Polska

Kierunek - Masters Olsztyn!

Joanna Kwatera 2016-10-21 05:45

Kierując się szlakiem zamków Gotyckich po Warmii i Mazurach, mijając kolejny zamek krzyżacki, docieramy do twierdzy Kapituły Warmińskiej w Olsztynie. Ten piękny obiekt, strzeżący od wieków bram miasta, zachęca do odwiedzin. Można też spokojnie odpocząć nad malowniczym jeziorem Ukiel, ale…skierujmy się najpierw na aleje Marszałka Piłsudskiego 69 B…gdyż w dniach 21-23 października areną zmagań sportowych nie będą już wody otwarte, a nowoczesne Wodne Centrum Rekreacyjno – Sportowe „Aquasfera”. To właśnie tam 426 pływaków kilku pokoleń z 10 krajów, zmierzy się w sportowej rywalizacji o tytuły mistrzów Polski w ramach Otwartych Zimowych Mistrzostw Polski w Pływaniu w kategorii Masters. Oprócz Polaków na pływalni w stolicy Warmii i Mazur zaprezentują się Białorusini, Czesi, Niemcy, Łotysze, Litwini, Rosjanie, Słowacy, Szwedzi i Ukraińcy, a w sumie 59 zagranicznych zawodników.  

Na listach startowych na pierwszy rzut oka dostrzec można wiele znanych i utytułowanych nazwisk, jest też kilka niespodzianek.  Jednym z większych pozytywnych zaskoczeń jest nazwisko mistrza świata z Montrealu (2005) na dystansie 200m stylem motylkowym, czterokrotnego olimpijczyka (czwartego na igrzyskach olimpijskich w Atenach), wielokrotnego mistrza Europy oraz mistrza i rekordzisty Polski, pływaka, na którego doskonałą formę od wielu lat reprezentacja Polski  zawsze mogła liczyć – Pawła Korzeniowskiego. Tego doskonałego zawodnika kibice będą mogli podziwiać w czterech konkurencjach 200m stylem motylkowym, 100m stylem zmiennym, 200m stylem dowolnym oraz na dość nietypowym dla niego dystansie 100m stylem klasycznym. Na każdym z nich widnieje oczywiście z najlepszym czasem rozstawienia, a zatem możemy spodziewać się w weekend doskonałych rezultatów. Klub Legii Warszawa wystawił na te zawody bardzo mocną ekipę, bo oprócz Korzeniowskiego w Olsztynie jej barwy reprezentować będą także m.in. jedyna pływaczka w historii Polski, która złamała granicę 24 sekund na dystansie 50m stylem dowolnym (23.98) na krótkim basenie, znakomita sprinterka – Agata Korc; wielokrotny medalista mistrzostw Polski, żabkarz – Filip Rowiński; olimpijczyk z Sydney, brązowy medalista mistrzostw Europy w sztafecie (1997), wielokrotny mistrz i rekordzista kraju w stylu motylkowym - Marcin Kaczmarek czy olimpijczyk z Aten Łukasz Drzewiński.

Mocny zespół do Olsztyna wysłała także druga z najbardziej licznych drużyn – Warsaw Masters Team: w Aquasferze zobaczymy m.in. dwukrotnego srebrnego medalistę mistrzostw Europy Masters z Londynu Leszka Madeja, medalistę mistrzostw Starego Kontynentu w kat. Masters i wielokrotnego rekordzistę kraju Mirosława Warchoła czy wielkokrotnego rekordzistę kraju i mistrza Polski, a także Egiptu, Irlandii, Irlandii Północnej, Meksyku i Węgier w kat. Masters - Waldemara De Makay.

A to nie koniec znanych osobistości. Na słupku startowym w Olsztynie zaprezentują się również: wielokrotny mistrz świata i Europy kategorii Masters w stylu zmiennym i grzbietowym, olimpijczyk z Moskwy i najlepszy pływak w rankingu  „Przeglądu sportowego” roku 1980 – Dariusz Wolny, trzykrotny złoty medalista mistrzostw Europy Masters z Londynu i rekordzista Starego Kontynentu, reprezentujący aktualnie Szwecję - Leonard Bielicz; najstarszy uczestnik mistrzostw Europy Masters, które odbyły się w maju w stolicy Anglii i również tam potrójnie ozłocony Kazimierz Mrówczyński (rocznik 1922) czy brązowy medalista mistrzostw świata Masters w Kazaniu na dystansie 100m stylem klasycznym – Andrzej Skwarło. Przyjedzie też były reprezentant Polski, wielokrotny medalista i rekordzista kraju, uczestnik mistrzostw Europy i świata, obecnie trener AZS Uł. Pł Łódź – Marcin Babuchowski. Ponadto medalistki i uczestniczki czempionatu w Londynie: Daria Fajkowska, Mariola Kuliś, Renata Bastek, Anna Duda, Dominika Michalik, Beata Sulewska i Ewa Szała. W Olsztynie do wody wskoczy również dawno nie widziana na krajowym „podwórku” wielokrotna rekordzistka i mistrzyni Polski oraz medalistka mistrzostw Europy Masters - Małgorzata Serbin.

Zapowiada się więc niezwykle pasjonujący weekend. Cztery bloki pływackiej rywalizacji, wielu doborowych zawodników i zapewne kolejne rekordy Polski Masters, a może coś więcej…? Zapraszamy do śledzenia zmagań na widowni pływalni Aquasfera, a także relacji na naszym portalu!