Polska

MP 17-18 latków: Gorzów Wielkopolski: Stokowski i Piechota najlepsi!

Joanna Kwatera 2017-03-12 21:18

Dwa rekordy kraju 18-latków oraz znakomity występ Kacpra Stokowskiego były wisienką na torcie zakończonych dziś mistrzostw Polski 17 i 18-latków w Gorzowie Wielkopolskim. Najlepszymi zawodnikami tego czempionatu zostali zawodnicy z Łodzi i Warszawy.

Pierwszy w niedzielne popołudnie rekord Polski juniorów 18-letnich ustanowiony został w konkurencji 100m stylem zmiennym mężczyzn, a jego autorem był Kamil Kaźmierczak. Pływak Olimpijczyka Aleksandrów Łódzki od startu narzucił bardzo mocne tempo, a prowadzenia nie oddał już do mety, notując czas dwie setne sekundy lepszy niż dotychczas wynosiło najlepsze osiągnięcie Michała Chudego wśród 18-latków na tym dystansie – 54.16. Dogonić go nie udało się ani drugiemu Patrykowi Winiatowskiemu (Piętnastka Bydgoszcz) ani trzeciemu na finiszu, klubowemu koledze Marcelowi Wągrowskiemu, który wygrał w Gorzowie dwa pozostałe dystanse stylem zmiennym.

Kolejnym znakomitym występem popisał się na pływalni „Słowianka” Kacper Stokowski, tym razem deklasując rywali w konkurencji 100m stylem grzbietowym. Podopieczny trenera Wołkowa przepłynął dziś cztery długości basenu w czasie 50.69, co dało mu prawie dziewięciuset punktowy rezultat (898 pkt)! A wynik ten zapewnił mu tytuł najlepszego zawodnika tych mistrzostw. Tylko cztery setne sekundy więcej potrzebował Warszawianin, żeby pokonać ten dystans w rywalizacji sztafetowej 4x100m stylem zmiennym, która kończyła program startów w tym czempionacie. Przewaga jaką wypracował na pierwszej zmianie Stokowski, a potem powiększali Maciej Rębacz, Cezary Butkiewicz i Bartosz Piszczorowicz, płynąc kolejno stylem klasycznym, motylkowym i dowolnym pozwoliła drużynie G-8 Bielany Warszawa kolejny raz cieszyć się ze zwycięstwa oraz nowego rekordu Polski 18-latków – 3:35.71. Bilans startów Stokowskiego w tej imprezie przedstawia się imponująco: 7 złotych medali (cztery indywidualne i trzy w sztafetach), trzy rekordy kraju 18-latków (jeden indywidualny na dystansie 200m stylem dowolnym oraz dwa wywalczone z drużyną w konkurencjach 4x100m stylem dowolnym i zmiennym) oraz jeden wynik lepszy od rekordu świata juniorów, uzyskany w sprincie stylem grzbietowym (23.42).

Królową sprintu kraulowego w tym czempionacie została Natalia Fryckowska. Już po wczorajszym znakomitym występie w rywalizacji sztafetowej wydawała się być główną faworytką do zwycięstwa w dzisiejszym wyścigu na dystansie 100m stylem dowolnym. W sesji popołudniowej i dziś podopieczna Jerzego Troszczyńskiego nie pozostawiła złudzeń rywalkom prowadząc od startu aż do mety. Fryckowska zanotowała wynik 55.36, bijąc swój rekord życiowy o prawie sekundę. Dzięki świetnemu finiszowi druga do mety dotarła Aleksandra Polańska (GOS Raszyn), a trzecia była zwyciężczyni porannych eliminacji Julia Klonowska (G-8 Bielany Warszawa).

Niewiele zabrakło, a kolejną niespodziankę sprawiłby w wyścigu finałowym w konkurencji 100m stylem dowolnym mężczyzn 17-latek, gdyż jak do tej pory złotymi medalistami we wszystkich konkurencjach z wyjątkiem 50m stylem klasycznym, gdzie triumfował 17-letni Piotr Siemiński, byli pływacy urodzeni w roku 1999. Mocno od startu zaczął rywalizację Karol Ostrowski (MKP Szczecin), a za nim pognali Jakub Kraska (Piątka Konstantynów Łódzki) i Bartosz Piszczorowicz (G-8 Bielany Warszawa). Na ostatniej długości basenu Ostrowskiego starał się jeszcze mocnym finiszem dogonić Kraska, ale koledze klubowemu Fryckowskiej udało się dowieźć prowadzenie do mety. Pływak ze Szczecina uzyskał wynik 48.22 i wyprzedził Kraskę o 0,32 sekundy. Piszczorowicz nie zdołał już złamać na tym dystansie bariery czterdziestu dziewięciu sekund.

Trener Jacek Miciul po raz kolejny przywiózł z sobą na zawody wychowanka, który w stylu grzbietowym prezentuje bardzo wysoki poziom sportowy. Tym razem potrójną mistrzynią Polski juniorów 17-18 letnich w stylu grzbietowym została reprezentująca klub Armexim Pruszków Julia Koluch, która dzisiaj okazała się zdecydowanie najszybsza w konkurencji 100m tym stylem (1.00.47) i zakończyła te zawody z trzema złotymi medalami i trzema rekordami życiowymi.

