Świat

PŚ Pekin: Chinka najszybszą juniorką na świecie!

Szymon Gagatek 2017-11-10 17:52

Bez udziału Polaków rozpoczęła się dziś rywalizacja w kolejnym przystanku tegorocznej edycji Pucharu Świata w Pekinie. Już w piątkowej sesji finałowej na pływalni olimpijskiej padł rekord świata juniorów w konkurencji 400m stylem dowolnym, rekord Pucharu Świata na dystansie 400m stylem zmiennym, a liderzy nie przestali zachwycać formą.

Pięć tygodni temu w Doha zapisała swoje nazwisko obok juniorskiego rekordu globu na dystansie 800m stylem dowolnym, dzisiaj zrobiła to na dystansie o połowę krótszym w Pekinie. Zaledwie 15-letnia Chinka Wang Jianjiahe zadziwiła pływacki świat po raz kolejny, pierwszy raz w życiu łamiąc w tej konkurencji granicę czterech minut i poprawiając poprzedni najlepszy wynik wśród juniorek na krótkim basenie o niemal sekundę. Zwycięstwo dał jej czas 3:59.69. Jej główna rywalka do zwycięstwa, a zarazem brązowa medalistka z Budapesztu w tej konkurencji Bingjie Li, znów dała się wyprzedzić koleżance z reprezentacji i mimo, że ustanowiła w tym wyścigu swój rekord życiowy, musiała zadowolić się drugą lokatą (4:01.75).   

Czas spędzony na przygotowaniach z pływakami z reprezentacji Australii znakomicie wykorzystał Daiya Seto. Japoński zmiennista przyleciał do Pekinu w rewelacyjnej formie i już pierwszego dnia okazał się najlepszy w konkurencji 400m stylem zmiennym, bijąc rekord imprezy prawie dokładnie o pół sekundy. Czas 3:58.20 to jego drugi najbardziej wartościowy wynik w karierze. Seto jako jedyny uczestnik tego finału przepłynął dystans w czasie poniżej czterech minut, a dopiero sześć sekund za nim na mecie zameldował się wicemistrz świata z Budapesztu Węgier David Verraszto.

Dobrą dyspozycję potwierdził w piątek również lider Pucharu Świata Chad Le Clos. Południowoafrykańczyk w znakomitym stylu triumfował w konkurencjach 200m stylem dowolnym (1:41.81), a także 100m stylem motylkowym, gdzie jako jedyny osiągnął rezultat poniżej pięćdziesięciu sekund (49.18). Drugi na mecie Yauhen Tsurkin z Białorusi stracił do niego aż dwie sekundy.

Pierwszej porażki w tegorocznej edycji Pucharu Świata na dystansie 200m stylem klasycznym doznał dziś Kirill Prigoda. Żabkarze, których występami kibice emocjonują się od początku sezonu, także i dziś stworzyli niesamowite widowisko, a różnice, jakie dzieliły finalistów na mecie były minimalne. Najlepiej w tej konkurencji poradził sobie w Pekinie jednak Japończyk Yasuhiro Koseki, notując wynik 2:03:43. Znacznie słabiej niż w Doha, gdzie poprawiał rekord Rosji, zaprezentował się Prigoda, który dotarł do mety na drugiej pozycji, a tuż za nim finiszował rekordzista świata juniorów z długiego basenu Qin Haiyang. Z kolei w sprincie stylem grzbietowym drugi raz z rzędu porażki doznał Pavel Sankovich. W doborowym towarzystwie w finałowej walce o zwycięstwo Białorusin był o dwie setne sekundy wolniejszy od mistrza świata z Budapesztu na dystansie dwa razy dłuższym Xu Jiayu, któremu dziś triumf zapewnił wynik 23.09. Na najniższym stopniu podium w Pekinie stanął mistrz świata z Windsoru Japończyk Junya Koga.

Wysoko punktowany rezultat (979 pkt) na 50m stylem dowolnym uzyskała dziś w National Aquatic Center Sarah Sjoestroem. W wyścigu naszpikowanym gwiazdami okazała się najlepsza, docierając do mety w czasie 23.40, tylko siedem setnych sekundy szybciej od rekordzistki świata w tej konkurencji Ranomi Kromowidjojo, a na trzeciej pozycji uplasowała się najlepsza Australijka na tym dystansie Cate Campbell. Szwedka nie była jednak w stanie przełamać dominacji Katinki Hosszu w konkurencji 100m stylem zmiennym, którą ponownie wygrała Węgierka, osiągając rezultat 57.50.

Zwycięzcy I dnia Pucharu Świata w Pekinie:

100m stylem grzbietowym K – Katinka Hosszu (Węgry) 56.34

200m stylem dowolnym M – Chad Le Clos (RPA) 1:41.81

50m stylem klasycznym K – Alia Atkinson (Jamajka) 29.57

200m stylem klasycznym M – Yasuhiro Koseki (Japonia) 2:03.43

400m stylem dowolnym K – Wang Jianjiahe (Chiny) 3:59.69 [rekord świata juniorów]

50m stylem grzbietowym M – Xu Jiayu (Chiny) 23.09

100m stylem zmiennym K – Katinka Hosszu (Węgry) 57.50

400m stylem zmiennym M – Daiya Seto (Japonia) 3:58.20

200m stylem motylkowym K – Zhang Yufei (Chiny) 2:05.02

100m stylem motylkowym M – Chad Le Clos (RPA) 49.18

50m stylem dowolnym K – Sarah Sjoestroem (Szwecja) 23.40

Sztafeta 4x50m stylem zmiennym mix – Chiny (Xu Jiayu, Zibei Yan, Zhang Yufei, Liu Xiang) 1:39.10

KOMPLET WYNIKÓW