Polska

Lublin 2015: Rekord po dziesięciu latach! Kolejna sztafeta z minimum

Szymon Gagatek 2015-12-21 02:23

Prawdziwą dominacją Dominiki Sztandery zakończył się finał 100 m stylem klasycznym podczas ostatniego dnia mistrzostw Polski. Zawodniczka Juvenii Wrocław wypełniła w tej konkurencji indywidiualne minimum na czempionat Starego Kontynentu i poprawiła dziesięcioletni rekord kraju seniorek! Na 100 m stylem motylkowym niespodzianki nie było - złoto trafiło do Anny Dowgiert.

Beata Kamińska nie jest już posiadaczką najlepszego czasu w historii polskiego pływania na dystansie 100 m stylem klasycznym kobiet na krótkiej pływalni! Po okrągłych dziesięciu latach, pamiętny rezultat z mistrzostw Europy w Trieście, który dał zawodniczce AZS AWFiS Gdańsk złoty medal tamtych zawodów (1:06.51), o ponad sekundę poprawiła Dominika Sztandera. Podopieczna Grzegorza Widanki nie dała swoim rywalkom najmniejszych szans na wyrównaną walkę w wyścigu finałowym, zostawiając ich za sobą już na pierwszych pięćdziesięciu metrach, które pokonała w świetnym tempie, 30.36 s. To trzeci w historii naszego kraju wyniki na 50 metrów żabką!

W drugiej części dystansu reprezentantka Juvenii wytrzymała trudy wyścigu i zakończyła rywalizację z czasem 1:05.37! Dla ukazania skali jej dokonania, można wspomnieć, że tak szybkie pokonanie czterech długości basenu na niedawno zakończonych mistrzostwach Europy w Netanji dałoby jej czwarte miejsce! Na drugim stopniu podium stanęła dziś Weronika Paluszek, która wynikiem 1:07.13 ustanowiła swoją życiówkę, natomiast trzecia była Paulina Zachoszcz (1:07.58).

Po występie Sztandery stało się już niemal pewne, że sztafeta Polek 4x100 m stylem zmiennym wypełni minimum na czempionat Starego Kontynentu w Londynie. Formalności dopełniła Anna Dowgiert, zwyciężając na dystansie 100 m stylem motylkowym. Zawodniczka Śląska Wrocław uzyskała czas 58.10 s i o niemal sekundę wyprzedziła inną pływaczkę trenującą na co dzień we Wrocławiu, Paulinę Nogaj, która pierwszy raz w życiu złamała barierę jednej minuty (59.06 s). Trzecia była Diana Sokołowska z AZS AWFiS Gdańsk. Podopieczna Jarosława Błażka poprawiła rekord życiowy w tej konkurencji po niemal dokładnie czterech latach i zaledwie trzy miesiące po powrocie do treningów, zdobywając swój trzeci brązowy medal mistrzostw w rywalizacji indywidualnej.

Sztafeta 4x100 m stylem zmiennym:
0:57.43   Alicja Tchórz (styl grzbietowy)
1:05.37   Dominika Sztandera (styl klasyczny)
0:58.10   Anna Dowgiert (styl motylkowy)
0:53.46   Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk (styl dowolny)
=======================
3:54.36   suma czasów (3:57.09 - minimum na ME)

Triumfatorki rywalizacji na dystansie 100 metrów podczas zawodów w Aqua Lublin - Alicja Tchórz, Dominika Sztandera, Anna Dowgiert i Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk - wspólnymi siłami, bez większych problemów, uporały się z minimum na mistrzostwa Europy w Londynie, gdzie spróbują zdobyć kwalifikację olimpijską. Z kim naszym zawodniczkom przyjdzie się zmierzyć w walce o Rio? Póki co, na miejscach premiowanych awansem na igrzyska znajdują się Finki, Brazylijki, Czeszki i Hiszpanki. Do rywalizacji włączą się zapewne także dwa kraje, które nie wystawiły swoich sztafet w tej konkurencji na ostatnich mistrzostwach świata, a więc Holandia i Węgry oraz coraz mocniejsza Islandia, która w Kazaniu zajęła, ex aequo z nami, osiemnaste miejsce.

4:02.30   Finlandia (MŚ Kazań)
4:02.52   Brazylia (Igrzyska Panamerykańskie Toronto)
4:03.44   Czechy (MŚ Kazań)
4:03.91   Hiszpania (MŚ Kazań)