Świat

Malezja nie zorganizuje mistrzostw świata IPC!

Szymon Gagatek 2019-01-27 14:06

Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski został w styczniu podstawiony pod ścianą. Malezyjski rząd odmówił wydania wiz izraelskim pływakom, chcącym wziąć udział w mistrzostwach świata osób niepełnosprawnych. Działacze IPC szybko musieli postanowić, co zrobić w tej sytuacji. W weekend podjęli decyzję, że odbiorą miastu Kuching prawo organizacji zawodów i znajdą nowego gospodarza.

O problemie głośno zrobiło się na początku stycznia, gdy 93-letni premier Malezji Mahathir Mohamad stwierdził, że podtrzymuje swoją dycyzję o braku pozwolenia na wydanie wiz izraelskim zawodnikom, chcącym wziąć udział w czempionacie globu. Oba kraje nie utrzymują ze sobą stosunków dyplomatycznych, a Izraelczycy mają zakaz przekraczania granicy muzułmańskiego państwa. - Przylatując, naruszą prawo. Jeśli Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski będzie chciał odebrać nam prawa do bycia gospodarzem mistrzostw, może to zrobić - mówił kilkanaście dni temu Mohamad. 

Takiemu stanowisku sprzeciwił się nasz były znakomity sprinter Bartosz Kizierowski, który był o krok od objęcia funkcji trenera kadry narodowej Malezji. Ostatecznie oferty nie przyjął, między innymi ze względu na postępowanie tamtejszych polityków. "Nie ma na to miejsca w sporcie" - napisał w swoim oświadczeniu na Facebooku. 

Dziś do podobnego wniosku doszli działacze Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego. - Mistrzostwa świata w każdej dyscyplinie muszą być otwarte dla wszystkich sportowców, by mogli rywalizować bezpiecznie i bez dyskryminacji. W tej sytuacji nie mamy wyjścia, musimy poszukać nowego gospodarza zawodów - mówił Prezydent IPC, Andrew Parsons. - We wrześniu 2017 roku, gdy podpisywaliśmy umowę na organizację mistrzostw z Paraolimpijską Radą Malezji, mieliśmy zapewnienia, że sportowcy ze wszystkich krajów będą mogli uczestniczyć w tym wydarzeniu i będą mieli zapewnione bezpieczeństwo. Od tamtego czasu zmieniły się polityczne władze i nowy rząd ma inne podejście - dodał.

Mistrzostwa miały się odbyć w dniach 29 lipca - 4 sierpnia. Działacze Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego chcieliby, by ten termin pozostał bez zmian, by po raz drugi z rzędu nie zaburzać przygotowań zawodnikom, ale zdają sobie też sprawę, że być może w tych okolicznościach będą musieli być elastyczni przy ustalaniu ostatecznej daty. IPC będzie teraz czekać na oferty od zainteresowanych miast do 11 lutego.