Świat

Gwangju 2015: Polski czwartek

Szymon Gagatek 2015-07-08 17:38

Przed nami już przedostatni dzień zmagań na uniwersjadowej pływalni w koreańskim Gwangju. Czwartek zapowiada się wyjątkowo emocjonująco. Po południu Krzysztof Morawski i Michał Poprawa powalczą w finałach, a już rano do walki przystąpią Justyna Burska i Filip Wypych, który na 50 m stylem dowolnym ma trzeci czas zgłoszenia.

Zawodnik AZS UŁ PŁ Łódź jest na tym dystansie najwyżej sklasyfikowanym reprezentantem Polski w jakiejkolwiek pływackiej konkurencji na Uniwersjadzie. Lepszymi rezultatami legitymują się jedynie Seth Stubblefield i Paul Powers z USA. Nie znaczy to jednak wcale, że Polak będzie zdecydowanym kandydatem do medalu. Stawka w tej konkurencji jest wyjątkowo liczna i wyrównana, a faworyta należy prędzej upatrywać w postaciach Henrique Martinsa z Brazylii czy Yauhena Tsurkina z Białorusi.

Z kolei Burska popłynie w ostatniej serii na 800 m stylem dowolnym i będzie walczyć o to, by po raz kolejny bezpośrednio awansować do finałowej stawki. Nie będzie to wcale łatwe zadanie, choć na pewno w zasięgu będącej w dobrej formie zawodniczki Piątki Konstantynów Łódzki. W stawce faworytek znajdują się miedzy innymi Lindsay Vrooman z USA, która ma już na swoim koncie wicemistrzostwa Uniwersjady na 400 i 1500 metrów, a także Martina Caramignoli, która królowała na najdłuższym dystansie stylem dowolnym.

Jutro czeka nas aż siedem pływackich finałów. Naszym największym zainteresowaniem będą się cieszyć zmagania na 200 m stylem grzbietowym i 100 m stylem motylkowym z udziałem reprezentantów Polski. Krzysztof Morawski powalczy o ponowne złamanie bariery dwóch minut w swojej koronnej konkurencji, a Michał Poprawa stanie przed kolejną szansą poprawienia swojego rekordu życiowego, do którego dziś zabrakło mu zaledwie osiemnastu setnych sekundy. W rywalizacji grzbiecistów faworytem będzie Jacob Pebley ze Stanów Zjednoczonych, dużo trudniej najpoważniejszego kandydata do złota wytypować wśród delfinistów. O miejsce na najwyższym stopniu podium powinni powalczyć Evgeny Koptelov, Yauhen Tsurkin i świetnie spisujący się w Gwangju Włoch Piero Codia.

Po zwycięstwo na dystansie 50 m stylem klasycznym zmierza inny reprezentant Italii, Andrea Toniato. Jeżeli w finale będzie w stanie zbliżyć się do swojego osiągnięcia z kwalifikacji (27.06 s), które jest również nowym rekordem jego kraju, to ze zdobyciem krążka z najcenniejszego kruszcu nie powinien mieć problemu. Ciekawie powinno być na najdłuższym dystansie w stylu dowolnym. W finale dojdzie do japońsko-europejskiego starcia, w którym o medale powalczą zapewne Ayatsugu Hirai, Kohei Yamamoto, Sergii Frolov i Jay Lelliott. Z kolei złoto w rywalizacji sztafet 4x200 m stylem dowolnym wydaje się być zarezerwowane dla Amerykanów.

Panie zaprezentują się tylko w dwóch wyścigach finałowych. Na 200 m stylem dowolnym kwestię zwycięstwa powinny pomiędzy sobą rozstrzygnąć reprezentantki USA: Leah Smith (1:58.79 w półfinałach) i Shannon Vreeland (1:59.15), natomiast na 50 m stylem grzbietowym faworytką będzie inna zawodniczka ze Stanów, finalistka tej konkurencji z mistrzostw świata w Barcelonie, Rachel Bootsma. Uczennica Uniwersytetu Kalifornijskiego po południu była najszybsza (28.13 s), wyprzedzając złotą medalistkę na dwukrotnie dłuższym dystansie, Kylie Masse z Kanady (28.43 s).

Być może to właśnie w zmaganiach sprinterek w stylu grzbietowym pierwszego medalu na pływalni w Gwangju doczekają się gospodarze Uniwersjady. Wszystko za sprawą Hyounji Yu, która co prawda do najlepszej ósemki dostała się dopiero po repasażu, ale uzyskała w nim rewelacyjny czas, który jest wynikiem lepszym od dotychczasowego rekordu Korei Południowej (28.26 s). Ten wyczyn pozwolił jej wyeliminować samą Elizabeth Pelton, która po zakończeniu "dogrywki" wydawała się być mocno zaskoczona postawą swojej rywalki.

Starty Polaków w sesji kwalifikacyjnej, dzień VI:
2:00 - 50 m stylem dowolnym – kwalifikacje
   Filip Wypych
3:10 - 800 m stylem dowolnym – kwalifikacje
   Justyna Burska

Starty Polaków w sesji finałowej, dzień VI:
12:27 - 100 m stylem motylkowym – FINAŁ
   Michał Poprawa
13:18 - 200 m stylem grzbietowym – FINAŁ
   Krzysztof Morawski
13:36 - 50 m stylem dowolnym – półfinały
   ew. Filip Wypych

-----------------------------------------------

Transmisja (komentują: Sylwester Sikora, Maciej Bonecki):

Eurosport
6:45 – 7:45   sesja finałowa, V dzień [powtórka]

Eurosport 2
0:55 – 2:00   sesja finałowa, V dzień [powtórka]
13:00 - 14:30   sesja finałowa, VI dzień [NA ŻYWO]

Jutrzejszą relację z sesji finałowej zmagań pływaków na Uniwersjadzie przeprowadzi na żywo, tak jak w poprzednich dwóch dniach, Eurosportu 2. Bezpośredni przekaz z Gwangju rozpocznie się tym razem godzinę później niż zwykle, o 13:00 polskiego czasu, a dokładniej mówiąc – po zakończeniu meczu ćwierćfinały turnieju siatkarek. Transmisja z walki o medale będzie dostępna również  w internecie, za pośrednictwem strony http://www.livefisu.tv/.