Świat

Super Series: Australijczycy najlepsi, McEvoy w świetnej formie

Szymon Gagatek 2016-02-06 22:05

Australia, Japonia i Chiny - te trzy pływackie mocarstwa zmierzyły się ze sobą na otwarcie nowego sezonu w corocznych zawodach Super Series, które przez dwa dni odbywały się w Perth. Najlepsza w klasyfikacji punktowej okazała się reprezentacja gospodarzy, w której z bardzo dobrej strony zaprezentował się Cameron McEvoy.

Srebrny medalista mistrzostw świata w Kazaniu na dystansie 100 m stylem dowolnym już teraz potwierdził, że będzie jednym z najpoważniejszych kandydatów do miejsc na podium w zmaganiach kraulistów podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro. Australijczyk zwyciężył w trzech konkurencjach: 50, 100 i 200 m stylem dowolnym, w każdej z nich notując znakomite rezultaty. Prawdziwy popis swoich umiejętności dał na "królewskim" dystansie, pokonując dwie długości basenu w 47.56 s! Ustanowił tym samym swój nowy rekord życiowy i wskoczył na trzecie miejsce wśród najszybszych zawodników w historii w strojach tekstylnych (jedynie za swojego rodaka Jamesa Magnussena i aktualnego mistrza olimpijskiego Nathana Adriana z USA). Z takim wynikiem na ubiegłorocznych mistrzostwach świata świętowałby złoto.

McEvoy rewelacyjnie spisał się też na 50 metrów. Uzyskał czas 21.73 s, jako jedyny złamał barierę dwudziestu dwóch sekund i swojego najgroźniejszego rywala, wracającego po kontuzji Magnussena, wyprzedził o niemal sześć dziesiątych sekundy. Z kolei na czterokrotnie dłuższym dystansie zanotował wynik 1:46.71 i zdeklasował resztę stawki.

Wśród kobiet zaimponowała Rie Kaneto. Japonka drugiego dnia zawodów zwyciężyła na 200 m stylem klasycznym, ustanawiając nowy rekord Azji (2:20.04)! Szybciej w historii tej konkurencji pływały jedynie cztery zawodniczki: Rikke Moeller Pedersen, Yulia Efimova, Rebecca Soni i Viktoria Zeynep Gunes. W piątek Kaneto triumfowała również na o połowę krótszym dystansie (1:06.58) i to właśnie ją organizatorzy uhonorowali tytułem najlepszej zawodniczki tegorocznego Super Series.

W Perth doszło też do pierwszego w nowym sezonie pojedynku pomiędzy siostrami Campbell. Tym razem zarówno na 50, jak i na 100 m stylem dowolnym, lepsza okazywała się starsza z nich, Cate. Na krótszym dystansie uzyskała czas 24.32 s i o siedem setnych sekundy wyprzedziła Bronte, natomiast dwie długości dystansu pokonała w 53.02 s, a jej młodsza siostra była wolniejsza o dwadzieścia osiem setnych.

W końcowym zestawieniu najlepsi okazali się gospodarze, którzy zgromadzili 324 punkty. Tuż za nimi znaleźli się Japończycy (310 "oczek"), a na trzecim miejscu rywalizację zakończyła reprezentacja Państwa Środka (296 punktów)

KOMPLET WYNIKÓW