Świat

Budapeszt 2017: TOP 5 sesji eliminacyjnej - 27.07

Szymon Gagatek 2017-07-27 13:01

Mistrzostwa świata w Budapeszcie są już za półmetkiem. Podczas piątej sesji eliminacyjnej rozegrano pięć konkurencji. Doszło do kolejnej konfrontacji Lilly King i Juliji Jefimowej, ciekawą rywalizację na 200 m stylem klasycznym rozpoczęli też panowie. Swoją klasę na 100 m stylem dowolnym pokazała z kolei rekordzistka świata, Sarah Sjoestorem.

5. To jeszcze nie jej czas

W eliminacjach zmagań kraulistek wzięła udział Rikako Ikee. Wschodząca gwiazda japońskiego, azjatyckiego i światowego pływania niespodziewanie nie zdołała się przedostać do półfinałów tej konkurencji, zajmując dopiero 21. pozycję. Dwie długości basenu 17-latka pokonała w 54.91, a więc o ponad sekundę wolniej od własnego rekordu kraju z ubiegłego roku. Być może wyjdzie jej to jednak na dobre. Już jutro rozpoczyna się bowiem walka na 50 m stylem motylkowym, gdzie legitymuje się drugim czasem zgłoszenia i może się liczyć w walce o medale.

4. Chinki pokazują moc

Amerykanki po raz ostatni przegrały rywalizację na mistrzostwach świata w sztafecie 4x200 m stylem dowolnym w 2009 roku w Rzymie. Ich pogromczyniami po bardzo zaciętej walce okazały się wówczas Chinki. Niewykluczone, że w Budapeszcie doczekam się powtórki ze stolicy Włoch. Zawodniczki z Państwa Środka świetnie poradziły sobie w eliminacjach, pokonując cały dystans w 7:51.75. Jakby tego było mało, w ich składzie zabrakło utalentowanych 15-latek, które pływały już tutaj w półfinałach rywalizacji indywidualnej: Li Bingjie oraz Ai Yanhan. Czy reprezentacja Stanów Zjednoczonych, wzmocniona między innymi Katie Ledecky, będzie się miała po południu czego obawiać? Bardzo możliwe!

3. Rewanż na rozgrzewkę

Już w eliminacjach 200 m stylem klasycznym pań doczekaliśmy się kolejnej konfrontacji dwóch bohaterek finału na o połowę krótszym dystansie: Lilly King i Juliji Jefimowej. Obie stanęły obok siebie na środkowych torach ostatniej rozstawionej serii, ale ich walka tym razem nie była zbyt zacięta. Rosjanka postanowiła nie forsować tempa, dopływając do mety z czasem 2:25.63, który dał jej w klasyfikacji generalnej dopiero 11. miejsce. Amerykanka poradziła sobie dużo lepiej, pokonując cztery długości basenu w 2:24.28. Szybsza, o zaledwie ćwierć sekundy, okazała się jedynie reprezentantka Wielkiej Brytanii Molly Renshaw.

2. Rekordzistka świata w drodze po złoto

Bohaterka inauguracyjnego dnia mistrzostw świata, Sarah Sjoestroem, postawiła pierwszy krok w kierunku zdobycia złota na dystansie 100 m stylem dowolnym. Szwedka wygrała eliminacje konkurencji, w której w niedziele została rekordzistką globu. Uzyskała czas 53.01, o ponad sekundę gorszy od tego, którym otwierała wyścig sztafetowy, ale to wystarczyło, by pokonać mistrzynię olimpijską w sprincie Pernille Blume o dwanaście setnych sekundy. W półfinałach znalazły się wszystkie inne największe faworytki, na czele z złotymi medalistkami igrzysk w Rio de Janeiro: Simone Manuel i Penny Oleksiak, które znów finiszowały bardzo blisko siebie. Amerykanka zanotowała wynik 53.17, a Kanadyjka była wolniejsza o jedną setną sekundy.

1. Gyurta zawiódł gospodarzy

Wielkim rozczarowaniem zakończyły się dla Węgrów zmagania mężczyzn na 200 m stylem klasycznym. Dopiero na 17. miejscu znalazł się ich faworyt, Daniel Gyurta. Mistrz olimpijski z Londynu i były rekordzista globu był w stanie przepłynąć cały dystans w zaledwie 2:11.28, a awans do półfinałów dawał tym razem wynik 2:11.00. Daleki od swoich najlepszych rezultatów był także broniący tytułu Marco Koch (2:10.40 i 13. lokata). Najlepszym rezultatem popisał się natomiast Anton Czupkow. Utalentowany Rosjanin uzyskał czas 2:08.23 i był jednym z dwóch zawodników, obok Rossa Murdocha z Wielkiej Brytanii, któremu udało się złamać barierę dwóch minut i dziewięciu sekund.

Portal megatiming.pl składa podziękowania:
- wszystkim, którzy wsparli wyjazd redakcji na mistrzostwa świata przez zakup czepków i koszulek "WSPIERAM MEGATIMING.PL" oraz firmie H2O Shop,
- Paulinie Kujawie, Michałowi Harasimowi oraz Arturowi Żakowi za wsparcie finansowe na platformie PATRONITE, którego celem było sfinansowanie wyjazdu na mistrzostwa świata w Budapeszcie,
- Panu Zbigniewowi Dubielowi za wsparcie finansowe wyjazdu na mistrzostwa świata w Budapeszcie.

Portal megatiming.pl składa szczególne podziękowania Pani Katarzynie Stokowskiej za nieocenioną pomoc, wsparcie oraz zaangażowanie w pozyskaniu środków finansowych na wyjazd redakcji na mistrzostwa świata w Budapeszcie.

Partnerem relacji z mistrzostw świata w Budapeszcie jest Firma H2O Shop.

Najlepsi w eliminacjach - 26.07:
100 m stylem dowolnym kobiet: Sarah Sjoestroem (Szwecja)   53.01
200 m stylem grzbietowym mężczyzn: Ryan Murphy (USA)   1:56.11
200 m stylem klasycznym kobiet: Molly Renshaw (Wielka Brytania)   2:24.03
200 m stylem klasycznym mężczyzn: Anton Czupkow (Rosja)   2:08.23
4x200 m stylem dowolnym kobiet: Chiny (Zhang Yuhan, Liu Zixuan, Wang Jingzhuo, Shen Duo)   7:51.75