Polska

Liga SMS runda II: Szczecin znów na czele

Joanna Kwatera 2017-05-26 16:14

Zawodnicy szczecińskiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego prowadza w klasyfikacji punktowej po porannym bloku II rundy zmagań Ligi SMS. W tej części zawodów pływacy odnotowali kilka dobrych rezultatów, a z dobrej strony pokazali się medaliści i finaliści zeszłotygodniowego czempionatu kraju z Lublina.

Od początku sesji mocny atak przypuścili zawodnicy SMSu Szczecin, którzy prowadzą wyraźnie w klasyfikacji punktowej po I rundzie tych zawodów, rozegranej w grudniu w Olsztynie. Pływacy reprezentujący tę szkołę wygrali wyścigi na dystansie 50m stylem dowolnym, a komplet punktów zgarnęli w rywalizacji mężczyzn triumfator Jakub Książek i drugi na mecie, zaledwie o trzy setne sekundy za nim, Karol Ostrowski. Wśród kobiet zdecydowanie najszybsza okazała się Natalia Fryckowska, notując czas 26.15, a na trzeciej lokacie uplasowała się jej koleżanka ze szkoły Katarzyna Rogowska.

Ciekawe zmagania rozegrali z sobą delfiniści na dystansie 100m stylem motylkowym. W wyścigu kobiet na słupkach startowych stanęły obok siebie medalistki mistrzostw Polski seniorów z Lublina Paulina Nogaj i Katarzyna Kołodziej. Od początku wyścigu na czoło wysunęła się wicemistrzyni kraju, startująca dla SMS Wrocław i to ona z ogromną przewagą dotarła do mety, uzyskując czas niewiele słabszy niż tydzień temu w Lublinie - 1:00.57 (najwyżej punktowany w sesji porannej – 768 pkt). Druga na finiszu zameldowała się Kołodziej (1:03.29), a dwie setne sekundy do niej straciła Wiktoria Musioł (obie SMS Oświęcim). Drugi swój występ w tym roku na tym dystansie zaliczył Kacper Stokowski. Zawodnik SMSu Bielany Warszawa okazał się w tym wyścigu najlepszy, notując czwarty w karierze czas 54.91. Równo pół sekundy później finiszował Kamil Kaźmierczak (SMS Aleksandrów Łódzki), a za nimi Jakub Książek (SMS Szczecin).

Duże emocje wśród kibiców wzbudziła rywalizacja kraulistów ścigających się z sobą na dystansie 200m, a o zwycięstwo przez cały wyścig walczyli dwaj pływacy, którzy reprezentować będą Polskę podczas mistrzostw Europy juniorów w Netanji Bartosz Piszczorowicz i Karol Ostrowski. Tydzień temu w Lublinie szybszy był ten pierwszy, ale dzisiaj zawodnik szczecińskiego SMSu wziął rewanż i o dziewięć setnych sekundy prześcignął rywala, zgarniając najwyższą liczbę punktów dla swojej szkoły oraz wpisując się w tabelę najbardziej wartościowych rezultatów sesji porannej na drugą pozycję wynikiem 1:51.95.

Blisko ośmiuset punktowym rezultatem wykazał się rano w wyścigu na 200m stylem grzbietowym szósty zawodnik mistrzostw Europy juniorów na tym dystansie z Hodmezovasarhely Mateusz Kasztelan (SMS Olsztyn), który pokonał cztery długości basenu w czasie 2:01.80. Resztę stawki zdystansował o prawie sześć sekund, a dzięki swojej postawie odnotował najlepszy rezultat tej części zawodów (775 pkt).

Wyścigi w konkurencji 400m stylem zmiennym miały swoich głównych faworytów i zawodnicy Ci oczywiście nie zawiedli. Zmagania kobiece przekonująco wygrała Julia Adamczyk, zaliczając swój najlepszy wynik w tym roku na tym dystansie - 4:54.13. Gdyby pływaczka SMS Lublin czas taki uzyskała tydzień temu w Lublinie, mogła by się cieszyć z brązowego medalu krajowego czempionatu. Rywalizację męską zdominował wicemistrz Polski – Marcel Wągrowski, który bez problemów dotarł do finiszu na pierwszej pozycji, osiągając rezultat 4:30.28 i dodał kolejne punkty na konto szkoły z Aleksandrowa Łódzkiego.

Wyścigi sztafetowe 4x200m stylem dowolnym zdominowały zawodniczki SMSu Lublin w składzie: Wiktoria Czarnecka, Kamila Andrzejewska, Wiktoria Samuła i Julia Adamczyk meldując się na mecie z wynikiem 8:33.64, lepszym o prawie dziesięć sekund od pływaczek ze Szczecina i Oświęcimia. Bardziej zacięty bój o zwycięstwo stoczyli z sobą mężczyźni, a minimalnie szybsi od kolegów z Olsztyna okazali się reprezentanci stołecznej szkoły z Bielan: Karol Młynarczyk, Cezary Butkiewicz, Bartosz Piszczorowicz i Kacper Stokowski (7:37.18). Trzecią lokatę zajęli uczniowie SMSu ze Szczecina.

Poza tym wyścigi rano wygrywali jeszcze: ex aequo Wiktoria Skowrońska (SMS Górzów Wielkopolski) i Wiktoria Samuła (SMS Lublin) – 50m stylem klasycznym, Paweł Szczepaniak (SMS Kraków) – 50m stylem klasycznym, Julia Klonowska (SMS Bielany Warszawa) – 200m stylem dowolnym i Julia Koluch (SMS Zielona Góra) – 200m stylem grzbietowym.