Świat

BLN2014: Piękne zakończenie! Czerniak wicemistrzem Europy, sztafeta z rekordem Polski!

Szymon Gagatek 2014-08-24 23:20

Konrad Czerniak zakończył pływackie Mistrzostwa Europy w Berlinie mocnym akcentem. Polak wywalczył srebro na dystansie 50 m stylem dowolnym. Do tego pomógł sztafecie 4x100 m stylem zmiennym zająć wysokie, szóste miejsce. Nasi reprezentanci zakończyli czempionat Starego Kontynentu z czterema medalami.

Czerniak przystąpił do finału bardzo zmotywowany, ale na początku wyścig trochę stracił do rywali. W wodzie był czuł się jednak wyśmienicie i szybko odrobił cenne setne sekundy, które rywale zyskali nad nim na starcie. Polak uzyskał znakomity czas, 21.88 s. Wyrównał tym samym najlepsze osiągnięcie w historii naszego pływania, uzyskane w stroju tekstylnym. Ten "nieoficjalny" rekord należy od ośmiu lat do... obecnego trenera Czerniaka, Bartosza Kizierowskiego. Do rekordu Polski, który jest jednocześnie życiówką Konrada, zabrakło mu zaledwie szesnastu setnych sekundy. W dzisiejszym finale bezkonkurencyjny był Florent Manaudou z Francji, który zanotował wynik 21.32 s. Tak szybko w historii mistrzostw Europy nie pływał jeszcze nikt. Brąz niespodziewanie trafił do Finlandii. Na najniższym stopniu podium stanął Ari-Pekka Liukkonen (21.93 s),

Czempionat zakończył się dla nas wyjątkowo, fantastycznym rekordem Polski w sztafecie 4x100 m stylem zmiennym. Polacy uzyskali czas 3:34.51, lepszy od poprzedniego rekordu, ustanowionego na mistrzostwach świata w Szanghaju w 2011 roku, o ponad półtorej sekundy! Popołudniu nasi reprezentanci popłynęli w składzie zbliżonym do tego, który walczył w kwalifikacjach, jedyną zmianą było zastąpienie Kacpra Majchrzaka na ostatniej zmianie. Na jego miejsce wskoczył Czerniak. Wyścig rozpoczął Radosław Kawęcki (54.86 s w stylu grzbietowym), później do wody wskoczył Mikołaj Machnik (1:00.68 w stylu klasycznym), a za nim w bój ruszył Paweł Korzeniowski (51.75 s w stylu motylkowym). Cudowny wynik (47.22 s) na ostatnich stu metrach zanotował Czerniak i Polacy mogli się cieszyć z szóstego miejsca w Europie. Wygrali Brytyjczycy, z czasem 3:31.73, drudzy byli Francuzi (3:32.47), a trzecią lokatę zajęli Węgrzy (3:33.11).

KOMPLET WYNIKÓW

VADEMECUM