Polska

ZMP Olsztyn 2016: Stokowski śrubuje rekord świata juniorów!

Joanna Kwatera 2016-12-18 04:27

Niesamowite jest to co pokazuje Kacper Stokowski na tych mistrzostwach kraju w stylu grzbietowym. Po wczorajszym wyniku, uzyskanym na pierwszej zmianie sztafety 4x100 stylem zmiennym, który okazał się nowym rekordem świata juniorów, dzisiaj w wyścigu indywidualnym zawodnik G-8 Bielany pokazał, że nie powiedział jeszcze ostatniego słowa w tej konkurencji i z piątkowego rezultatu urwał kolejne cztery setne sekundy! Rezultat 50.53 dał Warszawianinowi aż 907 pkt oraz najlepszy czas półfinałów, a także jeszcze bardziej wyśrubowane najlepsze juniorskie osiągnięcie w historii pływania na świecie. Jutro zatem Stokowski wystartuje w rywalizacji finałowej z toru czwartego i będzie najpoważniejszym rywalem Radosława Kawęckiego w walce o tytuł mistrzowski. Czy uda mu się w niedziele zdobyć pierwsze w karierze złoto seniorskich mistrzostw Polski w konkurencji indywidualnej?

To nie jedyny dziś rekord jaki ustanawiał w sesji finałowej Stokowski. Pływak z Warszawy wraz z kolegami pokusił się również o najlepsze osiągnięcie w historii kraju wśród 18latków w rywalizacji sztafetowej w konkurencji 4x100m stylem dowolnym. Płynąc znów na pierwszej zmianie sztafety, zanotował rezultat 48.07 i poprowadził swoją drużynę do poprawienia najlepszego czasu w tej konkurencji zespołowej w ich kategorii wiekowej. Zawodnicy G-8 Bielany Warszawa w składzie: Kacper Stokowski, Tomasz Dobrzyński, Cezary Butkiewicz i Bartosz Piszczorowicz dotarli do mety w czasie 3:16.01, a na ich szyjach zawisły brązowe medale krajowego czempionatu.

Dużo emocji dostarczyły dziś także bardzo widowiskowe zmagania pływaków w konkurencji 4x50m stylem dowolnym mix, gdzie padły dwa rekordy kraju. Autorami pierwszego z nich byli zwycięzcy tej rywalizacji pływacy AZS Uł. Pł. Łódź, którzy w swoim składzie mieli najlepszą sprinterkę obecnie w Polsce Aleksandrę Urbańczyk i mistrza kraju na tym dystansie Filipa Wypycha. Zespół uzupełniali jeszcze Ewelina Włodarczyk i Michał Brzuś. Sztafeta łódzka zanotowała czas 1:32.51 lepszy od 0,43 sekundy od uzyskanego przez zeszłorocznych zwycięzców i rekordzistów z Lublina - drużynę Śląska Wrocław, ustanawiając rekord kraju seniorów w tej konkurencji. Wrocławianie zajęli w tym roku trzecią lokatę, a na drugiej uplasowali się pływacy Warty Poznań.

Drugi rekordowy wynik zanotowała dziś sztafeta G-8 Bielany Warszawa składająca się z pływaków 14letnich. Filip Orlicz, Jakub Cheredis, Nikola Jabłonowska i Alicja Pakuła przepłynęli 4x50m stylem dowolnym w czasie 1:41.10. Oprócz rekordu Polski w zespole sztafetowym, o indywidualne najlepsze osiągnięcie w historii kraju juniorów 14letnich pokusił się płynący na pierwszej zmianie Orlicz. Dwie długości basenu Warszawianin pokonał piętnaście setnych sekundy szybciej niż zrobił to miesiąc temu w Poznaniu, a w tabele najlepszych osiągnięć w Polsce wpisał wynik 23.64.

Drużyna Śląska Wrocław straciła dziś także rekord w konkurencji 4x50m stylem zmiennym kobiet. Najlepszym osiągnięciem w finale tej konkurencji popisały się dziś pływaczki Juvenii Wrocław, w składzie: Alicja Tchórz, Dominika Sztandera, Klaudia Naziębło i Kornelia Fiedkiewicz, notując rezultat 1:48.47. Ich przewaga na mecie nad koleżankami z Wrocławia wyniosła niemal pięć sekund. Trzecie miejsce wywalczyły zawodniczki AZS AWF Katowice. Nieco ponad pół sekundy szybciej od rekordowego wyniku 14latek dystans ten pokonały reprezentantki klubu G-8 Bielany Warszawa. Julia Szczepek, Paulina Duda, Nikola Jabłonowska i Alicja Pakuła dotarły do ściany finiszowej po 2:00.48.

Ciekawie było również w rywalizacji półfinałowej sprinterów w stylu klasycznym. Z najlepszym wynikiem do finału awansował Maciej Hołub z czasem 27.04, przed Marcinem Stolarskim i Bartłomiejem Roguskim. Do zmagań o medale nie zakwalifikował się niestety dwunasty zawodnik półfinałów Andrzej Michalczyk. Nie przeszkodziło to jednak zawodnikowi Unii Oświęcim w wyśrubowaniu własnego najlepszego wyniku w historii kraju juniorów 16letnich, który ustanawiał na początku grudnia właśnie tutaj podczas zmagań  Ligi SMS, do rezultatu 28.09. W finale najlepszy okazał się ponownie Hołub (27.16) i to on stanął na najwyższym stopniu podium w tej konkurencji. Drugi był Stolarski, a trzeci Michał Szer.

W rywalizacji medalowej specjalistów od stumetrówki stylem dowolnym mieliśmy dwóch bohaterów. Pierwszym z nich okazał się Kacper Majchrzak, który wystrzelił z formą, notując na finiszu czas jedynie 0,23 sekundy słabszy niż rekord Polski Konrada Czerniaka, uzyskany podczas mistrzostw świata na krótkim basenie w Doha (2014). Pod nieobecność obrońcy tytułu Szczepańskiego oraz rekordzisty kraju Czerniaka, Poznaniak godnego rywala znalazł jedynie w osobie Pawła Juraszka. Specjalista od dystansu o połowę krótszego doskonale radził sobie w pierwszej połowie tej konkurencji, ale w drugiej części osłabł, przypływając za Majchrzakiem sekundę i jedną setną później. Czas zwycięzcy 46.75 to jedyny wynik poniżej czterdziestu siedmiu sekund, uzyskany w tym finale. Brązowy krążek w tej konkurencji trafił do rąk Bartosza Piszczorowicza. Rekordem Polski 16latków popisał się w tym wyścigu najlepszy zawodnik zeszłotygodniowego wielomeczu pływackiego w Koszycach – Jakub Kraska. Pływak Piątki Konstantynów Łódzki pokonał dystans 100m stylem dowolnym w czasie 48.71, łamiąc jako pierwszy 16latek w historii kraju granicę czterdziestu dziewięciu sekund.