Świat

Meyer i Bruni zwyciężają na inaugurację PŚ

Szymon Gagatek 2016-02-08 11:08

Alex Meyer ze Stanów Zjednoczonych i Rachele Bruni z Włoch zwyciężyli w pierwszych w tym roku zawodach Pucharu Świata w pływaniu długodystansowym na olimpijskim dystansie 10 kilometrów. Zawody odbyły się na Rio Negro u wybrzeży argentyńskiego miasta Viedma. Wśród startujących zabrakło reprezentantów naszego kraju.

Dla Bruni był to już drugi z rzędu triumf w Viedmie. Tym razem Włoszka stoczyła walkę o pierwsze miejsce z mistrzynią świata sprzed niespełna trzech lat z Barcelony, Brazylijką Poliną Okimoto, ostatecznie uzyskując czas 2:06:11.50 i wyprzedzając swoją rywalkę o trzy i pół sekundy. Stawkę medalistek uzupełniła kolejna zawodniczka z Ameryki Południowej, Samantha Arevalo Salinas (2:06:22.72). Reprezentantki Ekwadoru stanęła na podium zawodów Pucharu Świata dopiero po raz drugi w życiu, ale powoli zaczyna przedzierać się do światowej czołówki.

Wśród mężczyzn najlepszy okazał się Alex Meyer. Aktualny wicemistrz świata na 25 km, którego na trasie ubiegłorocznego BCT Marathon Gdynia pokonał nasz Mateusz Sawrymowicz, wyprzedził świetnie spisujących się w Argentynie Włochów. Z Simone Ruffinim rywalizował o zwycięstwo do samego końca. Finalnie zameldował się na mecie w czasie 1:55:44.72 - minimalnie szybciej (o dokładnie siedemdziesiąt dwie setne) od reprezentanta Italii. Trzeci był Federico Vanelli (1:55:47.31). Oboje dostaną okazję do rewanżu już za niespełna trzy tygodnie. Dokładnie 26 lutego światowa czołówka pojawi się w Abu Zabi, gdzie odbędą się kolejne zawody Pucharu Świata.

KOMPLET WYNIKÓW 

Kalendarz Pucharu Świata 2016:
*7 lutego - Videma (Argentyna)
*26 lutego - Abu Zabi (Zjednoczone Emiraty Arabskie)
*18 czerwca - Balaton (Węgry)
*28 lipca - Lac St-Jean (Kanada)
*13 sierpnia - Lac Megantic (Kanada)
*9 października - Chun'An (Chiny)
*15 października - Hongkong