Świat

Camille Muffat w Galerii Sław

Szymon Gagatek 2015-11-20 20:07

Międzynarodowa Pływacka Galeria Sław powiększy się w 2016 roku o kolejnych szesnaście osób oraz jedną drużynę. Wśród tych, którzy zostali wyróżnieni, znalazła się między innymi tragicznie zmarła francuska mistrzyni olimpijska, Camille Muffat. Do zaszczytnego grona wybitnych postaci świata sportów wodnych zostanie włączony również trener Michaela Phelpsa, Bob Bowman.

Przedstawiciele International Swimming Hall of Fame postanowili w przyszłym roku wyróżnić kilka wyjątkowych osób z pływackiej rodziny, na czele z Camille Muffat, która w marcu tego roku zginęła w wypadku helikoptera w Argentynie. Oprócz niej do pływackiego "skrzydła" Galerii Sław trafią Larisa Ilchenko z Rosji, która w 2008 roku została pierwszą mistrzynią olimpijską w pływaniu na wodach otwartych oraz Amerykanie: Aaron Peirsol, który do dziś może się pochwalić rekordami świata na 100 i 200 m stylem grzbietowym i w sztafecie 4x100 m stylem zmiennym na długim basenie, a także Dara Torres - znakomita sprinterka, pięciokrotna uczestniczka igrzysk olimpijskich (w 1984, 1988, 1992, 2000 i 2008 roku).

Do grona trenerów dołączy natomiast Bob Bowman, wychowawca i szkoleniowiec Michaela Phelpsa, pracujący dziś także z wieloma innymi znakomitymi pływakami na Uniwersytecie Stanowym Arizony. W Galerii Sław pojawią się też nazwiska innych osób związanych z pływaniem, między innymi znakomitych maratończyków: Monique Wildschut, która w 1984 roku dwukrotnie pokonała kanał La Manche oraz zmarłego w 1999 roku Desa Renford z Australii, który w ciągu pięciu lat (1975-1980) tę samą trasę przepłynął aż dziewiętnastokrotnie.

Pełna lista osób, które w 2016 roku dołączą do ISHOF:
Pływanie:
Larisa Ilchenko (Rosja)
Aaron Peirsol (USA)
Camille Muffat (Francja)
Dara Torres (USA)

Skoki do wody:
Dmitry Sautin (Rosja)
Guo Jingjing (Chiny)

Pływanie synchroniczne:
Yelena Azarova (Rosja)

Piłka wodna:
węgierska drużyna z lat 2000-2008

Pływanie długodystansowe:
Desmond Robert “Des” Renford (Australia)
Monique Wildschut (Holandia)

Trener:
Bob Bowman (USA)

Działacz:
sir Peter Heatly (Wielka Brytania)

Pionierzy:
Simeon Boychenko (Rosja; pływanie)
Horst Gorlitz (NRD/Włochy/RFN; skoki do wody)
Frank Gorman (USA; skoki do wody)
Hilda James (Wielka Brytania; pływanie)
Leonid Meshkov (Rosja; pływanie)