Świat

Brytyjska armia jednak w komplecie

Szymon Gagatek 2015-04-28 19:54

Trzydzieści osób będzie reprezentowało Wielką Brytanię podczas mistrzostw świata w pływaniu, które odbędą się w Kazaniu od 2 do 9 sierpnia. W kadrze zwycięzców klasyfikacji medalowej ubiegłorocznego czempionatu Starego Kontynentu zanalazło się wielu zawodników, którzy w Rosji mogą powalczyć o miejsca na podium.

W trakcie mistrzostw Wielkiej Brytanii, które kilka dni temu zakończyły się w Londynie, niewiarygodnie wymagające minima wypełniło tylko ośmioro pływaków: James Guy, Chris Walker-Hebborn, Adam Peaty, Roberto Pavoni, Jazmin Carlin, Lauren Quigley, Siobhan-Marie O’Connor i Hannah Miley. Po zawodach dołączyli do nich zawodnicy, którzy spełnili odrobinę łagodniejsze kryteria brytyjskiej federacji. Wciąż jednak pozostało pięć wolnych miejsc (już na samym początku ustalono, że kadra będzie liczyć maksymalnie trzydzieścioro pływaków), o których zagospodarowaniu zadecydowali trenerzy reprezentacji. W ten właśnie sposób bilet do Kazania otrzymał chociażby Adam Barrett, który w sierpniu będzie zapewne niesłychanie ważnym ogniwem sztafety 4x100 m stylem zmiennym na odcinku w stylu motylkowym.

Szkoleniowcy nie byli tak łaskawi dla znakomitej grzbiecistki, Georgii Davies. Walijka, dwukrotna medalistka mistrzostw Europy w 2014 roku (srebro na 50 metrów i brąz na dwukrotnie dłuższym dystansie) uzyskała kilka dni temu siódmy w tym roku wynik na świecie na sprincie stylem grzbietowym (28.00 s). Ponieważ jest to jednak konkurencja nieolimpijska, Davies nie była przez Brytyjczyków brana pod uwagę przy ustalaniu ostatecznego składu kadry. Spośród medalistów ubiegłorocznego czempionatu Starego Kontynentu, wśród powołancyh brakuje również Jay'a Lelliotta, który w Berlinie stanął na najniższym stopniu podium na dystansie 400 m stylem dowolnym. Na mistrzostwach Wielkiej Brytanii Lelliott spisał się słabo, zajmując w tej konkurencji dopiero szóstą lokatę.

Brytyjczycy będą chcieli w Kazaniu podtrzymać świetną passę z berlińskich mistrzostw Europy, na których wywalczyli dwadzieścia cztery medale, z czego aż dziewięć złotych i po raz pierwszy w historii wygrali klasyfikację medalową tej imprezy. Kluczowe pozostają dla nich jednak przyszłoroczne zmagania w Rio de Janeiro, gdzie ich zadaniem będzie zatarcie złego wrażenia, które pozostawili w świadomości swoich rodaków po Igrzyskach Olimpijskich, które w 2012 roku odbyły się na ich terenie.

Kadra Wielkiej Brytanii na MŚ w Kazaniu:
Mężczyźni (16):
*James Guy
*Chris Walker-Hebborn
*Adam Peaty
*Roberto Pavoni
*Liam Tancock
*Adam Barrett
*Thomas Laxton
*Calum Jarvis
*Ross Murdoch
*Robbie Renwick
*Nick Grainger
*Andrew Willis
*Ben Proud
*Duncan Scott
*Stephen Milne
*Dan Wallace

Kobiety (14):
*Jazz Carlin
*Lauren Quigley
*Siobhan-Marie O’Connor
*Hannah Miley
*Elizabeth Simmonds
*Aimee Willmott
*Eleanor Faulkner
*Rebecca Turner
*Sophie Taylor
*Rachael Kelly
*Fran Halsall
*Jessica Thielmann
*Molly Renshaw
*Jemma Lowe