Polska

VI Ogólnopolska Konferencja Szkoleniowa Trenerów Pływania - Dzień 1.

Szymon Gagatek 2015-09-24 19:56

W czwartek na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie rozpoczęła się VI Ogólnopolska Konferencja Szkoleniowa Trenerów Pływania. Do stolicy województwa małopolskiego ponownie zjechało wielu szkoleniowców zainteresowanych wykładami, a także wymianą poglądów i doświadczeń. Nasz portal po raz kolejny objął patronatem medialnym to wydarzenie.

- Trzy lata temu, gdy formułował się nowy zarząd Polskiego Związku Pływackiego, postawiliśmy mocno na poprawę szkolenia, stworzenie polskiej myśli szkoleniowej. Efekty mogliśmy zobaczyć chociażby na mistrzostwach świata w Kazaniu – tymi słowami Prezes PZP Andrzej Kowalski otworzył krakowską konferencję wspólnie z Prezesem Małopolskiego Okręgowego Związku Pływackiego, Kazimierzem Woźnickim.

Chwilę później rozpoczęła się analiza programów szkoleniowych i wyników osiągniętych przez naszych pływaków na najważniejszych imprezach sezonu letniego: mistrzostwach świata w Kazaniu i Uniwersjadzie w Gwangju. Po krótkim wprowadzeniu Szefa Wyszkolenia polskiego związku, Jana Wiederka, jako pierwsi swoje doświadczenia przekazali trenerzy trzech największych gwiazd polskiego pływania: Paweł Słomiński, który prowadzi Radosława Kawęckiego, Bartosz Kizierowski, przygotowujący na co dzień Konrada Czerniaka oraz Robert Białecki, szkoleniowiec Pawła Korzeniowskiego. Następnie  Trener Koordynator Kadry Narodowej, Piotr Gęgotek, przedstawił drogę reprezentantów Polski do czempionatu globu w Kazaniu, wyniki osiągnięte przez naszych pływaków w Rosji, a także plany kadry na najbliższy rok, w którym najważniejszą imprezą będą Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro. Z kolei raport z występu Biało-czerwonych na Uniwersjadzie zdał trener, który był odpowiedzialny za naszych reprezentantów startujących w Korei, Maciej Hampel.

Pierwszą część wykładów zakończyło wystąpienie trenera Kadry Narodowej Seniorów w skokach do wody, Andrzeja Kozdrańskiego, który pokrótce przedstawił realizację założeń treningowych i startowych przez naszych kadrowiczów - Andrzeja Rzeszutka i Kacpra Lesiaka - w ostatnich dwóch latach. Warto odnotować, że tematyka dotycząca tej dyscypliny sportu po raz pierwszy w historii znalazła się w programie konferencji.

Popołudniowa część pierwszego dnia konferencji to głównie tematy dotyczące roli fizjoterapeuty i lekarza sportowego w szkoleniu pływackim. Nie zabrakło informacji o badaniach diagnostycznych przeprowadzonych podczas zgrupowań i zawodów polskiej kadry, które dostarczył dr Piotr Żmijewski z Instytutu Sportu. Na zakończenie przedstawiciel firmy Synergy Technologies zaprezentował nowy produkt - SwimLead, który ma pomóc zawodnikom w pływaniu odpowiednim tempem, a trener Andrzej Szarzyński omówił teorię dotyczącą treningu technicznego i funkcjonalnego w stylu klasycznym – w obu przypadkach był to dopiero wstęp do wydarzeń, które będą miały miejsce jutro rano na pływalni Akademii Górniczo-Hutniczej.

GALERIA ZDJĘĆ