Polska

Lublin 2015: Powroty z USA - najpierw mistrzostwa, później święta

Szymon Gagatek 2015-12-16 19:21

Do oficjalnego rozpoczęcia mistrzostw Polski coraz bliżej. W Lublinie o medale powalczą niemal wszyscy najlepsi pływacy w naszym kraju. Wśród nich można odnaleźć również nazwiska wielu zawodników, którzy na co dzień studiują i trenują w Stanach Zjednoczonych. Czy w najbliższych dniach odegrają oni znaczące role w rywalizacji o medale?

Gwiazdami imprezy powinni być przede wszystkim pływacy, którzy przylatują do Lublina, by pomóc gospodarzom imprezy w wywalczeniu jak największej ilości medali, a więc Jan Świtkowski i Ludwika Szynal. Brązowy medalista mistrzostw świata w Kazaniu ma za sobą bardzo udany pierwszy semestr na Uniwersytecie Florydy, spędzony pod okiem Gregga Troy'a i na krajowym czempionacie będzie zdecydowanym faworytem dwóch konkurencji indywidualnych: 200 m stylem dowolnym i motylkowym. Z kolei Szynal ostatnio błysnęła formą w zawodach Zippy Invitational, uzyskując znakomity wynik na 200 jardów stylem grzbietowym. Zobaczymy, czy uda jej się przełożyć świetną dyspozycję na starty w Polsce na wszystkich dystansach w rywalizacji grzbiecistek.

Co prawda Marcin Tarczyński już półtora roku temu zakończył swoje starty w lidze NCAA na Uniwersytecie Kalifornijskim, ale polski grzbiecista wciąż trenuje w Berkeley, by przygotować jak najlepszą dyspozycję na przyszłoroczne kwalifikacje olimpijskie. Podopieczny Davida Durdena, podobnie jak w roku ubiegłym, postanowił powrócić do kraju w okresie świątecznym i sprawdzić się w rywalizacji z krajową czołówką. Dwanaście miesięcy temu w Ostrowcu Świętokrzyskim wystąpił tylko na dystansie 100 m stylem grzbietowym, zdobywając brązowy medal. Tym razem jego nazwisko figuruje przy czterech konkurencjach: 50 i 100 m stylem grzbietowym oraz 100 i 200 m stylem zmiennym.

O medale w stylu klasycznym powalczy na pewno Weronika Paluszek. Czołowa polska żabkarka, która ostatni raz wzięła udział w mistrzostwach Polski na krótkim basenie jeszcze przed rozpoczęciem studiów w Virginia Tech, wraca do kraju, by zmierzyć się ze świetnie dysponowaną Dominiką Sztanderą. W 2012 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim Paluszek trzykrotnie stawała na podium, zdobywając złoto na 200, srebro na 100 i brąz na 50 metrów. Tym razem wystąpi jednak tylko na dwóch najdłuższych dystansach.

Na listach startowych można też znaleźć nazwiska części naszych zawodników Uniwersytetu Lindenwood, którzy dopiero w nocy z poniedziałku na wtorek polskiego czasu zakończyli zmagania w zawodach Delta State Christmas Invitational i w Lublinie pojawią się niemal prosto z lotniska. Chęć startu na mistrzostwach wyrazili Krzysztof Jankiewicz, Mateusz Pacholczyk i Michał Szczukowski. Jankiewicz w niedzielę ustanowił nowy rekord II Dywizji NCAA na 100 jardów stylem grzbietowym i, jeżeli tylko podróż do kraju nie da mu się zbytnio we znaki, w tak dobrej dyspozycji może się nawet wmieszać do walki o medale w tej konkurencji w Lublinie!

Na lubelskiej pływalni nie zabraknie innego pływaka, który wypełnił już minimum A na mistrzostwa II Dywizji NCAA. Daniel Biś z Uniwersytetu Saint Leo, będący w ostatnich tygodniach w bardzo dobrej formie, spróbuje swoich sił na czterech dystansach w stylu dowolnym: 200, 400, 800 i 1500 metrów. Na tym jednak nie koniec. Wśród zgłoszonych do startu na mistrzostwach Polski znaleźli się też inni zawodnicy, którzy odgrywają ważne role w swoich akademickich zespołach - wśród kobiet są to Aleksandra Dziewa (Long Island University), Sylwia Ciesielska (Drury University) i Marlena Dudek (Malone University), natomiast wśród mężczyzn Adrian Aleksandrowicz (Emmanuel College), Dominik Brus (Catawba College) oraz Kacper Ćwiek (Missouri State University).