Polska

Weekendowy raport: Z polskich aren

Joanna Kwatera 2018-02-25 19:29

Podczas gdy oczy fanów pływania skierowane były na rywalizację w pierwszej tegorocznej odsłonie zawodów z cyklu Arena Grand Prix Puchar Polski, na innych pływalniach na krajowym podwórku  i tuż za granicą również toczono zacięte potyczki o zwycięstwo, a w rozgrywanych imprezach pokazywali się kadrowicze. Zwykle ścigając się w wodzie lub też niekoniecznie…

A zaczęło się już w piątek, kiedy do boju ruszyli pływacy w dwudniowych zawodach o Puchar Prezesa Klubu MKP Szczecin. Na pływalni w zachodniopomorskim pojawili się m.in. medaliści mistrzostw Europy seniorów i juniorów: Jakub Książek, Karol Ostrowski czy Mateusz Arndt. Ale o dziwo to nie oni okazali się najlepszymi zawodnikami imprezy. Na pierwszym miejscu w tym rankingu wśród mężczyzn uplasował się Amadeusz Kiełczewski, któremu triumf dały dobre występy na 400 i 800m stylem dowolnym warte w sumie 1473 pkt. Ponadto Szczecinianin wygrał rywalizację na 200m tym stylem i wyprzedził w klasyfikacji Arndta (Delfin Gdynia) i Ostrowskiego (MKP Szczecin). Wśród kobiet najwięcej punktów zgromadziła Zoe Gawrońska, która zwyciężyła w aż pięciu konkurencjach, notując najlepszy wynik zawodów wśród kobiet na dystansie 800m stylem dowolnym. 18-latka skompletowała za dwa najlepsze starty 1426 pkt i zameldowała się w tabeli najlepszych zawodniczek tej imprezy przed Weroniką Margulą i Natalią Fryckowską. Ta ostatnia  zapewnie zaskoczyła kibiców swoim udziałem w konkurencji, w której nie miała do tej pory oficjalnie zanotowanego wyniku, na 400m stylem zmiennym, którą choć w skromnej obsadzie wygrała…

***************************************************

Na ogólnopolskich zawodach o Puchar Dyrektora ZSOiS w Zielonej Górze pokazał się pływający obecnie w klubie TP Zielona Góra pod okiem Jacka Miciula uczestnik mistrzostw świata i Europy seniorów Jakub Skierka. Specjalista od stylu grzbietowego wygrał dwie tam konkurencje 100m stylem grzbietowym oraz 50m stylem dowolnym, oraz uplasował się na drugiej lokacie na 200m stylem dowolnym. Najwięcej punktów otrzymał za występ w pierwszej z nich, gdzie z wynikiem  55.71 pokonał na mecie Krzysztofa Morawskiego i Dawida Gotszlinga. Mimo, że Skierka nie uzyskiwał dziś nadzwyczajnych wyników, osiągnięte czasy pozwoliły mu zwyciężyć w rankingu najlepszych zawodników przed Michałem Mikołajczykiem (Włokniarz 1925 Kalisz).

***************************************************

Okiem sięgamy również tuż za granice naszego kraju, do naszych południowych sąsiadów. W prestiżowym mitingu, który odbył się w weekend na Słowacji wzięli udział zawodnicy Szkoły Mistrzostwa Sportowego z Krakowa. W Grand Prix Trnavy nasi młodzi pływacy wywalczyli cztery medale, a ich autorami byli Laura Pogorzelska oraz Jakub Majerski. 17-letnia grzbiecistka wygrała rywalizację kobiet na 100 i 200m tym  stylem, notując odpowiednio wyniki 1:03.34 i 2:18.68. Majerski dwukrotnie stawał na środkowym stopniu podium, plasując się na drugiej lokacie na dystansach stumetrowych: motylkiem (z czasem 55.71) i grzbietem (osiągając wynik 55.81). Na pierwszym z nich wyprzedził go dobrze znany w Polsce Adam Halas, a w pojedynku grzbiecistów bardzo zaciętą rywalizację o zwycięstwo rozstrzygnął na swoją korzyść Adama Cernek, który okazał się lepszy od Polaka o dwadzieścia dwie setne sekundy. Dzięki tym dobrym występom pływacy Galicji Kraków zajęli w tabeli medalowej piątą pozycję.

***************************************************

Nie wzięli udziału w rywalizacji Grand Prix Polski w Kozienicach, ale za to zaszczycili swoją osobą podczas XVIII Otwartych Integracyjnych Mistrzostw Wielkopolski w pływaniu w kategorii Masters. Kacper Majchrzak, Joanna Cieślak i trener Michał Szymański wręczyli zawodnikom tej imprezy wyróżnienia specjalne, które weszły już do tradycji poznańskich zawodów i dotyczyły przeróżnych, śmiesznych kategorii, a wszystko to oczywiście z przymrużeniem oka. Natomiast w rywalizacji na pływalni przy ul. Chwiałkowskiego w pierwszych w tym roku zawodach należących do cyklu Pucharu Polski Masters znakomity wynik uzyskał rekordzista Europy Zbigniew Januszkiewicz, który koronne 200m stylem grzbietowym przepłynął w czasie 2:22.91. Wśród kobiet prym wiodły sprinterki, a znakomitą postawę już na początku sezonu zaprezentowała Joanna Gołębiowska, która bardzo szybko pokonała 100m stylem zmiennym, a także uzyskała  najbardziej wartościowy rezultat w biegu memoriałowy im. Mieczysława Wolniewicza na 50m stylem klasycznym, poprawiając rekord Polski w kat. 35-39lat wynikiem 34.80. Wśród mężczyzn wygrana w biegu memoriałowym padła łupem Filipa Rowińskiego (29.37).