Świat

Polacy w Toronto. Cel? Rio!

Szymon Gagatek 2016-04-05 12:31

Już dziś na pływalni w Toronto, na której w ubiegłym roku rywalizowano podczas Igrzysk Panamerykańskich, kolejna nacja dołączy do trwającej obecnie w wielu miejscach na całym świecie walki o przepustki na zbliżające się wielkimi krokami Igrzyska w Rio. Mistrzostwa Kanady zapowiadają się niezwykle ciekawie również dla nas. Wszystko za sprawą obecności mocnej grupy Biało-czerwonych!

Na liście zawodników zgłoszonych do startu figurują nazwiska pięciu czołowych polskich pływaków: trenujących w Kalifornii Pawła Furtka i Marcina Tarczyńskiego oraz przygotowujących się do walki o olimpijskie kwalifikacje na Florydzie Marcina Cieślaka, Jana Świtkowskiego i Pawła Wernera. Już pierwszego dnia na dystansie 200 m stylem dowolnym powinna zaprezentować się cała trójka podopiecznych Gregga Troy'a. Co istotne, dla Furtka, Świtkowskiego i Wernera rywalizacja w kanadyjskiej metropolii będzie miała szczególne znaczenie. Otrzymali oni bowiem zgodę od Polskiego Związku Pływackiego, aby te zawody były dla nich pierwszym etapem zmagań o minima na Igrzyska w Rio de Janeiro.

Polacy na mistrzostwach Kanady:
*Marcin Cieślak (100 i 200 m stylem dowolnym; 100 m stylem motylkowym; 200 m stylem zmiennym)
*Paweł Furtek (400 i 1500 m stylem dowolnym)
*Jan Świtkowski (200 i 400 m stylem dowolnym; 100 i 200 m stylem motylkowym; 200 m stylem zmiennym)
*Marcin Tarczyński (100 m stylem dowolnym; 100 m stylem grzbietowym; 100 m stylem motylkowym; 200 m stylem zmiennym)
*Paweł Werner (50, 100, 200 i 400 m stylem dowolnym)

Oprócz gwiazd kanadyjskiego pływania - Ryana Cochrane'a, Santo Condorelliego, Emily Overholt czy Katerine Savard - do rywalizacji przystąpi wielu znanych zawodników z innych państw. Na czele międzynarodowej grupy stoją oczywiście Amerykanie: między innymi Ryan Murphy, Connor Jaeger, Tom Shields i Jacob Pebley. Do tego zestawu trzeba dorzucić utalentowanego Dylana Cartera z Trynidadu i Tobago czy też Litwina, który wyróżniał się na niedawno zakończonych mistrzostwach NCAA, Simonasa Bilisa. Natomiast o kwalifikacje olimpijskie będą się w Toronto ubiegać nie tylko reprezentanci Kraju Klonowego Liścia, ale także Nowozelandczycy przebywający na co dzień w USA.

Zawody odbędą się w dniach od 5 do 10 kwietnia. Eliminacje będą rozpoczynać się o 10:00 czasu lokalnego, a więc dokładnie o 16:00 w naszym kraju. Transmisję z sesji finałowych (początek o godzinie 1:00 w nocy polskiego czasu) przeprowadzi kanadyjska stacja CBC Sports.

POLSKIE KRYTERIA - RIO 2016
KANADYJSKIE KRYTERIA - RIO 2016
LISTA ZGŁOSZONYCH ZAWODNIKÓW