Świat

EYOF Gyor: Czwarta lokata i rekord Polski juniorów na pożegnanie

Joanna Kwatera 2017-07-28 22:57

Aż dziesięć kompletów medali zostało rozdanych ostatniego dnia Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy w Gyor. My liczyliśmy na jeden z nich na 200m stylem dowolnym dziewcząt, gdzie o najwyższe laury ścigała się Aleksandra Knop i prawie się udało… Polscy kibice doczekali się za to rekordu kraju juniorów 15-letnich.

Podopieczna Sylwii Kowalskiej zaczęła ten wyścig fantastycznie i tak jak na dystansie o połowę dłuższym od razu wyszła na czoło stawki. Kiedy po trzech długościach basenu kibice w Polsce zaczynali nucić już Mazurka Dąbrowskiego, rywalki rozpoczęły mocny finisz i Polka ostatecznie ukończyła tę rywalizację na pechowej czwartej pozycji. Knop zanotowała drugi czas w karierze 2:03.16. Gdyby przepłynęła ten dystans tak jak trzy tygodnie temu w Olsztynie stanęłaby w Gyor na najwyższym stopniu podium, co dodatkowo podkreśla klasę naszej zawodniczki. Ze złotego medalu cieszyła się po raz kolejny Rosjanka Polina Nevmovenko, która wyprzedziła Knop o 0,71 sekundy.

W piątkowej sesji finałowej wystąpiła jeszcze polska sztafeta 4x100m stylem zmiennym w składzie Marcin Goraj, Mateusz Dubas, Albert Warzocha i Kacper Piotrowski. Po pierwszym odcinku w stylu grzbietowym reprezentanci naszego kraju znajdowali się na czwartej lokacie, ale na kolejnych dwóch długościach spadli o jedno miejsce gdyż wyprzedzili nas jeszcze Włosi. Niestety słabsza postawa w stylu motylkowym i dowolnym spowodowała, że polscy pływacy zajęli w tej potyczce ósmą lokatę, notując czas 3:53.29. Z nowym rekordem EYOFu do mety dotarli Rosjanie, a od dziś wynosi on 3:43.01. Gorsze od kolegów z reprezentacji nie chciały być ich koleżanki, które także wyraźnie pokonały wszystkie rywalki i dotarły do ściany finiszowej w czasie 4:07.99, bijąc rekord EYOFu. Miłym akcentem porannych eliminacji dla Biało-czerwonych była postawa polskich zawodniczek w konkurencji 4x100m stylem zmiennym. Zuzanna Herasimowicz, Aleksandra Kramer, Zuzanna Trambowicz i Aleksandra Knop mimo, że nie wywalczyły awansu do popołudniowego finału, zajmując rano dziesiątą lokatę, to czas jaki uzyskały 4:18.28 wystarczył by poprawić rekord kraju 15-latek na tym dystansie. Znakomicie na ostatnich stu metrach spisała się zawodniczka UKS 190 Łódź, która przepłynęła swój odcinek, osiągając międzyczas 57.66 – drugi najlepszy w swojej karierze.

Kolejne fenomenalne wyniki notowali dziś młodzi pływacy na węgierskiej pływalni Aqua Sport Centre. Najpierw drugi już indywidualnie zdobyty złoty krążek ściągał z szyi Rosjanin Andrei Minakov, który pokonał 100m stylem dowolnym w rekordowym  czasie 50.23. Następnie kibiców zachwyciła postawa duńskiej żabkarki. 15-latka przepłynęła cztery długości basenu w znakomitym czasie 2:28.15 i również ustanowiła nowy rekord EYOFu. Z takim wynikiem na mistrzostwach Europy juniorów w Netanji Thea Blomsterberg została by sklasyfikowana na trzecim miejscu, czyżby więc Rikke Moeller Pedersen rosła następczyni? Dumą dla swojego kraju jest także o rok młodsza Białorusinka Anastasiya Shkurdai, która jeszcze bardziej wyśrubowała najlepsze osiągnięcie w historii EYOFu na dystansie 100m stylem motylkowym, pokonując ten dystans drugi raz w karierze poniżej minuty – 59.34. Mocno poprawił swój najlepszy rezultat w życiu również reprezentant gospodarzy Gabor Zombori, o ponad cztery sekundy poprawiając w Gyor swój rekord życiowy, a zwycięstwo i nowy rekord EYOFu w konkurencji 200m stylem grzbietowym dał mu czas 2:02.17.

Polacy kończą swój udział w stojącym na niezwykle wysokim poziomie Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy w Gyor z jednym srebrnym medalem i fantastyczną postawą Aleksandry Knop oraz nowym rekordem Polski 15-latek w konkurencji 4x100m stylem zmiennym dziewcząt. Wszystkim uczestnikom gratulujemy ambitnej walki!

 

Zwycięzcy 5. sesji finałowej:

100m stylem dowolnym M – Andrei Minakov (Rosja) 50.23 [rekord EYOF]

200m stylem klasycznym K – Thea Blomsterberg (Dania) 2:28.15 [rekord EYOF]

200m stylem motylkowym M –Federico Burdisso (Włochy) 1:58.65

50m stylem dowolnym K - Costanza Cocconcelli (Włochy) 25.82

 200m stylem grzbietowym M – Gabor Zombori (Węgry) 2:02.17 [rekord EYOF]

100m stylem motylkowym K – Anastasiya Shkurdai (Białoruś) 59.34 [rekord EYOF]

1500m stylem dowolnym M – Michele Sassi (Włochy) 15:41.06

200m stylem dowolnym K – Polina Nevmovenko (Rosja) 2:02.45

…4. Aleksandra Knop (Polska) 2:03.16

4x100m stylem zmiennym M – Rosja (Egor Dolomanov, Vladislav Gerasimenko, Andrei Minakov, Arsenii Chivilev) 3:43.01 [rekord EYOF]

…8. Polska (Marcin Goraj, Mateusz Dubas, Albert Warzocha, Kacper Piotrowski) 3:53.29

4x100m stylem zmiennym K – Rosja (Daria Vaskina, Anastasia Makarova, Iana Sattarova, Polina Nevmovenko) 4:07.99 [rekord EYOF]