Świat

Przez Londyn do Rio [2]

Szymon Gagatek 2016-05-16 22:26

Przed nami drugi dzień mistrzostw Europy w pływaniu. Pierwszy przyniósł siódme miejsce Filipa Zaborowskiego na 400 m stylem dowolnym i kwalifikacje do wyścigów finałowych naszych pań: Alicji Tchórz i Anny Dowgiert. Co czeka nas we wtorek? Na słupkach startowych stanie rano aż dwanaścioro reprezentantów Polski - tylko i wyłącznie w konkurencjach olimpijskich.

Partnerem relacji z mistrzostw Europy w Londynie jest Małopolski Okręgowy Związek Pływacki.

Eliminacje otworzy duet Kacprów. Klich i Majchrzak powalczą o minimum olimpijskie na dystansie 200 m stylem dowolnym. Pierwszy z nich dziś rano swój najlepszy tegoroczny wynik na 400 m stylem dowolnym, drugi bardzo dobrze spisał się w sztafecie 4x100 m stylem dowolnym i dał pierwszy sygnał, że do mistrzostw Europy jest przygotowany bardzo dobrze. 

Pierwszy start na mistrzostwach Europy zaliczą jutro polskie żabkarki. Weronika Paluszek i Dominika Sztandera powalczą na dystansie 100 m stylem klasycznym. By myśleć o wyjeździe do Rio, musiałyby znacznie poprawić jeden z najstarszych kobiecych rekordów Polski, który już od niemal jedenastu lat należy do Beaty Kamińskiej. Nie będzie to więc zadanie należące do najprostszych.

Z dużym zainteresowaniem będziemy się przyglądać rywalizacji na 200 m stylem zmiennym mężczyzn. Drugi czas zgłoszenia do tej konkurencji ma bowiem nasz reprezentant, Marcin Cieślak. Tradycyjnie już, dyspozycja pływaka trenującego na co dzień na Florydzie jest wielką niewiadomą, ale podopieczny Gregga Troy'a na pewno chciałby poprawić swoją lokatę z poprzedniego czempionatu Starego Kontynentu, na którym był siódmy i przede wszystkim zapewnić sobie drugi z rzędu start na Igrzyskach Olimpijskich. Swoich sił na tym dystansie spróbuje jutro również aktualny mistrz Polski z krótkiego basenu, Marcin Tarczyński.

Aż cztery nasze panie pojawią się na starcie 100 m stylem dowolnym. Konkurencja ta ma w tym roku w polskim pływaniu wyjątkowe znaczenie, wyłoni bowiem cztery zawodniczki, które pojadą na Igrzyska jako członkinie sztafety 4x100 m stylem dowolnym. W tym momencie jedyną zawodniczką, która pierwszy etap kwalifikacji olimpijskich ma już za sobą, jest Katarzyna Wilk. Podczas marcowych zawodów Arena Pro Swim Series w Orlando uzyskała czas 55.33 s i to właśnie do tego rezultatu warto odnosić jutrzejsze występy Wioletty Orczykowskiej, Diany Sokołowskiej, Anny Dowgiert i Aleksandry Urbańczyk-Olejarczyk.

Na zakończenie poranka wystąpią nasi bohaterowie z dzisiejszej sesji eliminacyjnej, a więc Filip Zaborowski i Wojciech Wojdak. Obaj wypełnili już minimum olimpijskie na 400 m stylem dowolnym, a tym razem spróbują swoich sił na najdłuższym kraulowym dystansie. O miejsca w ósemce nie będzie łatwo, chociażby ze względu na fakt, że do rywalizacji przystąpi aż dziesięciu zawodników mających już na swoim koncie wyniki poniżej bariery piętnastu minut (na czele z rewelacyjnym Gregorio Paltrinierim z Włoch), ale naszych reprezentantów na pewno stać na walkę o wyniki lepsze od czasu 15:14.97 - potrzebnego, by wystartować w tej konkurencji w Rio de Janeiro.

Starty Polaków, dzień II - eliminacje:
11:00
- 200 m stylem dowolnym mężczyzn [minimum olimpijskie: 1:47.97]
   Kacper Klich (seria 4/8; tor 6.)
   Kacper Majchrzak (seria 8/8; tor 8.)

11:26 - 100 m stylem klasycznym kobiet [minimum olimpijskie: 1:07.85]
   Weronika Paluszek (seria 2/5; tor 7.)
   Dominika Sztandera (seria 5/5; tor 9.)

11:39 - 200 m stylem zmiennym mężczyzn [minimum olimpijskie: 2:00.28]
   Marcin Tarczyński (seria 2/5; tor 2.)
   Marcin Cieślak (seria 4/5; tor 4.)

11:57 - 100 m stylem dowolnym kobiet [minimum olimpijskie: 54.43]
   Wioletta Orczykowska (seria 3/9; tor 8.)
   Diana Sokołowska (seria 4/9; tor 0.)
   Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk (seria 4/9; tor 3.)
   Anna Dowgiert (seria 6/9; tor 0.)

12:29 - 1500 m stylem dowolnym mężczyzn [minimum olimpijskie: 15:14.97]
   Filip Zaborowski (seria 2/4; tor 2.)
   Wojciech Wojdak (seria 3/4; tor 1.)