Polska

Lublin 2015: Rekordowy styl grzbietowy!

Szymon Gagatek 2015-12-19 10:38

Najlepsze wyniki w historii polskiego pływania wśród 14-, 16- i 17-latków oraz rekord świata osób niesłyszących - eliminacje 100 m stylem grzbietowym mężczyzn podczas trzeciego dnia mistrzostw Polski obfitowały w rewelacyjne rezultaty! W sesji porannej rywalizację zdominował Kacper Stokowski, który wyprzedził kolejnych zawodników o ponad sekundę.

Zawodnik G-8 Bielany Warszawa pokazał się ze znakomitej strony. Uzyskał czas 52.62 s, poprawiając o czterdzieści cztery setne sekundy własny rekord Polski wśród szesnastolatków. Co więcej, szybciej w historii naszego kraju nie pływał jeszcze nigdy żaden siedemnastolatek! Do tej pory w tabelach rekordów w tej kategorii wiekowej figurował wynik Radosława Kawęckiego z mistrzostw Polski w Gorzowie Wielkopolskim w 2008 roku, gorszy od dzisiejszego osiągnięcia Stokowskiego o siedem setnych sekundy. Pływak ze stolicy nie miał żadnych problemów z awansem do półfinałów z pierwszego miejsca. Drugi w końcowym zestawieniu Miłosz Mikicin stracił do podopiecznego Pawła Wołkowa ponad sekundę, notując czas 53.64 s.

Stokowski musiał się też dziś pogodzić ze stratą innego rekordu Polski. Kolejny najlepszy wynik w historii naszego krajowego pływania wśród czternastolatków dołożył bowiem do swojej kolekcji Marcin Goraj. Reprezentant Galicji Kraków popisał się rezultatem 56.41 s i wyśrubował osiągnięcie zawodnika z Warszawy sprzed dwóch lat o dwadzieścia sześć setnych sekundy. Do awansu do półfinałów to jednak nie wystarczyło. Goraj uplasował się na dwudziestej czwartej pozycji.

W eliminacjach przyczajeni byli zdecydowani faworyci rywalizacji w tej konkurencji. Radosław Kawęcki dystans 100 m stylem grzbietowym pokonał bardzo spokojnie, uzyskując siódmy wynik sesji porannej (54.44 s). O dwie dziesiąte sekundy wolniejszy od mistrza Europy i rekordzisty Polski był z kolei Tomasz Polewka, który zajął dziewiątą lokatę.

Na pływalni Aqua Lublin padł dziś też rekord świata osób niesłyszących! Uzyskał go osiemnastoletni Juliusz Sawka z Pałacu Młodzieży Katowice, który cztery długości basenu pokonał w 57.63 s, co w ostatecznym rozrachunku dało mu trzydzieste czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej.