Świat

Przez Londyn do Rio [1]

Szymon Gagatek 2016-05-16 00:40

Długie miesiące wyczekiwania zakończone! W ciągu najbliższych piętnastu dni wyklaruje się nasza pływacka kadra na Igrzyska w Rio de Janeiro. Pierwszy etap walki o przepustki do Brazylii czeka Biało-czerwonych już w Londynie, gdzie od poniedziałku rozpoczynają się mistrzostwa Europy. Na starcie zobaczymy niezwykle liczną, 26-osobową ekipę prowadzoną przez Piotra Gęgotka.

Partnerem relacji z mistrzostw Europy w Londynie jest Małopolski Okręgowy Związek Pływacki.

Już pierwszy dzień rywalizacji powinien dostarczyć sporo emocji. Miejmy nadzieję, że w parze z nimi padnie też kilka minimów olimpijskich. Na pierwszy ogień pójdą mężczyźni, którzy powalczą na dystansie 400 m stylem dowolnym. Mistrzostwa dla Polaków zainauguruje Jan Świtkowski. Lublinianin, podobnie jak Konrad Czerniak, zdołał już wypełnić kryteria Polskiego Związku Pływackiego na Igrzyska, ale być może będzie się chciał włączyć się do rywalizacji o miejsce w samolocie do Rio również w tej konkurencji. Oprócz niego na słupkach startowych pojawią się także Kacper Klich oraz Filip Zaborowski i Wojciech Wojdak, którzy świetnie spisali się na tym dystansie na ubiegłorocznym czempionacie globu.

Pierwszą Polką, która wskoczy do wody na obiekcie w Londynie, będzie Anna Dowgiert. Zawodniczka Śląska Wrocław popłynie w eliminacjach 50 m stylem motylkowym, a więc w swojej koronnej konkurencji, w której w ubiegłym roku była nawet w finale mistrzostw świata. W sprinterskiej rywalizacji delfinistów wystąpi z kolei jej klubowy kolega, Oskar Krupecki. W piątej serii zaprezentuje się w doborowym towarzystwie. Na środkowych torach staną bowiem Benjamin Proud (brązowy medalista poprzednich mistrzostw Europy) oraz Frederick Bousquet.  

Wyjątkowo zapowiada się czwarta seria wyścigów na dystansie 100 m stylem grzbietowym mężczyzn, w której zobaczymy wszystkich trzech Polaków: Marcina Tarczyńskiego, Tomasza Polewkę i Radosława Kawęckiego. Każdy z nich miał już w swoim życiu okazję pływać szybciej od minimum, ale do Brazylii będzie mogło pojechać tylko dwóch z nich. Bezpośrednia walka naszych pływaków zapowiada się zatem niezwykle interesująco.

Na liście zgłoszeń na dystansie 400 m stylem zmiennym pań pierwotnie znajdowała się Katarzyna Baranowska. Rekordzistka Polski ostatecznie nie stanie jednak do walki w tej konkurencji, wszystkie siły rzucając na zmagania na o połowę krótszym dystansie, gdzie już na mistrzostwach Niemiec była bliska uzyskania rezultatu lepszego od minimum olimpijskiego. Biało-czerwonego akcentu jednak nie zabraknie. Nasze barwy będzie reprezentować Paula Żukowska z Juvenii Wrocław.

Dystans 200 m stylem grzbietowym przepłyną z kolei Alicja Tchórz i Ludwika Szynal. Podopieczna Grzegorza Widanki być może już jutro pokusi się o złamanie bariery dwóch minut i dziesięciu sekund, co w stroju tekstylnym nie udało jej się jeszcze nigdy (rekord kraju - 2:09.74 - ustanowiła w 2009 roku). Dużo trudniejsze zadanie czeka zawodniczkę z Lublina, która dopiero dziś dołączyła do kadry, przylatując prosto ze Stanów Zjednoczonych, gdzie zaliczała ostatnie egzaminy na Uniwersytecie Akron. 

Na zakończenie eliminacji zaprezentuje się jeszcze nasza męska sztafeta 4x100 m stylem dowolnym. Pod nieobecność Konrada Czerniaka, który do Londynu dotrze dopiero za kilka dni, Polskę będą reprezentować Paweł Korzeniowski, Kacper Majchrzak, Filip Wypych i Oskar Krupecki.

Obszerne zapowiedzi, relacje i wypowiedzi naszych pływaków znajdziecie oczywiście na naszym portalu. Pełen przekaz telewizyjny z londyńskiego Aquatics Centre, obejmujący zarówno sesje poranne, jak i popołudniowe, zrealizuje natomiast Eurosport.

Starty Polaków, dzień I:
11:00 - 400 m stylem dowolnym [minimum olimpijskie: 3:50.44]
   Jan Świtkowski (seria 1/5; tor 7.)
   Kacper Klich (seria 3/5; tor 1.)
   Filip Zaborowski (seria 4/5; tor 3.)
   Wojciech Wojdak (seria 4/5; tor 6.)

11:28 - 50 m stylem motylkowym
   Anna Dowgiert (seria 5/5; tor 3.)

11:37 - 100 m stylem grzbietowym [minimum olimpijskie: 54.36]
   Marcin Tarczyński (seria 4/6; tor 0)
   Radosław Kawęcki (seria 4/6; tor 5)
   Tomasz Polewka (seria 4/6; tor 6)

11:51 - 400 m stylem zmiennym [minimum olimpijskie: 4:43.46]
   Paula Żukowska (seria 2/3; tor 8.)

12:28 - 200 m stylem grzbietowym [minimum olimpijskie: 2:10.60]
   Alicja Tchórz (seria 3/4; tor 3.)
   Ludwika Szynal (seria 4/4; tor 8.)

12:44 - 50 m stylem motylkowym
   Oskar Krupecki (seria 5/7; tor 7.)

13:07 - 4x100 m stylem dowolnym mężczyzn
   Polska (seria 2/2; tor 3.)