Polska

Lublin 2015: Rekord Polski Młynarczyka

Szymon Gagatek 2015-12-20 13:39

W porannej sesji eliminacyjnej czwartego dnia mistrzostw Polski padł tylko jeden rekord Polski. Na dystansie 200 m stylem dowolnym mężczyzn najlepszy czas w historii naszego krajowego pływania wśród piętnastolatków ustanowił zawodnik G-8 Bielany Warszawa, Karol Młynarczyk. Z pierwszego miejsca do finału zakwalifikował się faworyt gospodarzy, Jan Świtkowski.

Obrońcę tytułu będzie w tym roku czekać zdecydowanie trudniejsze zadanie, niż dwanaście miesięcy temu, gdy w walce o medale wyprzedzał Wojciecha Wojdaka o ponad dwie sekundy. Zawodnikowi Skarpy Lublin, trenującemu pod okiem Gregga Troy'a na Florydzie, poprzeczkę wysoko zawieszą zapewne świetnie dysponowani Kacper Majchrzak i Kacper Klich. Zawodnik Warty Poznań uzyskał rano czas 1:46.65 i przegrał ze Świtkowskim o zaledwie jedną setną sekundy, Klich również był w stanie złamać barierę minuty i czterdziestu siedmiu sekund, pokonując cały dystans w 1:46.80.

Na piątym miejscu znalazł się kolejny z faworytów, Sebastian Szczepański (1:47.49). Reprezentant Kornera Zielona Góra od zawodów Grand Prix w Poznaniu jest liderem krajowych tabel w kończącym się sezonie w tej konkurencji. Startował w niej również podczas pierwszego dnia mistrzostw Europy w Netanji. W eliminacjach zajął dziewiąte miejsce, ale w klasyfikacji generalnej wyprzedziło go aż trzech Belgów, przez co awansował do finału. Ostatecznie z walki o medale postanowił się wtedy wycofać, by skupić się na rywalizacji na krótszych dystansach, która później przyniosła mu dwa brązowe krążki. W dzisiejszym wyścigu również nie można go zatem lekceważyć. W eliminacjach szybszy od niego okazał się jeszcze Filip Zaborowski (1:47.20).

Rekordowym wynikiem popisał się z kolei Karol Młynarczyk, który zanotował czas 1:49.31. Tak szybko w historii naszego kraju nie pływał jeszcze żaden piętnastolatek! Zawodnik ze stolicy wymazał z tabel wynik swojego klubowego kolegi, Kacpra Stokowskiego, który na ubiegłorocznych mistrzostwach Polski uzyskał rezultat gorszy o trzy dziesiąte sekundy. Takie osiągnięcie pozwoliło Młynarczykowi na zajęcie siedemnastej pozycji, dzięki czemu dostanie on kolejną okazję do poprawienia życiówki już po południu, w finale B.

Przydatne linki:
Oficjalna strona mistrzostw
Minima na ME w Londynie
Listy zgłoszeń
Wyniki LIVE
Transmisja