Świat

Mistrzostwa Europy niepełnosprawnych w Funchal - zapowiedź

Marcin Ryszka 2016-04-30 21:04

Już jutro kadra niepełnosprawnych pływaków rozpocznie walkę o medale mistrzostw Starego Kontynentu w portugalskim Funchal. Nasi reprezentanci, z których część wystąpi w tym roku także na Igrzyskach Paraolimpijskich, na pewno będą chcieli pokazać się z jak najlepszej strony. Zapraszamy do zapoznania się z zapowiedzią tego, co wydarzy się pierwszego dnia zmagań.

Polskę będzie reprezentowało aż 16 naszych rodaków. Patrząc na skład reprezentacji, można zobaczyć bardzo utytułowanych zawodników, którzy na swoim koncie mają już medale międzynarodowych imprez, ale cieszy również fakt, że mamy kilku debiutantów, którzy na pewno będą chcieli pokazać się z jak najlepszej strony. O przygotowaniach kadry opowiada trener koordynator Wojciech Seidel.

- Zawodnicy przygotowywali się do zawodów na trzech dwutygodniowych zgrupowaniach krajowych (Ostrowiec, Lublin, Olsztyn) oraz jednym zagranicznym. To ostatnie odbyło się w hiszpańskim ośrodku przygotowań olimpijskich w Sierra Nevada. Jest to ośrodek położony na wysokości 2320 m n.p.m., co sprawia, że treningi odbywają się w warunkach wysokogórskich. Skuteczność tej formy przygotowań polskich paraolimpijczyków będzie można ocenić nie tylko na Mistrzostwach Europy, na które zawodnicy udali się bezpośrednio po obozie, ale również na Otwartych Mistrzostwach Niemiec w Berlinie, Letnich Mistrzostwach Polski w Drzonkowie, Mistrzostwach Świata juniorów w Pradze, oraz przede wszystkim na Igrzyskach Paraolimpijskich w Rio de Janeiro.

Już pierwszego dnia serca kibiców mogą zabić szybciej. Aż trzech naszych reprezentantów zaprezentuję się na dystansie 400m stylem dowolnym. Wśród mężczyzn będziemy mogli zobaczyć w akcji Patryka Karlińskiego (Start Szczecin) oraz Patryka Kowalskiego (Szansa Start Gdańsk). Przygotowania tego pierwszego utrudniała kontuzja, z którą podopieczny trenera Musztafagi zmagał się od długiego czasu. Mamy jednak nadzieję, że pływak pochodzący z Polic wszystkie problemy ma już za sobą i jego starty przyniosą tyle radości, co na mistrzostwach Europy w Eindhoven w 2014 r. 

Patryk Kowalski ma za sobą bardzo udane starty w sezonie zimowym na krótkiej pływalni. Wydaje się, że do paraolimpijskiego minimum najbliżej mu właśnie w stylu dowolnym. Czy trening wysokogórski zaprocentuje znakomitą formą? Odpowiedź już jutro.

Jedną z głównych faworytek do medalu pierwszego dnia mistrzostw będzie podopieczna trenera Seidla, Oliwia Jabłońska. Wrocławianka w sezonie zimowym na 400m stylem dowolnym uzyskiwała znakomite rezultaty. Czy podobnie będzie już na pływalni olimpijskiej? Wszyscy mamy nadzieję, że już na początku maja Jabłońska pokarze całemu światu swoją moc i swoim występem potwierdzi medalowe aspiracje podczas Igrzysk w Rio również w stylu dowolnym.

Pierwszego dnia będziemy mogli podziwiać również najbardziej doświadczonego zawodnika naszej reprezentacji, Jacka Czecha. Zawodnik prowadzony przez Łukasza Drzewińskiego wystartuje w konkurencji 200m stylem dowolnym. W przeszłości Czech zdobywał już medale właśnie na tym dystansie. Czy świeżo upieczony rekordzista świata na krótkiej pływalni w konkurencji 50m stylem grzbietowym już pierwszego dnia dostarczy nam wiele radości? Odpowiedź już nie bawem.

Aż czterech pływaków wystartuje na 50m stylem dowolnym w grupie S9. Będą to Patryk Biskup, Sebastian Matczak, Paulina Woźniak i Katarzyna Sobczak. Należy podkreślić, że wymienieni zawodnicy specjalizują się w innych konkurencjach, ale jesteśmy bardzo ciekawi jak zaprezentują się już pierwszego dnia na dystansie sprinterskim.

W grupie S3 na 50m stylem dowolnym wystartuję Kamil Otowski. Mimo młodego wieku zawodnik trenujący na co dzień w Warszawie ma już za sobą starty na mistrzostwach świata. Mamy nadzieję, że doświadczenie zdobyte na poprzednich imprezach pływackich pomoże w uzyskaniu jak najlepszego wyniku już na mistrzostwach Europy w Funchal.

Z wielkim zainteresowaniem będziemy śledzić starty naszych reprezentantów w konkurencji 100m stylem motylkowym w grupie S13. Wielką faworytką do medalu będzie żywa historia polskiego pływania osób niepełnosprawnych, Joanna Mendak. Podopieczna trenera Edwarda Deca chcę dokonać rzeczy niewiarygodnej, a więc po raz czwarty z rzędu zdobyć paraolimpijskie złoto w tej samej konkurencji. Do tej pory była najlepsza właśnie w stylu motylkowym w Atenach (2004), Pekinie (2008) i Londynie (2012). Mistrzostwa Europy to tylko przystanek w drodze do Rio, ale liczymy na znakomity występ Mendak już jutro.

W tej samej konkurencji wśród mężczyzn wystartuję Kamil Rzetelski. Wrocławianin jest w gronie zawodników, którzy mają realną szansę na wypełnienie minimum do Rio i wskoczenie do samolotu w ostatniej chwili. Walka o wyjazd do Brazylii zapowiada się bardzo pasjonująco. 

W podobnej sytuacji jak Rzetelski jest zawodniczka Szansy Startu Gdańsk, Monika Belczewska. Podopieczna Hanny Klimek-Włodarczak pierwszego dnia wystartuję na 100m stylem dowolnym w grupie S8.

Pierwsze starty już jutro. Zachęcamy do śledzenia startów naszych rodaków na żywo pod tym linkiem. Relacje tekstowe znajdziecie oczywiście na naszym portalu.