Świat

Duńska dwunastka na Kazań

Szymon Gagatek 2015-04-22 01:33

Dwanaście osób, w tym aż sześciu mężczyzn, znalazło się w kadrze Danii na mistrzostwa świata, które w sierpniu odbędą się w Kazaniu. Wśród powołanych są oczywiście również wielkie gwiazdy: Rikke Moeller Pedersen, Lotte Friis, Mie Nielsen i Jeanette Ottesen. Tak liczną kadrę Duńczycy po raz ostatni wysłali na czempionat globu w Rzymie w 2009 roku.

Duńczycy będą chcieli w Rosji podtrzymać znakomitą passę z mistrzostw Europy, gdzie wywalczyli aż dziewięć krążków i zajęli drugie miejsce w klasyfikacji medalowej. Pewniakami do dobrych miejsc są na pewno specjalizująca się w stylu klasycznym Rikke Moeller Pedersen, znakomita młoda grzbiecistka Mie Nielsen, Jeanette Ottesen, która powalczy o medale przede wszystkim na krótszych dystansach stylem motylkowym oraz świetnie pływająca na długich dystansach Lotte Friis.

Nielsen, Pedersen, Ottesen i Pernille Blume na pewno stworzą bardzo mocną sztafetę 4x100 m stylem zmiennym. Ich rodacy będą również liczyć na dobry start i pewną kwalifikację olimpijską kobiecego zespołu startującego na dystansie 4x100 m stylem dowolnym. To właśnie w celu wywalczenia jak najlepszego wyniku w tej konkurencji, do drużyny powołana została utalentowana specjalistka od sprintów stylem dowolnym, osiemnastoletnia Julie Levisen.

Dwa lata temu w Barcelonie w kadrze Duńczyków nie znalazł się ani jeden mężczyzna. Na rok przed igrzyskami w Rio jest ich w zespole aż sześciu, a wśród nich bardzo poważny kandydat do miejsca na podium na dystansie 200 m stylem motylkowym, mistrz Europy w tej konkurencji, Viktor Bromer. Cel Skandynawów na Kazań to wywalczenie łącznie pięciu medali i wzięcie udziału w 10-12 finałach.

Kadra Duńczyków na MŚ w Kazaniu:
Kobiety (6):
*Pernille Blume
*Lotte Friis
*Julie Levisen
*Mie Ø. Nielsen
*Jeanette Ottesen
*Rikke Møller Pedersen

Mężczyźni (6):
*Viktor Bromer
*Søren Dahl
*Mads Glæsner
*Anders Lie
*Daniel Skaaning
*Magnus Westermann