Świat

Cielo wraca do kadry i powalczy w Budapeszcie

Szymon Gagatek 2017-06-07 12:12

Po problemach zdrowotnych w 2015 roku i słabej formie w trakcie kwalifikacji olimpijskich Cesar Cielo nie poddał się i postanowił kontynuować swoją karierę, by powalczyć o powrót do światowej czołówki. Choć nie udało mu się wywalczyć automatycznej przepustki do kadry Brazylii na mistrzostwa świata, znakomitego sprintera zobaczymy w Budapeszcie!

Brazylia

Cielo wraz z sześciorgiem innych pływaków został dokooptowany przez szkoleniowców reprezentacji do dziewięciu zawodników, którzy zapewnili sobie bilety na czempionat globu na podstawie wyników uzyskanych w grudniu w Brazil Open i w maju w Trofeu Maria Lenk. To ważna informacja dla wszystkich sztafet 4x100 m stylem dowolnym, chcących w lipcu walczyć o medale. Drużyna z Cielo, Bruno Fratusem, Gabrielem Santosem i Marcelo Chierighinim (oraz Henrique Martinsem jako rezerwowym) może w tej rywalizacji odegrać znaczącą rolę.

Mężczyźni (13): Felipe Lima, Gabriel Santos, Joao Gomes Junior, Thiago Simon, Leonardo de Deus, Marcelo Chierighini, Henrique Martins, Guilherme Guido, Brandonn Almeida, Bruno Fratus, Guilherme Costa, Cesar Cielo, Nicholas Santos
Kobiety (3): Joanna Maranhao, Manuella Lyrio, Etiene Medeiros

Dania

Szesnastoosobowa reprezentacja uda się do stolicy Węgier również z Danii. Tak licznej drużyny na mistrzostwach świata Skandynawowie nie mieli jeszcze nigdy w historii. Duży wpływ na taki rozwój wypadków miała decyzja o wystawieniu aż czterech sztafet (wszystkich kobiecych oraz 4x200 m stylem dowolnym mężczyzn). Za nieco ponad miesiąc swoje sukcesy sprzed dwóch lat spróbują powtórzyć Rikke Moeller Pedersen i Mie Nielsen, które w Kazaniu stały na najniższym stopniu podium. Klasę będzie też chciała potwierdzić mistrzyni olimpijska w kraulowym sprincie, Pernille Blume. Największymi nieobecnymi będą natomiast odpoczywająca po igrzyskach w Rio Jeanette Ottesen oraz Lotte Friss, która niedawno ogłosiła zakończenie kariery.

Mężczyźni (6): Viktor Bromer, Anton Ipsen, Anders Lie Nielsen, Sebastian Ovesen, Daniel Skaaning, Marcus Svendsen
Kobiety (10): Rikke Moeller Pedersen, Pernille Blume, Mie Nielsen, Emilie Beckman, Signe Bro, Sarah Bro, Marina Hansen, Maj Howardsen, Anina Lund, Maria Grandt

Irlandia

Skład kadry na czempionat globu ogłosili także Irlandczycy. Dla sześciorga nominowanych osób będzie to pierwsza wielka impreza międzynarodowa pod okiem Jona Rudda. Były szkoleniowiec Ruty Meilutyte był bardzo zadowolony z kwalifikacji do reprezentacji, które zaowocowały między innymi nominacją dla sztafety 4x100 m stylem zmiennym mężczyzn. W Budapeszcie zaprezentuje się ona w zestawieniu z Shane'em Ryanem, Nicholasem Quinnem, Jordanem Sloanem oraz Brendanem Hylandem. To początek budowania zespołu, który już za niespełna trzy lata ma powalczyć o sztafetową przepustkę na igrzyska olimpijskie w Tokio.

Mężczyźni (5): Shane Ryan, Nicholas Quinn, Jordan Sloan, Conor Ferguson, Brendan Hyland
Kobiety (1): Mona McSharry

Japonia

Japończycy postanowili wysłać na mistrzostwa świata tylko absolutnie najlepszych pływaków. Po stojących na bardzo wysokim poziomie zawodach Japan Swim wyłoniona została siedemnastoosobowa reprezentacja, w której niemal każdego pływaka stać na walkę o finały, a nawet miejsca na podium. Jednym z objawień może zostać Yui Ohhashi, mająca już w tym sezonie na swoim koncie świetne rezultaty w stylu zmiennym. Coraz wyżej w hierarchii kobiecego pływania będzie się też chciała wspinać siedemnastoletnia Rikako Ikee, a wśród mężczyzn na pewno wyróżniać się będzie Kosuke Hagino, którego z powodu kontuzji zabrakło na czempionacie globu w Kazaniu.

Mężczyźni (8): Katsumi Nakamura, Shinri Shioura, Ryosuke Irie, Kosuke Hagino, Yasuhiro Koseki, Ippei Watanabe, Masato Sakai, Daiya Seto
Kobiety (9): Rikako Ikee, Chihiro Igarashi, Reona Aoki, Satomi Suzuki, Suzuka Hasegawa, Hiroko Makino, Yui Ohhashi, Runa Imai, Sakiko Shimizu

Szwajcaria

Najskromniejszą z prezentowanych dziś przez nas reprezentacji wystawi Szwajcaria. Do Budapesztu uda się tylko czworo pływaków z tego kraju. Liderem zespołu będzie Jeremy Desplanches, mający za sobą rewelacyjne występy na mistrzostwach Francji, gdzie triumfował na 200 m stylem klasycznym oraz 200 i 400 m stylem zmiennym. Stawkę uzupełnią doświadczone 28-letnie olimpijki: Martina van Berkel i Maria Ugolkova oraz wicemistrz Europy juniorów z 2014 roku, Nils Liess. 

Mężczyźni (2): Jeremy Desplanches (200 i 400 m stylem zmiennym), Nils Liess (200 m stylem motylkowym)
Kobiety (2): Martina van Berkel (200 m stylem motylkowym), Maria Ugolkova (100 m stylem dowolnym; 200 m stylem zmiennym)