Polska

ZMP Olsztyn 2016: Cieślak jednym z bohaterów dnia!

Joanna Kwatera 2016-12-18 23:10

Doskonale startowali czołowi polscy zawodnicy w stylu zmiennym, motylkowym i dowolnym, a uzyskane przez nich rezultaty pozwoliły im zapisać się na kartach historii polskiego pływania. Dwa znakomite wyniki osiągnął dziś Marcin Cieślak, a Kacper Majchrzak wypływał najlepszy czas w stroju tekstylnym!

Nie było niespodzianki w finale wyścigu 100m stylem zmiennym mężczyzn, gdzie rekordzista Polski Marcin Cieślak nie dał sobie wydrzeć zwycięstwa w swojej koronnej konkurencji. Dzięki doskonałemu pływaniu pod wodą już w stylu grzbietowym wysforował się na czoło tego wyścigu, a potem już tylko powiększał przewagę by na mecie zanotować czas zaledwie 0,28 słabszy niż jego rekord kraju – 52.55. Nie dał rady się przy nim utrzymać nawet obrońca tytułu, podopieczny obecnie Pawła Korzeniowskiego (z powodu choroby wycofał się z rywalizacji finałowej) – Michał Chudy, który był drugi ze stratą już 0,72 sekundy. Trzecie miejsce wywalczył Krystian Bałabuch.

Doskonałym wynikiem Cieślak popisał się także w finale sprintu stylem motylkowym. Jako jedyny zawodnik finału przepłynął dwie długości basenu poniżej dwudziestu trzech sekund – 22.93 i został drugim zawodnikiem wśród polskich pływaków, którzy złamali tę granicę w tej konkurencji. Jego wynik (słabszy o 0,29 od rek. pol.) to piąty najlepszy rezultat w historii kraju, a szybciej od niego pływał jedynie rekordzista Polski – Konrad Czerniak. Za nim na mecie zameldowali się Michał Poprawa i Michał Chudy.

Atak na rekord Polski Pawła Korzeniowskiego postanowił przypuścić dziś na dystansie 200m stylem dowolnym dziesiąty zawodnik igrzysk olimpijskich w tej konkurencji Kacper Majchrzak. Wystartował fantastycznie mając po pierwszych 50metrach międzyczas lepszy od rekordowego osiągnięcia o niemal sekundę. Na kolejnej części dystansu uzyskał tej przewagi jeszcze więcej, ale minimalnie zaczął słabnąc w drugiej połowie wyścigu i ostatecznie dotarł do mety z czasem 1:42.37, finiszując z przewagą dwóch długości ciała nad rywalami i prawie trzech sekund nad drugim Filipem Zaborowskim. Czas Majchrzaka to najlepszy rezultat, uzyskany w historii polskiego pływania w tej konkurencji w stroju tekstylnym, co więcej jest to obecnie trzeci czas w rankingu europejskim. W Windsor taki rezultat dałby Majchrzakowi miejsce tuż za podium. Trzecią lokatę wywalczył Mateusz Wysoczyński.