Świat

Tbilisi 2015: Polska sztafeta czwarta w kwalifikacjach

Szymon Gagatek 2015-07-31 12:52

Tylko sztafeta 4x100 m stylem zmiennym chłopców wywalczyła rano awans do sesji finałowej ostatniego dnia zmagań na Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy, który odbywa się w Tbilisi. Nasi reprezentanci spisali się na tyle dobrze, że ich rezultat pozwolił im zająć wysoką, czwartą lokatę w stawce dwudziestu ekip. Najlepsi okazali się Rosjanie.

Biało-czerwoni popłynęli w składzie: Kacper Stokowski, Łukasz Solak, Marcel Wągrowski i Bartosz Piszczorowicz. Łącznie uzyskali czas 3:50.00 i przegrali jedynie z Rosjanami (którzy znacznie zbliżyli się do rekordu EYOF, należącego od sześciu lat do Polaków, notując wynik 3:46.87), Hiszpanami i Włochami. Mniej powodów do zadowolenia miały w tej samej konkurencji nasze dziewczęta. Oliwia Wiśniewska, Agnieszka Rutkowska, Barbara Mazurkiewicz i Zofia Woźniak zajęły trzynastą lokatę z rezultatem 4:29.05.

Nie powiodło się również naszym reprezentantom w konkurencjach indywidualnych. Na dystansie 200 m stylem grzbietowym dopiero dziesiąty był Kacper Stokowski, który popłynął o 4.6 s wolniej od wyniku sprzed trzech tygodni z mistrzostw Polski 16-latków w Dębicy, gdy walczył o minimum na mistrzostwa świata juniorów. Czas 2:08.30 pozbawił zawodnika G-8 Bielany Warszawa szans na drugi medal Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy. Na trzydziestym pierwszym miejscu w tej samej konkurencji sklasyfikowany został Kamil Kaźmierczak (2:18.62).

Dziesiątą lokatę zajął na 200 m stylem motylkowym również Marcel Wągrowski (2:08.10), a dwudziesty drugi był Jakub Chmielewski (2:13.73). Obaj Polacy ustanowili w tej konkurencji swoje rekordy życiowe (Chmielewski startował na tym dystansie na długim basenie po raz pierwszy w życiu). Poza ósemką znalazła się również Agnieszka Rutkowska na 200 m stylem klasycznym. Nasza reprezentantka pokonała cztery długości basenu w 2:42.14 i uplasowała się na czternastej pozycji.

KOMPLET WYNIKÓW