Polska

Lublin 2015: Zapowiada się wyjątkowy finał

Szymon Gagatek 2015-12-20 14:39

Rywalizacja grzbiecistek na dystansie 200 metrów zapowiada się wyjątkowo. Bardzo prawdopodobne, że po raz pierwszy w historii, żeby w ogóle znaleźć się na podium tej konkurencji, trzeba będzie popłynąć w finale poniżej dwóch minut i dziesięciu sekund - a być może nawet złamanie tej magicznej bariery nie da medalu! W sesji eliminacyjnej faworytki nie zawiodły.

Najlepszy wynik uzyskała rano Alicja Tchórz, która pokonała cały dystans w 2:11.90. Piętnaście setnych sekundy wolniej popłynęła Ludwika Szynal, a trzecia była wciąż aktualna wicemistrzyni kraju w tej konkurencji sprzed roku, Agata Magner (2:12.44). W finale znalazły się również inne zawodniczki, które obok Tchórz łamały już w tym sezonie barierę dwóch minut i dziesięciu sekund: Gabriela Wójtowicz i Katarzyna Baranowska. Zawodniczki AZS AWFiS Gdańsk zostały sklasyfikowane w eliminacjach odpowiednio na piątej i siódemej pozycji.

Jeżeli cała trójka będzie w stanie przynajmniej zbliżyć się do swoich najlepszych tegorocznych rezultatów, doczekamy się wydarzenia bez precedensu w polskim pływaniu. Jeszcze nigdy cała trójka medalistek tej konkurencji nie była w stanie uzyskać wyników poniżej 2:10. A niewykluczone, że do tego grona dołączy również Szynal, która była w stanie przełożyć świetną formę z ligi NCAA i występów na pływalni jardowej na metry.

Dla Tchórz dzisiejszy finał to również szansa do zdobycia szóstego złota mistrzostw Polski. Zawodniczka Juvenii Wrocław może się pochwalić do tej pory dorobkiem pięciu złotych i dwóch srebrnych medali - dokładnie takim samym jak najbardziej utytułowany mężczyzna lubelskiego czempionatu, Konrad Czerniak.

Medale Alicji Tchórz w Lublinie:
Złote (5)
*100 m stylem grzbietowym
*200 m stylem zmiennym
*4x200 m stylem dowolnym
*4x50 m stylem zmiennym
*4x50 m stylem zmiennym mix
Srebrne (2)
*50 m stylem grzbietowym
*4x100 m stylem dowolnym

Podopieczna Grzegorza Widanki będzie dziś miała szansę stanąć na podium dwukrotnie. Oprócz bardzo prawdopodobnego złota w rywalizacji grzbiecistek, może się jeszcze pokusić o zdobycie medalu wraz z koleżankami - w kończącej mistrzostwa sztafecie 4x100 m stylem zmiennym. Jeżeli w obu tych konkurencjach udałoby się jej zwyciężyć, powtórzyłaby niesamowity wyczyn sprzed dwóch lat, gdy w Ostrowcu Świętokrzyskim również zapewniła sobie siedem krążków z najcenniejszego kruszcu.

Przydatne linki:
Oficjalna strona mistrzostw
Minima na ME w Londynie
Listy zgłoszeń
Wyniki LIVE
Transmisja