Świat

Budapeszt 2017: Rekordowy Juraszek blisko medalu!

Szymon Gagatek 2017-07-29 19:53

Paweł Juraszek zaliczył nieprawdopodobny występ w finale 50 m stylem dowolnym na mistrzostwach świata w Budapeszcie! Zawodnik MKS 9 Dzierżoniów aż o dwadzieścia jeden setnych sekundy poprawił rekord Polski i zakończył rywalizację na piątej pozycji. Do miejsca na podium zabrakło mu zaledwie czterech setnych sekundy!

Pływak, o którym kilka lat temu w Polsce nie słyszał właściwie nikt, przebojem wdarł się do światowej czołówki sprintu. Do finału przystąpił bez najmniejszych kompleksów wobec dużo bardziej utytułowanych rywali. Dobrze wystartował i do samego końca wyścigu liczył się w walce o medale. Ostatecznie finiszował z czasem 21.47 - znacznie lepszym od tego, którym oczarował wszystkich w trakcie mistrzostw kraju w Lublinie (21.68), gdzie odebrał Konradowi Czerniakowi najlepszy rezultat w historii polskiego pływania.

Zmagania wygrał Caeleb Dressel, który zanotował wynik 21.15. Tym samym ustanowił nieoficjalny tekstylny rekord świata. Szybciej pływali tylko Cesar Cielo i Frederick Bousquet, ale robili to w 2009 roku, gdy zawodnikom pomagały stroje z poliuretanu. Dwanaście setnych sekundy do Amerykanina stracił dziś Bruno Fratus z Brazylii. Trzeci był Benjamin Proud. Brytyjczyk finiszował z czasem 21.43, lepszym od osiągnięcia Juraszka tylko o cztery setne sekundy!

- Dałem z siebie tysiąc procent, więcej już nie mogłem - przynajmniej na dziś. Jak zobaczyłem, że byłem tak blisko medalu, to byłem zaskoczony. Może ten ostatni ruch zaważył - mówił. - Ja odpuszczenie zaczynam już na miesiąc przed zawodami, więc tak naprawdę od mistrzostw Polski seniorów miałem bardzo mało czasu, żeby się poprawić. W miesiąc zrobiłem progres o 21 setnych. To może za dwa lata zaatakuję rekord świata. (śmiech) Ale na to się nastawiam! Jestem bardzo zadowolony. Piąte miejsce na świecie to po części spełnienie marzeń. Dostałem się do finału, to już było coś - dodał. 

W trakcie naszej transmisji z mistrzostw Polski Juraszek opowiadał nam w studiu [LINK] historię o tym, jak 1 stycznia zrobił prognozę swojego wyniku w Lublinie. Na kartce wpisał 21.69. Jak się okazało, pomylił się wówczas minimalnie. - Teraz napisałem sobie 21.48, a zrobiłem 47. To coś znaczy, zawsze płynę jedną setna sekundy szybciej. Może powinienem wpisać 20.90, to będzie 20.89 - śmiał się podopieczny Andrzeja Wojtala. - Zanim odpocznę, czekają mnie jeszcze starty w Pucharze Świata. Chciałbym tam poprawić rekord Polski, ale na krótkim basenie jest on jednak mocno wyśrubowany. Bardzo zależy mi na tym wyniku - opowiedział jeszcze o planach na najbliższą przyszłość.

W sesji popołudniowej wystąpił jeszcze jeden nasz reprezentant, Tomasz Polewka. W półfinałach 50 m stylem grzbietowym zawodnik AZS AWF Katowice po raz szósty w karierze złamał barierę dwudziestu pięciu sekund, pokonując jedną długość basenu w 24.95. To wystarczyło do zajęcia 13. miejsca. Tak jak można było przypuszczać, by pływać w finale, trzeba było uzyskać wynik zbliżony do rekordu Polski. Ósmy w klasyfikacji Jonathan Kopelev z Izraela był szybszy od podopiecznego Wojciecha Sadowskiego o jedenaście setnych sekundy. Z pierwszym czasem do finału wszedł natomiast Camille Lacourt z Francji (24.30).

- Trudno teraz ocenić, co poszło nie tak. Ewidentnie nie wyszła końcówka. Czułem, że to nie to. Zawsze przyjeżdżam na zawody po to, żeby wygrać, więc niedosyt jest na pewno spory. Ta praca, którą wykonaliśmy pozwalała wierzyć, że będzie lepiej - mówił Polewka. 

Portal megatiming.pl składa podziękowania:
- wszystkim, którzy wsparli wyjazd redakcji na mistrzostwa świata przez zakup czepków i koszulek "WSPIERAM MEGATIMING.PL" oraz firmie H2O Shop,
- Paulinie Kujawie, Michałowi Harasimowi oraz Arturowi Żakowi za wsparcie finansowe na platformie PATRONITE, którego celem było sfinansowanie wyjazdu na mistrzostwa świata w Budapeszcie,
- Panu Zbigniewowi Dubielowi za wsparcie finansowe wyjazdu na mistrzostwa świata w Budapeszcie.

Portal megatiming.pl składa szczególne podziękowania Pani Katarzynie Stokowskiej za nieocenioną pomoc, wsparcie oraz zaangażowanie w pozyskaniu środków finansowych na wyjazd redakcji na mistrzostwa świata w Budapeszcie.

Partnerem relacji z mistrzostw świata w Budapeszcie jest Firma H2O Shop.

Starty Polaków w sesji eliminacyjnej - 30.07:
9:50 – 400 m stylem zmiennym mężczyzn – eliminacje
   Dawid Szwedzki (seria 2/4, tor 4.)

10:27 – 4x100 m stylem zmiennym mężczyzn – eliminacje
   Polska (seria 1/3, tor 4.)