Świat

NCAA: Nogaj nad kreską! Polka wystąpi w mistrzostwach ligi

Szymon Gagatek 2019-03-07 10:09

Do ostatnich chwil ważyły się losy udziału Pauliny Nogaj w tegorocznych mistrzostwach I Dywizji NCAA. Ostatecznie wszystko skończyło się po myśli naszej reprezentantki, która po raz drugi z rzędu znalazła się wśród najlepszych pływaczek ligi. Będzie to jedyna Polka, która zaprezentuje się w konkurencjach indywidualnych na pływalni w Austin w dniach 20-23 marca.

Nogaj zakończyła rywalizację w sezonie zasadniczym na dystansie 100 jardów stylem motylkowym na 38. miejscu w ligowym rankingu, ex aequo z trzema innymi pływaczkami. Wydawało się, że do otrzymania zaproszenia w swojej koronnej konkurencji może jej zabraknąć ułamka sekundy. Radomianka wzięła nawet udział w zawodach ostatniej szansy, próbując jeszcze poprawić swoje najlepsze osiągnięcie z mistrzostw Mid-American Conference (52.34), ale nie popłynęła już tak szybko. Na szczęście w finalnym rozrachunku przesunęła się w zestawieniu o kilka pozycji. Ze startu w tej konkurencji zrezygnowały bowiem 3 pływaczki: Beata Nelson z Wisconsin, Mallory Comerford z Louisville i Meghan Small z Uniwersytetu Teksańskiego. 

Dzięki temu Nogaj wystąpi w mistrzostwach NCAA po raz drugi z rzędu. W swoim ubiegłorocznym debiucie najlepiej poradziła sobie w rywalizacji na 100 jardów delfinem, finiszując na 30. pozycji. W Austin zaprezentuje się nie tylko w tej konkurencji, ale także na dystansie 200 jardów stylem motylkowym i zmiennym. Co więcej, będzie mogła reprezentować Uniwersytet Akron również w sztafetach.

W rywalizacji na dystansie 4x200 jardów stylem dowolnym powinna wziąć udział jeszcze druga z Polek, Daniela Georges, dla której byłby to debiut w mistrzostwach ligi. Nasza zawodniczka była jednym z ogniw sztafety Uniwersytetu Arizony, która w listopadzie świetnie spisala się zawodach Texas Hall of Fame Invitational, uzyskując czas dający ostatecznie zaproszenie do Austin.

Mistrzowskiego tytułu za dwa tygodnie będą bronić reprezentantki Uniwersytetu Stanforda. W tym roku będą jednak musiały sobie poradzić bez wielkich gwiazd: Katie Ledecky, która przeszła na zawodowstwo oraz Simone Manuel, Ally Howe czy Janet Hu, które zakończyły już studia. W ich miejsce wskoczyła natomiast znakomita Kanadyjka Taylor Ruck. To ona, obok Elli Eastin i Katie Drabot, powinna stanowić o sile całego zespołu. Na poważne kandydatki do zwycięstwa w końcowej klasyfikacji wyrastają natomiast zawodniczki Uniwersytetu Kalifornijskiego, które będą zapewne bardzo mocne w sztafetach, ale też indywidualnie, za sprawą takich postaci jak Abbie Weitzeil czy Katie McLaughlin. 

OFICJALNA LISTA ZAPROSZEŃ W POSZCZEGÓLNYCH KONKURENCJACH

Marta Cieśla [Southern California] - 50 i 100 jardów stylem dowolnym
Paulina Nogaj
 [Akron] - 100 i 200 jardów stylem motylkowym; 200 jardów stylem zmiennym