Polska

OOM: Rekordowa sztafeta z Bielan!

Joanna Kwatera 2017-07-20 23:30

Drugiego dnia Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży znów na najwyższym stopniu podium stawali głownie faworyci, a kibice doczekali się pierwszego rekordowego rezultatu wśród 18-latków. Aż trzy złote medale wywalczyły dziś pływaczki z Lublina.

Zaczęli to wszystko w czwartek sprinterzy, a na inaugurację sesji finałowej swoją rywalizację rozegrali delfiniści. Co ciekawe zwycięzcami na dystansie jednej długości basenu w stylu motylkowym zostali Ci sami zawodnicy, którzy wczoraj triumfowali w stylu dowolnym – Natalia Fryckowska i Kacper Stokowski. Zawodniczka MKP Szczecin ustanowiła w tym starcie swój rekord życiowy wynikiem 27.73 i na podium stanęła obok swojej koleżanki klubowej Katarzyny Rogowskiej, której również udało się przepłynąć ten dystans poniżej dwudziestu ośmiu sekund (27.93 RŻ). Z brązowym medalem rywalizację ukończyła Katarzyna Kołodziej (Unia Oświęcim). Stokowski natomiast może mówić o sporym szczęściu, gdyż niewiele brakowało, a nie zmieściłby się w ogóle w finale A tej konkurencji, gdyż wynik z eliminacji dał mu dopiero dziewiątą lokatę. W finale jednak już nie kalkulował i narzucił mocne tempo od startu i wyścig ukończył z trzecim czasem w karierze – 24.27.Za nim do mety dotarli Kamil Kaźmierczak (Olimpijczyk Aleksandrów Łódzki) i zwycięzca eliminacji Jakub Smoliński (Fenix Ożarów Łódzki). Kaźmierczak chwilę później przystąpił do rywalizacji sprinterów w stylu grzbietowym i tu już brązowy medalista mistrzostw Europy juniorów na tym dystansie z Netanji nie miał sobie równych. Choć nie udało mu się w tym wyścigu złamać granicy dwudziestu sześciu sekund to czas 26.04 wystarczył by wyraźnie wyprzedzić kolegów z G-8 Bielany Warszawa - Karola Młynarczyka i Rafała Słowika. Wśród dziewcząt tym razem w pojedynku pomiędzy Weroniką Górecką i Julią Koluch, lepsza okazała się ta druga, a pływaczka Kapry-Armexim Pruszków jako jedyna pokonała dystans sprinterski stylem grzbietowym poniżej trzydziestu sekund – 29.49, notując drugi czas w karierze.

Bardzo wartościowe rezultaty osiągali w czwartek medaliści w konkurencjach 400m stylem dowolnym i 200m stylem klasycznym. Wśród kraulistów zacięty pojedynek stoczyli z sobą Antoni Kałużyński (MUKP Warszawa Wodny Park) i Paweł Krawczyk (Buks Warszawa). Minimalnie na prowadzeniu przez cały wyścig był jednak reprezentant Polski na mistrzostwa świata w Budapeszcie i to on dopłynął do mety pierwszy z czasem 3:54.14 (830 pkt). Dzięki tej wyrównanej rywalizacji Krawczykowi udało się jeszcze poprawić swoją „życiówkę” – 3:56.04. Trzeci do mety dotarł Bartłomiej Koziejko (Kormoran Olsztyn). Najwyżej punktowanym wynikiem dzisiejszego dnia popisał się jednak Rafał Kusto, który zwyciężył zmagania żabkarzy na dystansie 200m. Zawodnik Orki Lubań był liderem rywalizacji przez cały wyścig i choć na ostatnich 50m trochę osłabł, to do ściany finiszowej dotarł pierwszy z czasem 2:15.02 (832 pkt). Z nowymi najlepszymi osiągnięciami w karierze wyścig ten kończyli drugi Dorian Bachlaj (Ondraszek Bielsko Biała) i trzeci Jan Kałusowski (MKS Trójka Łódź).

Ciągnie złoto do złota! Po wczorajszym triumfie na 400m stylem zmiennym dzisiaj zwyciężył na dystansie o połowę krótszym. Dominik Bujak został najlepszym zmiennistą tych mistrzostw i choć kolejna próba zaatakowania rekordu Polski 18-latków znów minimalnie się nie powiodła to siódmy pływak mistrzostw Europy w Netanji zanotował bardzo solidny czas 2:03.58, gorszy od najlepszego osiągnięcia w historii kraju w tej kategorii wiekowej zaledwie o cztery dziesiąte sekundy. Bujak popisał się znakomitym finiszem w tym wyścigu, doskonale pokonując odcinki w stylu klasycznym i dowolnym i o ponad półtorej sekundy pokonał najgroźniejszego rywala Marcela Wągrowskiego (Olimpijczyk Aleksandrów Łódzki), który prowadził jeszcze w połowie dystansu. Szybko wyścig kończył też Jakub Chmielewski (WKS Śląsk Wrocław), dopływając do mety na trzeciej pozycji.

Całe podium w konkurencji 400m stylem dowolnym zajęły zawodniczki AZS UMCS Lublin. Kwestię zwycięstwa właściwie od startu rozstrzygnęła na swoją korzyść Julia Adamczyk, która wyraźnie wysunęła się na czoło stawki już po pierwszych stu metrach, a później utrzymywała do końca przewagę dwóch długości ciała nad rywalkami, poprawiając ostatecznie swój rekord życiowy o dokładnie trzy sekundy - 4:22.71. Najlepszy występ w życiu na tym dystansie zaliczyła także zdobywczyni drugiej lokaty Ewa Osiniak (4:26.62), a podium uzupełniła jeszcze Kamila Andrzejewska. To jednak nie jedyne zwycięstwo, jakie odniosła dzisiaj Adamczyk. Po bardzo wyrównanej walce ze swoją koleżanką klubową Wiktorią Samułą, którą pokonała dokładnie o jedną dziesiątą sekundy, kolejny raz ściągała z szyi medal z najcenniejszego kruszcu, a wygraną w konkurencji 200m stylem zmiennym dał jej czas 2:20.36. Swój drugi już brązowy medal wywalczyła dziś Katarzyna Kołodziej. Bardzo niewielką różnicą na niekorzyść Samuły zakończyła się także rywalizacja w stylu klasycznym na dystansie 200m. W tym wyścigu zawodniczka z Lublina o prymat ścigała się z szóstą pływaczką Europy wśród juniorów Weroniką Hallmann (1 Solex Lębork), ale tu do szczęścia brakło jej 0,39 sekundy. Zwycięstwo Hallmann dał czas 2:33.27.

W ostatniej konkurencji dnia zawodnicy rywalizowali z sobą w wyścigach sztafetowych 4x100m stylem dowolnym i była to prawdziwa wisienka na torcie drugiej sesji finałowej juniorskiego czempionatu w Warszawie. Tak jak wczoraj najlepsze okazały się zespoły AZS UMCS Lublin wśród dziewcząt i G-8 Bielany Warszawa wśród chłopców. Lublinianki triumfowały w tym samym składzie co w środę, a Wiktoria Czarnecka, Kamila Andrzejewska, Julia Adamczyk i Ewa Osiniak, były jedynym zespołem w tym wyścigu, w którym każda z pływaczek pokonała dystans 100m później minuty (czas 3:56.12). Drużynę ze stolicy wzmocnił w dzisiejszych zmaganiach Kacper Stokowski, a wraz z Rafałem Słowikiem, Cezarym Butkiewiczem i Bartoszem Piszczorowiczem postarali się o nowy rekord Polski 18-latków, który od dzisiaj wynosi 3:24.14.