Świat

Pływacki Przegląd Wydarzeń - 9.01

Joanna Kwatera 2018-01-09 12:47

Katinka Hosszu na rozdrożu, gwiazdy na liście pierwszego przystanku TYR Pro Swim Series, Anglicy ogłosili skład reprezentacji pływaków na Igrzyska Wspólnoty Narodów, włoska żabkarka zakończyła karierę – oto garść informacji, która znalazła się w dzisiejszym Przeglądzie Pływackich Wydarzeń!

Największa pływacka gwiazda węgierskiej reprezentacji ostatnich lat Katinka Hosszu przeżywa obecnie trudny okres związany z relacją z mężem i trenerem Shane’m Tusup’em. Węgierskie media od kilku dni spekulują już, że Żelazna Dama przebywa i trenuje w Miami, podczas gdy jej małżonek nadal prowadzi szkolenie w stworzonym przez nich klubie Iron Aquatics na Węgrzech.  Tusup również nie towarzyszył Hosszu w grudniowym starcie w mistrzostwach Europy w Kopenhadze oraz w Lozanna Swim Cup w Szwajcarii. Para nie podjęła także wspólnych treningów, które mieli rozpocząć 27 grudnia. W sprawie tej na jednym z portali społecznościowych głos zabrała sama zainteresowana, która potwierdziła trudny moment w związku, ale nie chciała szerzej komentować całej sprawy.

==================

Już w czwartek rusza kolejna edycja amerykańskich zawodów Pro Swim Series, której sponsorem tytularnym od tego roku jest firma TYR. Pierwsze zawody tego cyklu rozegrane zostaną w Austin i potrwają od czwartku do niedzieli. Podczas czterodniowych zmagań pływaków w szranki stanie prawie 20 olimpijczyków ze Stanów Zjednoczonych w tym  indywidualni złoci medaliści: Nathan Adrian, Matt Grevers, Ryan Murphy i Dana Vollmer, a także triumfatorzy mistrzostw świata w Budapeszcie Chase Kalisz (2 złota indywidualne) i Mallory Comerford (pięć krążków z najcenniejszego kruszcu). Mocną reprezentację delegowali do Austin także Chińczycy, w składzie której znalazła się m.in. wicemistrzyni świata Bingjie Li, a także Yufei Zhang czy Yan Zibei. W pierwszym z sześciu przystanków TYR Pro Swim Series na pływalni Uniwersytetu Teksańskiego zobaczymy także młode gwiazdy kanadyjskiej ekipy Taylor Ruck i Rebeccę Smith. Nie zabraknie również polskiego akcentu, w Austin wystartuje Agata Magner, która rywalizować będzie na 100 i 200m stylem grzbietowym oraz 200m stylem zmiennym.

W tym sezonie organizatorzy postanowili uatrakcyjnić tę imprezę wprowadzając do rywalizacji w Austin, Mesie i Santa Clara nowe konkurencje. Pierwszą z nich już w czwartek będzie sztafeta mieszana 4x100m stylem zmiennym złożona z członków drużyny narodowej USA. „Tajemnicze” 200m stylem zmiennym, którego kolejność stylów zostanie podana tuż przed startem wyścigu oraz walka w pojedynkach „wykluczających” w konkurencjach sprinterskich we wszystkich czterech stylach to natomiast atrakcje przewidziane na sobotę.

=====================

Anglicy ogłosili w piątek skład reprezentacji, która wystąpi w zbliżających się wielkimi krokami Igrzyskach Wspólnoty Narodów w Gold Coast. W kwietniu do Australii poleci aż 39 pływaków, by spróbować poprawić drugie miejsce w tabeli medalowej, jakie  sportowcy tego kraju wywalczyli cztery lata temu w Glasgow w tej dyscyplinie. Na obszernej liście znalazły się takie nazwiska jak mistrz olimpijski i rekordzista świata Adam Peaty, który będzie bronił tytułu w konkurencji 100m stylem klasycznym, a także powalczy o złoty krążek na dystansie o połowę krótszym, gdzie w 2014 o dwie setne sekundy pokonał go Cameron Van Der Burgh. Peaty będzie również mocnym punktem sztafety 4x100m stylem zmiennym , która także powalczy o obronę tytułu z Glasgow.  W reprezentacji znaleźli się też inni złoci medaliści  z Igrzysk Wspólnoty Narodów z 2014 roku: Ben Proud (zwycięzca konkurencji sprinterskich w stylu dowolnym i motylkowym), Oliver Hynd (200m stylem zmiennym SM8) oraz zdobywczyni sześciu medali w Glasgow (w tym z najcenniejszego kruszcu na 200m stylem zmiennym) Siobhan-Marie O’Connor.

PEŁNA LISTA SKŁADU ANGLIKÓW

=====================

Kolejny niespełniony pływacki talent zakończył karierę zawodniczą. 23-letnia włoska specjalistka od stylu klasycznego Lisa Fissneider postanowiła odwiesić czepek i okularki na kołku i rozpocząć nowy rozdział w życiu nie związany z pływaniem. Jej największymi sukcesami w karierze były tytuły mistrzyni świata juniorów z 2011 roku, kiedy to w Limie okazała się najlepsza na 50 i 100m stylem klasycznym, a także srebro na 200m. Losy włoskiej żabkarki w pływaniu seniorskim nie potoczyły się już jednak tak pomyślnie. Choć udało jej się poprawić rekord Włoch na 100m stylem klasycznym na krótkim basenie w 2013 roku, nie przebiła się nigdy do czołówki światowej najlepszych żabkarek globu. Brała udział w mistrzostwach świata w Barcelonie (2013) oraz mistrzostwach Europy w Londynie (2016), gdzie nie przebrnęła nawet kwalifikacji. Po operacji kolana w lecie tego roku, która ograniczyła jej zakres ruchu, startowała w zawodach tylko dwa razy, osiągając w nich przeciętne rezultaty.