Świat

Rio 2016: Zagubiony autobus

Szymon Gagatek 2016-08-13 05:27

Zdarzyła się Wam kiedyś sytuacja, w której, jadąc na zawody, kierowca Waszego autokaru pomylił trasy i zamiast tej prowadzącej na pływalnię, wybrał drugą - wiodącą w zupełnie innym kierunku? Choć trudno w to uwierzyć, taka "przygoda" przytrafiła się części sprinterek mających wystartować w piątkowych półfinałach 50 m stylem dowolnym! Start rywalizacji trzeba było opóźnić o około pół godziny.

Po ostatnim finale siódmego dnia igrzysk miała się jeszcze odbyć dekoracja medalistówf na dystansie 100 m stylem motylkowym. Następnie planowane było rozpoczęcie walki kraulistek o wejście do najlepszej ósemki na dystansie 50 metrów. Okazało się jednak, że konieczne będzie przesunięcie obu wyścigów. Wszystko z powodu zamieszania związanego z autokarem, który wiózł z wioski olimpijskiej część pań mających wziąć udział w półfinałach. Kierowca busa wybrał niewłaściwą drogę i - zamiast na pływalnię - dotarł pod... stadion lekkoatletyczny!

Ostatecznie udało mu się przywieźć zawodniczki na miejsce, ale zrobił to o godzinę później niż planowano - stąd nieoczekiwane zmiany w harmonogramie. Co ciekawe, do teraz nie wiadomo, kto w tym pechowym autokarze w rzeczywistości się znajdował. Najwięcej informacji - w dodatku sprzecznych - dotyczyło Etiene Medeiros. Według reporterów amerykańskiej stacji NBC reprezentantka gospodarzy była w pojedzie, natomiast brazylijska telewizja SporTV tym plotkom zaprzeczała. Jedno jest za to pewne - zamieszanie nie wpłynęło na jej postawę w wieczornych zmaganiach. Gdy w końcu wskoczyła do wody, uzyskała czas 24.45 s. Poprawiła rekord kraju i z siódmego miejsca awansowała do wyścigu medalowego.

Najszybsza, podobnie jak w eliminacjach, była Pernille Blume. Dunka anotowała rezultat 24.28 s, o pięć setnych gorszy od tego z popołudnia. To wystarczyło, by minimalnie wyprzedzić Cate Campbell (24.32 s) oraz broniącą tytułu mistrzyni olimpijskiej Ranomi Kromowidjojo (24.39 s).

Skład finału:
Pernille Blume (Dania), Cate Campbell (Australia), Ranomi Kromowidjojo (Holandia), Francesca Halsall (Wielka Brytania), Bronte Campbell (Australia), Simone Manuel (USA), Etiene Medeiros (Brazylia), Aliaksandra Herasimenia (Białoruś)