sportowców. Zależy nam, aby pokazać im, że sport paraolimpijski może być atrakcyjny dla widza. Nawiązaliśmy współprace ze znanymi komentatorami, których znamy z polskiej TV jak np. Marek Jóźwik czy Przemysław Babiarz. Skoncentruję się w tym tekście tylko na pływaniu. Pan Babiarz skomentował dla nas dwa wyścigi z udziałem Oliwi Jabłońskiej z mistrzostw Europy w holenderskim Eindhoven. W najbliższym czasie umieścimy te nagrania w Internecie, ale już dzisiaj mogę powiedzieć, że robią wrażenie. Każdy pamięta wyścigi największych gwiazd polskiego pływania z komentarzem Pana Przemka. Był on bardzo zaskoczony poziomem wyścigów zmagań niepełnosprawnych zawodników i osobiście przyznał, że nie znał przepisów regulujących pływanie paraolimpijczyków. Dzięki takiej konferencji świadomość polskich dziennikarzy zajmujących się sportem na pewno się zwiększy.

Chcemy pokazywać materiały z nagranym komentarzem polskich komentatorów z różnych dyscyplin 25 kwietnia, w auli wydziału Zarządzania Akademii Górniczo-Hutniczej, w sposób atrakcyjny dla widza. Zaprezentujemy polskich paraolimpijczyków, jako pełnoprawnych sportowców. Przecież hymn grany za złoty medal brzmi tak samo na igrzyskach pełnosprawnych, jak i na paraolimpiadzie.

Honorowy patronat nad naszym wydarzeniem objął rektor wyżej wymienionej uczelni prof. Tadeusz Słomka. To nie wszystkie znane nazwiska, które zaangażowały się w nasz projekt. Polscy mistrzowie świata w pływaniu, Paweł Korzeniowski i Radosław Kawęcki, popierają naszą akcję. Cieszymy się, że takie osobistości zdecydowały się nam pomóc. O prowadzonych przez nas działaniach można przeczytać na fanpage'u Nie Widzę Przeszkód

Mam nadzieję, że fanów pływania w Polsce zainteresuje prowadzona przez nas inicjatywa. Jesteśmy otwarci na każdą propozycję współpracy czy pomocy. Zostało już niewiele czasu, a do zrobienia jest jeszcze bardzo dużo. Mamy nadzieję, że do samej konferencji będzie przyświecało nam hasło, które równocześnie jest nazwą stowarzyszenia, czyli „Nie Widzę Przeszkód”.