Świat

Przez Londyn do Rio [5]

Szymon Gagatek 2016-05-19 21:22

Długie cztery dni czekaliśmy na pierwszy start w Londynie Konrada Czerniaka. Puławianin w piątek rano zaprezentuje się w swojej koronnej konkurencji, 100 m stylem motylkowym, w której jest aktualnym mistrzem Europy. Do obrony tytułu na 200 m stylem grzbietowym przystąpi z kolei Radosław Kawęcki, a w sesji porannej wystąpi łącznie aż dwanaścioro Biało-czerwonych!

Partnerem relacji z mistrzostw Europy w Londynie jest Małopolski Okręgowy Związek Pływacki.

To właśnie podopieczny Pawła Słomińskiego zaprezentuje się w wodzie jako jeden z pierwszych. Do eliminacji 200 m stylem grzbietowym przystąpi z najlepszym czasem zgłoszenia i być może rozpocznie marsz po trzecie z rzędu złoto mistrzostw Europy na długim basenie w tej konkurencji. Pod nieobecność Jewgienija Ryłowa, który na kwietniowych mistrzostwach Rosji popłynął szybciej od dotychczasowego rekordu Starego Kontynentu należącego Kawęckiego, najgroźniejszymi rywalami naszego reprezentanta powinni być Gabor Balog z Węgier - brązowy medalista ostatniego europejskiego czempionatu w Berlinie i Yakov Toumarkin z Izraela. Szans medalowych nie można też pozbawiać świetnie spisujących się w Londynie Apostolosa Christou i Grigorija Tarasewicza, czujących się jednak zdecydowanie lepiej na krótszych dystansach. W pierwszej serii zaprezentuje się również drugi z Biało-czerwonych, Marcin Tarczyński. Podopieczny Davida Durdena w oficjalnych zawodach nie startował w tej konkurencji już od trzech lat, a jego rekord życiowy wynosi aktualnie 2:05.08.

Następnie do indywidualnych zmagań na 200 m stylem dowolnym przystąpią zawodniczki, które dziś współtworzyły sztafetę 4x200. Diana Sokołowska, Monika Czerniak, Paula Żukowska i Wioletta Orczykowska po dyskwalifikacji drużyny w porannym wyścigu na pewno będą chciały poprawić sobie humory i spróbować choćby odrobinę zbliżyć się do magicznej bariery dwóch minut, którą w historii polskiego pływania potrafiły złamać jedynie Otylia Jędrzejczak i Paulina Barzycka. 

Po paniach przyjdzie czas na trzech Polaków w eliminacjach 100 m stylem motylkowym. Cztery lata po Igrzyskach Olimpijskich na londyńską pływalnię powróci Konrad Czerniak, broniący tytułu mistrza Europy z 2014 roku. Podopieczny Bartosza Kizierowskiego, mając już w kieszeni olimpijską kwalifikację, znajduje się obecnie w ciężkim treningu i przyleciał do stolicy Wielkiej Brytanii tylko na ostatnie dni zawodów, ale trzeba pamiętać, że w tym roku legitymuje się on drugim czasem na świecie i pierwszym w Europie (51.31 s). Jego rywalizacja ze świetnie dysponowanym Laszlo Csehem zapowiada się zatem całkiem ciekawie. O minimum na Rio na pewno powalczą z kolei Paweł Korzeniowski i Oskar Krupecki.

Poranne ściganie zakończą kobiety. Najpierw Alicja Tchórz wystąpi na dystansie 50 m stylem grzbietowym. Zawodniczka Juvenii Wrocław ma czternasty czas zgłoszenia (28.48 s) i na pewno powalczy o miejsce w szesnastce. W oczy rzuca się brak na liście startowej tej konkurencji Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk. Łodzianka postanowiła tym razem skupić się tylko i wyłącznie na walce o olimpijską kwalifikację. Ewentualny sobotni finał rywalizacji grzbiecistek mógłby kolidować z potencjalnie bardzo ważnym wyścigiem półfinałowym na 50 m stylem dowolnym.

Jako ostatnie do wody wskoczą rano nasze dwie pływaczki długodystansowe: Milena Karpisz i Paulina Piechota. Tym razem obie spróbują swoich sił w nieolimpijskiej konkurencji, 1500 m stylem dowolnym. Do udziału w rywalizacji zgłosiło się jedynie siedemnaście pań, ale wśród nich nie brakuje znanych pływaczek. Na czele z Mireią Belmonte, dla której będzie to dopiero pierwszy występ na londyńskim czempionacie.

Starty Polaków, dzień V - eliminacje:
11:00 - 200 m stylem grzbietowym mężczyzn [minimum olimpijskie: 1:58.22]
Marcin Tarczyński (seria 1/5; tor 6.)
Radosław Kawęcki (seria 5/5; tor 4.)

11:17 - 200 m stylem dowolnym kobiet [minimum olimpijskie: 1:58.96]
Diana Sokołowska  (seria 2/7; tor 5.)
Monika Czerniak (seria 3/7; tor 2.)
Wioletta Orczykowska (seria 3/7; tor 3.)
Paula Żukowska (seria 3/7; tor 8.)

11:42 - 100 m stylem motylkowym mężczyzn [minimum olimpijskie: 52.36]
Konrad Czerniak (seria 5/7; tor 4.)
Paweł Korzeniowski (seria 6/7; tor 5.)
Oskar Krupecki (seria 6/7; tor 7.)

11:57 - 50 m stylem grzbietowym kobiet
Alicja Tchórz (seria 4/5; tor 2.)

12:29 - 1500 m stylem dowolnym kobiet
Milena Karpisz (seria 1/2; tor 1.)
Paulina Piechota (seria 1/2; tor 7.)