Polska

Kolejne pływackie spotkanie w Tarnowskich Górach

Szymon Gagatek 2017-10-05 17:22

Wyjątkowi goście specjalni, zmiany w programie zawodów, nowa i nietypowa konkurencja - to wszystko sprawia, że tegoroczna VI edycja Międzynarodowego Mitingu Pływackiego w Parku Wodnym w Tarnowskich Górach zapowiada się bardzo ciekawie. Zawody, nad którymi objęliśmy patronat medialny, odbędą się już w najbliższą sobotę!

Dokładnie 300 zawodników z 29 klubów z Polski i nie tylko, pojawi się za dwa dni w Tarnowskich Górach, by walczyć o medale i okazałe nagrody. Rywalizacja po raz pierwszy ma status mitingu międzynarodowego. Wśród zgłoszonych pływaków znalazł się więc między innymi Białorusin, Matvej Makreckij. To jednak nie jedyna istotna zmiana. Modyfikacji uległ program zawodów. Organizatorzy postanowili między innymi zrezygnować z rozgrywania konkurencji 200 m stylem dowolnym w formacie eliminacje+finał. Zastąpiono ją wyścigami na wyjątkowo "polskim" dystansie, premiującym najwytrwalszych, a więc 200 m stylem motylkowym.

Dodatkowo dołożono konkurencję, której na zawodach pływackich nie widuje się zbyt często. Będzie to tak zwany "Superfinał" na dystansie 50 metrów. W kategoriach 13-14 lat oraz 15 lat i starsi dostaną się do niego osoby, które zanotują najbardziej wartościowe wyniki wg FINA w wyścigach sprinterskich stylem motylkowym, grzbietowym, klasycznym i dowolnym. W finale zawodnicy popłyną stylem, którym uzyskali kwalifikację, a o zwycięstwie znów będzie decydowała punktacja Międzynarodowej Federacji Pływackiej.

Na zawodach nie zabraknie gościa specjalnego. W tym roku będzie to olimpijka, medalistka mistrzostw świata i Europy, rekordzistka kraju Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk. Dodatkowo na pływalni pojawi się także Rafał Domeracki, który w tym roku podjął próbę przepłynięcia Kanału La Manche, a w swoich ambitnych planach ma zdobycie całej Korony Oceanów. 

Najliczniejszą reprezentację wystawią oczywiście gospodarze. Jedną z kluczowych postaci w drużynie z Tarnowskich Gór będzie bohaterka ubiegłorocznego mitingu, Alicja Wojtkowiak. Podopieczna Tomasza Pąchalskiego dwanaście miesięcy temu na własnym obiekcie poprawiła rekord Polski 13-latek na dystansie 50 m stylem klasycznym. W tym roku zdążyła już wywalczyć pięć złotych medali mistrzostw Polski w swojej kategorii wiekowej, była także w kadrze Polski na Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy w Gyor. Po pracowitych wakacjach spróbuje pokusić się o kolejne sukcesy. W sobotę będzie faworytką czterech konkurencji: 100 m stylem dowolnym, 50 i 100 m stylem klasycznym oraz 100 m stylem zmiennym. Gospodarze będą też liczyć na innego medalistę mistrzostw kraju 14-latków, Wojciecha Ogrodnika, który powalczy o złote medale między innymi w swoim koronnym stylu, na 50 i 200 m stylem motylkowym.

Zawody w Tarnowskich Górach będą też okazją do sprawdzenia się dla innych pływaków z krajowej czołówki. Znajdą się wśród nich chociażby dwaj reprezentacyjni koledzy Wojtkowiak z kadry na EYOF: reprezentujący AZS AWF Katowice Mateusz Dubas i Oskar Cieśla czy też mistrz Europy juniorów z 2013 roku, Rafał Bugdol, który rok temu wygrał klasyfikację generalną w kategorii 15 lat i starsi.

Cały miting rozpocznie się w najbliższą sobotę o 9:30. Już teraz serdeczenie zapraszamy na trybuny Parku Wodnego w Tarnowskich Górach! Organizatorzy nie zapomnieli także o tych, którzy nie będą mieli takiej możliwości. Za pośrednictwem naszego kanału na YouTube'ie [TUTAJ] będzie można od samego początku obserwować zmagania za pośrednictwem transmisji internetowej. Do zobaczenia!

PROFIL ZAWODÓW NA FACEBOOKU

Najlepsi zawodnicy mitingu w 2016 roku w poszczególnych kategoriach wiekowych:
Kobiety:
10-12 lat: Wiktoria Guść (UKS Delfin Piotrków Trybunalski)
13-14 lat: Aleksandra Knop (UKS 190 Łódź)
15 lat i starsze: Dominika Kossakowska (SiKReT Gliwice)

Mężczyźni:
10-12 lat: Szymon Ellgoth (Piątka Chorzów)
13-14 lat: Łukasz Górka (SiKReT Gliwice)
15 lat i starsi: Rafał Bugdol (AZS AWF Katowice)