Polska

Lublin 2015: Tchórz blisko setki

Szymon Gagatek 2015-12-21 03:01

Siedem złotych i dwa srebrne medale wywalczyła w Lublinie najbardziej utytułowana pływaczka tegorocznych zimowych mistrzostw Polski, Alicja Tchórz. Reprezentantka Juvenii Wrocław na podium krajowego czempionatu stawała już w swojej karierze dokładnie dziewięćdziesiąt dziewięć razy! W niedzielę zwyciężyła na 200 m stylem grzbietowym i w sztafecie 4x100 m stylem zmiennym.

Finał grzbiecistek miał stać na wysokim poziomie, ale wyniki medalistek przerosły chyba najśmielsze oczekiwania kibiców zgromadzonych w Aqua Lublin. Medalu w popołudniowym wyścigu nie dawałby nawet czas 2:08! Zwyciężyła faworytka rywalizacji, rekordzistka Polski w tej konkurencji, Alicja Tchórz. Podopieczna Grzegorza Widanki pokonała osiem długości basenu w 2:05.07, a więc wolniej o zaledwie dziewięć setnych sekundy od swojej życiówki sprzed dwóch tygodni! Zajęcie pierwszego miejsca wcale nie przyszło jej jednak łatwo. Wicemistrzynię Europy z Netanji od samego początku walki o medale mocno naciskała Ludwika Szynal. Reprezentantka gospodarzy o ponad cztery sekundy poprawiła swój dotychczasowy najlepszy wynik w karierze, kończąc zmagania z rezultatem 2:05.94. 

Szynal świetnie poradziła sobie z przełożeniem wysokiej formy z pływalni jardowej na metry. Zaledwie dwa tygodnie temu lublinianka zaliczyła jeden ze swoich najlepszych startów od czasu rozpoczęcia studiów na Uniwersytecie Akron, bijąc rekord Mid-American Conference na 200 jardów stylem grzbietowym wynikiem, który niemal na pewno pozwoli jej na debiut w prestiżowych mistrzostwach NCAA. [Więcej o zawodach Zippy Invitational] Rezultat ze stolicy województwa lubelskiego pozwoli jej z kolei na pierwszy start w seniorskiej imprezie międzynarodowej w biało-czerwonych barwach, dzięki wypełnionemu minimum na czempionat Starego Kontynentu w Londynie.

Podium niedzielnego wyścigu uzupełniła Agata Naskręt. Siedemnastolatka z Astorii Bydgoszcz została czwartą zawodniczką w historii polskiego pływania (obok Tchórz, Szynal i Klaudii Naziębło), która zdołała w tej konkurencji złamać barierę dwóch minut i ośmiu sekund (2:07.89). Rywalizację w Lublinie zakończyła z aż trzema brązowymi medalami, wywalczonymi na każdym dystansie w stylu grzbietowym. Tuż za podium znalazła się Gabriela Wójtowicz z AZS AWFiS Gdańsk (2:09.39).

Podium na dystansie 200 m stylem grzbietowym kobiet:
1. Alicja Tchórz (Juvenia Wrocław)   2:05.07
2. Ludwika Szynal (Skarpa Lublin)   2:05.94
3. Agata Naskręt (Astoria Bydgoszcz)   2:07.89

Siódme złoto w Lublinie, a zarazem dziewięćdziesiąty dziewiąty medal mistrzostw Polski w karierze, Tchórz dołożyła w ostatniej konkurencji zawodów, rywalizacji sztafet 4x100 m stylem zmiennym. Drużyna Juvenii Wrocław, w składzie z kaliszanką na pierwszej zmianie, Dominiką Sztanderą w stylu klasycznym, Paulą Żukowską wśród delfinistek i Weroniką Górecką na odcinku w stylu dowolnym, uzyskała czas 4:03.52 i ustanowiła nowy rekord Polski seniorek, wyprzedzając wyraźnie AZS AWFiS Gdańsk oraz AZS AGH Kraków.

Podium na dystansie 4x100 m stylem zmiennym kobiet:
1. Juvenia Wrocław (Tchórz, Sztandera, Żukowska, Górecka)   4:03.57 [rekord Polski]
2. AZS AWFiS Gdańsk (Wójtowicz, Baranowska, Sokołowska, Klonowska)   4:06.07
3. AZS AGH Kraków (Górniak, Uryga, Radlińska, Kawecka)   4:06.37