Polska

GP Poznań: Rekordowe juniorskie popisy!

Szymon Gagatek 2017-11-26 00:14

Poza znakomitymi występami zawodników, którzy walczą w Poznaniu o przepustki na mistrzostwa Europy w Kopenhadze, fantastycznie zaprezentowali się dziś na Termach Maltańskich także juniorzy, którzy ustanowili siedem nowych rekordów Polski w swoich kategoriach wiekowych, a dwukrotnie w rekordowe tabele wpisywali się dziś Aleksandra Knop i Paweł Uryniuk.

Bogaty program startów wyznaczyła sobie na sobotę pływaczka UKS 190 Łódź. W porannym bloku kibice oglądali ją na słupku startowym dwukrotnie i dwukrotnie byli świadkami nowych najlepszych osiągnięć w historii kraju juniorek 14-letnich. Knop najpierw poprawiła rekord Polski w konkurencji 200m stylem zmiennym, który od niemal sześciu lat należał do Jowity Sieńczyk i ustanowiony został właśnie w Poznaniu, do wyniku 2:17.40, a pół godziny później  wskoczyła do wody po raz kolejny, by rywalizować na dystansie 400m stylem dowolnym i również w tym wyścigu jej rezultat okazał się rekordowy. Czas 4:13.34 okazał się o niemal sekundę lepszy do jej własnego najlepszego wyniku z mistrzostw Polski 14-latków z marca 2017 roku, uzyskanego w Lublinie, a oba te występy dały jej czwarte lokaty w klasyfikacji open w tych konkurencjach.  W popołudniowym bloku w konkurencji 400m stylem zmiennym również zaprezentowała się bardzo dobrze, a wynik 4:47.58, nieco ponad sekundę słabszy od jej rekordu Polski, uplasował ją na trzeciej lokacie na tym dystansie.

Uryniuk również prezentował się dziś na poznańskiej pływalni znakomicie. Warszawianin przystąpił do rywalizacji w czterech wyścigach: na 200 i 400m stylem zmiennym oraz 100 i 200m stylem motylkowym i we wszystkich okazał się najlepszym czternastolatkiem w tych zmaganiach, okraszając dwa z nich dodatkowo nowymi rekordami kraju w tej kategorii wiekowej. Pływak G-8 Bielany Warszawa najpierw o prawie dwie sekundy wyśrubował swoje najlepsze osiągnięcie w konkurencji 200m stylem motylkowym sprzed trzech tygodni z Łodzi do rezultatu 2:03.45, a w bloku popołudniowym wpisał się na listę rekordzistów Polski na dystansie 400m stylem zmiennym ze znakomitym czasem 4:28.26.

Juniorskie rekordy kraju padały dziś także w konkurencji sprinterskiej w stylu dowolnym. Rewelacyjny występ zaliczyła w najszybszej serii wśród kobiet zawodniczka Dziewiątki Dzierżoniów Karolina Jurczyk, która dotarła do mety sześć dziesiątych sekundy za Aleksandra Urbańczyk i pierwszy raz w historii 16-latek w naszym kraju złamała na tym dystansie barierę dwudziestu pięciu sekund, poprawiając bardzo stary już rekord Agaty Korc z 2002 roku o siedem setnych sekundy – 24.98. Rekordowym rezultatem popisał się także pływak klubu G-8 Bielany Warszawa Filip Orlicz, który jako pierwszy 15-latek w Polsce przepłynął dystans 50m stylem dowolnym poniżej dwudziestu trzech sekund, notując wynik 22.79.

Na listę rekordzistek wpisała się w sobotę jeszcze czternastoletnia Maria Murawska, która najszybciej w historii kraju najszybciej w tej kategorii wiekowej pokonała 100m stylem motylkowym, uzyskując czas 1:01.94, a wynik ten dał reprezentującej UKP Polonię Warszawa zawodniczce miejsce szóste w klasyfikacji open w tej konkurencji.