Medalowego hat-tricka w tym czempionacie zaliczyła również Weronika Hallmann. Najlepsza żabkarka tej imprezy nie miała dziś sobie równych w konkurencji 100m tym stylem, uzyskując wynik identyczny jak podczas mistrzostw Polski seniorów w Olsztynie (1:07.96), który pozwolił jej tam zająć miejsce tuż za podium, a za zawodniczką Solexu Lębork na mecie zameldowały się Aleksandra Iwanowska (Juvenia Wrocław) i Wiktoria Samuła (UMCS Lublin). Wśród mężczyzn triumfował wczorajszy zwycięzca na dystansie dwa razy dłuższym Rafał Kusto, który na czterech długościach basenu złamał granicę jednej minuty (59.70), a lista medalistów ukształtowała się identycznie jak wczoraj za 200m – Kusto, Piotr Siemiński i Jan Kałusowski.

Dwa kolejne złote krążki z Gorzowa Wielkopolskiego wywiezie Paulina Piechota, która zaplanowała na dzisiaj straty w dwóch najbardziej wymagających konkurencjach - 200m stylem motylkowym i 800m stylem dowolnym. W pierwszym z nich Łodzianka o zwycięstwo walczyła zacięcie z Weroniką Gotowską (G-8 Bielany Warszawa) i Julią Adamczyk (UMCS Lublin). Ostatecznie zwyciężyła z czasem 2:13.93 i jako jedyna przepłynęła ten dystans poniżej dwóch minut i czternastu sekund. W ostatniej indywidualnej kobiecej konkurencji tych mistrzostw na najdłuższym dystansie kraulowym, triumfatorka pamiętnego wyścigu z Olsztyna, gdzie doskonale finiszując, o jedną setną sekundy pokonała na mecie Justynę Burską, poprawiając rekord kraju 17-latek, w Gorzowie prowadziła od początku do końca tego wyścigu, coraz dalej zostawiając za sobą Dominikę Janiszewską (AZS AWF Warszawa), która próbowała utrzymać jej tempo. Mistrzyni Polski seniorów została również mistrzynią kraju juniorek 17 i 18-letnich, choć do swojego rekordu życiowego się nie zbliżyła (8:35.33). Pływaczka 190 Łódź zgarnęła jeszcze jeden zaszczytny tytuł w tej imprezie, a mianowicie została najlepszą pływaczką gorzowskiego czempionatu, za wynik uzyskany w konkurencji 400m stylem dowolnym – 4:08.98, za który otrzymała 835 pkt.

W konkurencji 1500m stylem dowolnym mężczyzn triumfował piąty zawodnik mistrzostw Europy juniorów z Hodmezovasarhely Antoni Kałużyński. Zawodnik Parku Wodnego Warszawianka nie zdołał jeszcze w tym wyścigu złamać granicy piętnastu minut, ale czas 15:04.54 to jego nowy, poprawiony aż o siedem sekund rekord życiowy. Za nim do mety dotarł Paweł Krawczyk (BUKS Warszawa), któremu w Olsztynie udało się pokonać Kałużyńskiego, ale w Gorzowie stracił już do niego jedenaście i pół sekundy.

Klasyfikację medalową tych mistrzostw wygrali pływacy G-8 Bielany Warszawa (17 medali) przed zawodnikami Olimpijczyka Aleksandrów Łódzki i reprezentantami MKP Szczecin.

Mistrzowie Polski 17-18 latków, dzień III:

Dziewczęta:

200m stylem motylkowym: Paulina Piechota (UKS 190 Łódź) 2:13.93

100m stylem dowolnym: Natalia Fryckowska (MKP Szczecin)55.36

100m stylem grzbietowym: Julia Koluch (Armexim Pruszków) 1:00.47

100m stylem klasycznym: Weronika Hallmann (1 Solex Lębork) 1:07.96

100m stylem zmiennym: Katarzyna Rogowska (MKP Szczecin) 1:03.07

800m stylem dowolnym: Paulina Piechota (UKS 190 Łódź) 8:35.33

4x100m stylem zmiennym: UMCS Lublin (Karolina Smyłek, Wiktoria Samuła, Weronika Żmuda, Kamila Andrzejewska) 4:13.32

Chłopcy:

200m stylem motylkowym: Michał Cukanow (Olimpijczyk Aleksandrów Łódzki) 1:58.33

100m stylem dowolnym: Karol Ostrowski (MKP Szczecin) 48.22

100m stylem grzbietowym: Kacper Stokowski (G-8 Bielany Warszawa) 50.69

100m stylem klasycznym: Rafał Kusto (Orka Lubań) 59.70

100m stylem zmiennym: Kamil Kaźmierczak (Olimpijczyk Aleksandrów Łódzki) 54.16 [rekord Polski 18-latków]

1500m stylem dowolnym: Antoni Kałużyński (Warszawianka Wodny Park) 15:04.54

4x100m stylem zmiennym: G-8 Bielany Warszawa (Kacper Stokowski, Maciej Rębacz, Cezary Butkiewicz, Bartosz Piszczorowicz) 3:35.71 [rekord Polski 18-latków]