Polska

Lublin 2015: W grze już tylko najlepsi

Szymon Gagatek 2015-12-18 00:57

Dzisiejsza sesja finałowa mistrzostw Polski w Lublinie to nie tylko walka o medale. Dla wielu zawodników głównym celem na czwartkowe popołudnie był awans do finałowej stawki w konkurencjach rozgrywanych na dystansie 100 metrów. W wyścigach półfinałowych doczekaliśmy się między innymi juniorskich rekordów kraju Kacpra Stokowskiego i Piotra Siemińskiego.

Szynal potwierdza dobrą dyspozycję

Ku uciesze kibiców gospodarzy, Ludwika Szynal również po południu spisała się świetnie na dystansie 100 metrów w rywalizacji grzbiecistek. Zawodniczka Skarpy Lublin, studiująca na Uniwersytecie Akron w Stanach Zjednoczonych, już za oceanem prezentowała dobrą dyspozycję, a w swoim rodzinnym mieście tylko ją potwierdza. W półfinałach była zdecydowanie najszybsza i została piątą pływaczką w historii naszego kraju, która cztery długości basenu w stylu grzbietowym pokonała w czasie poniżej jednej minuty (59.92 s). W walce o złoto faworytką jednak nie będzie. Miejsce na najwyższym stopniu podium w jutrzejszym wyścigu finałowym zaatakuje na pewno Alicja Tchórz, która dziś oszczędzała siły na walkę w finale 200 m stylem zmiennym i była dopiero trzecia (1:00.52). Wicemistrzynię Europy wyprzedziła jeszcze Agata Naskręt (1:00.21).

Popisowy start Stokowskiego

Konrad Czerniak i Oskar Krupecki zdominowali półfinałową walkę na 100 m stylem motylkowym mężczyzn. Obaj uzyskali czasy lepsze od minimum na mistrzostwa Europy w Londynie (odpowiednio 51.37 s i 51.43 s) i w jutrzejszym wyścigu medalowym popłyną na środkowych torach. Obok podopiecznego Bartosza Kizierowskiego stanie weteran, Paweł Korzeniowski (52.06 s), a na torze sąsiednim do toru reprezentanta Śląska Wrocław zaprezentuje się wielki talent, Kacper Stokowski. Zawodnik klubu G-8 Bielany Warszawa poprawił po południu kolejne rekordy Polski. Czas, który dał mu czwarte miejsce (52.08 s) jest zdecydowanie lepszy od jego rekordu Polski szesnastolatków, ale wymazuje również z tabel historyczne osiągnięcie Mateusza Zawady z 2009 roku wśród siedemnastolatków!

Roguski wciąż przewodzi stawce

W półfinałach 100 m stylem klasycznym mężczyzn aż ośmiu zawodników uzyskało rezultaty poniżej jednej minuty. Tak szybkiego pływania na tym etapie rywalizacji w mistrzostwach Polski nie było jeszcze nigdy! Najlepszym wynikiem, tak jak w kwalifikacjach, popisał się Bartłomiej Roguski (59.26 s). Mający za sobą bardzo udany początek sezonu zimowego reprezentant Żoliborza Warszawa kontynuuje dobrą passę. Po południu o sześć setnych sekundy wyprzedził swojego klubowego kolegę, Marcina Stolarskiego, a dwadzieścia jeden setnych stracił do niego Maciej Certa z AZS AWF Warszawa.

Podobnie jak w sesji eliminacyjnej, "podwójny" rekord Polski 15-latków zanotował Piotr Siemiński. Na 50 metrze był o pięć setnych sekundy szybszy niż rano (28.82 s), a na finiszu zanotował rezultat 1:01.51, śrubując życiówkę, a zarazem najlepszy czas w historii krajowego pływania w swojej kategorii wiekowej, o kolejne sześć setnych. Na finał to jednak nie wystarczyło. Nasz utalentowany żabkarz zakończył rywalizację na trzynastej pozycji.

Sokołowska wraca do gry

Po okresie braku wyników na najwyższym krajowym poziomie i dłuższej przerwie w treningach, Diana Sokołowska powraca do gry o najwyższe cele! Zawodniczka AZS AWFiS Gdańsk weszła dziś z najlepszym czasem do finału 100 m stylem dowolnym, pokonując cztery długości basenu w 55.17 s. Na pierwszej zmianie sztafety 4x100 m stylem dowolnym podopieczna Jarosława Błażka popłynęła jeszcze szybciej (54.90 s) i jutro powinna powalczyć o medale rywalizacji indywidualnej z Anną Dowgiert i Aleksandrą Urbańczyk-Olejarczyk. Sokołowska była już raz mistrzynią kraju w tej konkurencji. Miało to miejsce w 2011 roku w Poznaniu. Tym razem jednak najpoważniejszą kandydatką do złota będzie mimo wszystko Anna Dowgiert, która, choć w półfinałach straciła do pływaczki pochodzącej z Sokółki dwadzieścia jeden setnych, swoje możliwości zaprezentowała również w wyścigu sztafetowym, przepływając cały dystans 100 metrów w 54.44 s.