Świat

Pływacki Przegląd Wydarzeń - 26.02

Joanna Kwatera 2018-02-26 22:49

Międzynarodowe obsada drugiego przystanku TYR Pro Swim Series w Atlancie, nowa formuła rozgrywania zawodów Pucharu Świata, włoski mistrz olimpijski wygrywa na wodach otwartych, pływacka legenda pnie się po szczeblach kariery – oto skrót informacji, które znalazły się w dzisiejszym Przeglądzie Pływackich Wydarzeń!

Już w najbliższy czwartek rusza kolejny przystanek zawodów z serii TYR Pro Swim Series, a najlepsi pływacy tym razem rywalizować będą w Atlancie. Na pływalni Uniwersytetu Georgia Tech swój udział zapowiedziało prawie trzydziestu członków kadry narodowej Stanów Zjednoczonych, w tym medaliści ostatnich igrzysk w Rio Nathan Adrian, Ryan Murphy, Chase Kalisz czy Leah Smith. Ponadto na listach startowych znalazły się również nazwiska rekordzistek świata Sarah Sjoestroem i Federici Pellegrini, a także ikon rosyjskiej reprezentacji Yulii Efimovej i Vladimira Morozova. Zapowiada się zatem niesamowita i pełna emocji walka o kolejne punkty do klasyfikacji generalnej cyklu, w której przewodzą po pierwszej odsłonie w Austin: wśród kobiet Li Bingjie (15pkt) i Zane Grothe oraz Chase Kalisz (po 16pkt) wśród mężczyzn. Amerykanie będą też walczyć o prymat najlepszej drużyny. Rywalizacja toczy pomiędzy czterema zespołami, dowodzonymi przez byłe gwiazdy reprezentacji Stanów Zjednoczonych: Natalie Coughlin, Jasona Lezaka, Kaitlin Sandeno i Lennego Krayzelburga, którego team aktualnie przewodzi stawce (107 pkt).

===================================

FINA ogłosiła nowy format rozgrywania cyklu zawodów Pucharu Świata. W 2018 roku rywalizacja toczyć się będzie nie tylko tradycyjnie na krótkim basenie, ale także na obiektach o rozmiarach olimpijskich. Ponadto liczba pucharowych przystanków zostanie zmniejszona z dziewięciu do siedmiu imprez. Jak co roku zawodników gościć będą Doha, Pekin, Tokio i Singapur, a do nich dołączy w tym sezonie Kazań (w którym rywalizacja zastąpi tę rozgrywaną dotychczas w Moskwie) oraz w Budapeszt. Do tej pory nie potwierdzono jeszcze gospodarza siódmej areny zmagań.

Pełny kalendarz zawodów przedstawia się następująco (z podziałem na klastry):

·         Kazań, Rosja – 7-9 wrzesień (długi basen)

·         Doha, Katar – 13-15 wrzesień (długi basen)

·         Miejsce jeszcze nie potwierdzone – 28-30 wrzesień (krótki basen)

·         Budapeszt, Węgry – 4-6 październik (krótki basen)

·         Pekin, Chiny – 2-4 listopad (krótki basen)

·         Tokio, Japonia – 9-11 listopad (krótki basen)

·         Singapur – 15-17 listopad (krótki basen)

Dodatkową nowością jest zmiana w przepisach dotycząca ilości startów w zawodach oraz ilości tych, które liczyć się będą do punktacji w klasyfikacji generalnej cyklu. W tym roku pływacy będą mogli wziąć udział w dowolnej ilości konkurencji, natomiast tylko trzy najlepsze występy będą brane pod uwagę w ostatecznym rankingu.

===========================

Mistrz olimpijski i dwukrotny mistrz świata w konkurencji 1500m stylem dowolnym Gregorio Paltrinieri z sukcesami kontynuuje swoją nową pasję ścigania się na wodach otwartych, którą niedawno postanowił przetestować w programie swoich startów. Po wygranej rywalizacji na dystansie 10km podczas Uniwersjady w Tajpej, Włoch rozważa nawet włączenie tej konkurencji do programu swoich startów olimpijskich w Tokio w 2020 roku. Póki co, trenujący obecnie z Mackiem Hortonem w Australii Paltrinieri bierze udział w rozgrywanych tam mniejszych imprezach na wodach otwartych, a w połowie lutego zwyciężył nawet w 4km wyścigu w Melbourne, notując wynik 35:57 i o ponad trzy minuty wyprzedził w nim swoich najgroźniejszych rywali.

===============================

Pięciokrotna olimpijka i siedmiokrotna medalistka najważniejszej imprezy czterolecia Kirsty Coventry została przewodniczącą Komisji Zawodniczej Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Pływaczka z Zimbabwe w jej strukturach działa już od 2012 roku, a teraz przejmie rolę opracowania strategii rozwoju zaproponowaną przez ustępującą z tej funkcji Angelę Ruggiero. Dodatkowo Coventry została wybrana do zarządu MKOl, co odzwierciedla duże znaczenie sportów wodnych w Ruchu Olimpijskim. Oprócz pracy we wspomnianej komisji była rekordzistka świata w stylu grzbietowym pełni również funkcję wiceprezesa Międzynarodowego Stowarzyszenia Surfingowego, a także współpracuje z Komitetem Sportowym WADA oraz Komitetem Koordynacyjnym Tokio 2020.