Polska

Lublin 2016: Fryckowska wciąż niepokonana

Szymon Gagatek 2016-03-12 09:04

Natalia Fryckowska bardzo udanie rozpoczęła krajowy czempionat 17- i 18-latków w Lublinie. Zawodniczka MKP Szczecin zwyciężyła w piątek na dystansie 50 m stylem dowolnym i pozostała niepokonana w tej konkurencji na rocznikowych mistrzostwach Polski. Z kolei w rywalizacji na 200 m stylem grzbietowym świetny wynik zanotowała inna bydgoszczanka, Agata Naskręt.

Fryckowska nie musiała nawet zbliżyć się do rekordu życiowego, by stanąć na najwyższym stopniu podium sprinterskich zmagań. W wyścigu otwierającym sesję popołudniową uzyskała wynik 25.69 s i wyprzedziła Klaudię Jankowską (25.97 s) oraz Agatę Naskręt (25.98 s). Był to siódmy triumf podopiecznej Jerzego Troszczyńskiego na tym dystansie w mistrzostwach Polski juniorów. Siedemnastolatka mogła się też cieszyć z małego jubileuszu - na jej koncie pojawił się bowiem już dwudziesty złoty medal tej imprezy, pierwszy wywalczony w barwach MKP Szczecin. Poprzednie zdobywała jeszcze jako zawodniczka Piętnastki Bydgoszcz. W piątek nie zdążyła nawet stanąć na podium, a w jej dorobku był już kolejny krążek. Tym razem srebrny, za start na 50 m stylem klasycznym (32.03 s). Szybsza od niej była tylko Justyna Kasperuk z GIM 92 Ursynów Warszawa (31.74 s). Na trzecim miejscu znalazła się natomiast Angelika Wikieł (32.40 s).

Pływaczki Ursynowa mogły zaliczyć dzień do wyjątkowo udanych. Na 200 m stylem dowolnym zwyciężyła bowiem kolejna reprezentantka stołecznego klubu, Klaudia Jankowska. Osiemnastolatka po raz drugi w życiu przepłynęła ten dystans w czasie poniżej dwóch minut (1:59.82) i do wyrównania rekordu życiowego zabrakło jej zaledwie pięciu setnych sekundy. Rezultat ten pozwolił jej jednak wyraźnie wyprzedzić Paulinę Piechotę z UKS 190 Łódź (2:01.59) i Joannę Wojciechowską z lubelskiego Orlika (2:02.11).

Najbardziej wartościowy wynik w trakcie inauguracyjnego dnia mistrzostw zanotowała natomiast Agata Naskręt. Bydgoszczanka triumfowała w bardzo szybkim finale rywalizacji grzbiecistek na dystansie 200 metrów, uzyskując czas 2:08.40 (800 pkt FINA). Niespełna półtorej sekundy za nią wyścig zakończyła Gabriela Bernat. Siedemnastolatka ze Skarpy Lublin pokonała osiem długości basenu w 2:09.88 i dołączyła do - liczącego do tej pory dziewięć osób - grona kobiet, które w historii polskiego pływania złamały w tej konkurencji barierę dwóch minut i dziesięciu sekund. Na najniższym stopniu podium stanęła natomiast inna zawodniczka urodzona w 1999 roku, Zuzanna Duda (2:12.79).

Niespodzianki nie było w finale 100 m stylem motylkowym. Złoty medal wywalczyła Paulina Nogaj z Wodnika Radom. Uczennica Szkoły Mistrzostwa Sportowego we Wrocławiu obroniła tytuł sprzed roku, ale popłynęła minimalnie wolniej niż w Gliwicach (1:00.22). Na drugim miejscu sklasyfikowana została Nikola Olszewska (MTS Kwidzyn), która do zwyciężczyni straciła dziewięć setnych sekundy, natomiast z brązu cieszyła się reprezentantka lubeskiej Skarpy, Wiktora Czarnecka (1:01.55).

Na dystansie 400 m stylem zmienym doszło do kolejnej konfrontacji dwóch siedemnastolatek: Pauliny Piechoty i Julii Adamczyk. Medalistki ubiegłorocznego krajowego czempionatu seniorów na krótkim basenie rozpoczęły piątkowy wyścig finałowy bardzo podobnie, ale w stylu grzbietowym przewagę zaczęła wypracowywać sobie zawodniczka AZS UMCS Lublin. Po stu metrach żabką różnica pomiędzy nią i pabianiczanką wynosiła niemal trzy sekundy i sprawa zwycięstwa była już niemal przesądzona. Mocny finisz Piechoty nie wystarczył do zniwelowania strat do reprezentantki gospodarzy. Ostatecznie Adamczyk uzyskała czas 4:43.58 i po raz pierwszy w życiu pokonała pływaczkę UKS 190 Łódź w tej konkurencji na rocznikowych mistrzostwach Polski.

Na zakończenie dnia odbyły się jeszcze zmagania sztafet 4x200 m stylem dowolnym. Po niezwykle emocjonującej walce na finiszu, zwyciężyły zawodniczki Śląska Wrocław (Klaudia Sadowska, Julia Szkarłat, Jagoda Filipek oraz Patrycja Rzońca), które dopiero na finiszowych metrach ostatniej zmiany wyprzedziły Piętnastkę Bydgoszcz (w składzie Roksana Słupek, Weronika Woroniecka, Daria Karaszkiewicz i Julia Gus) o zaledwie trzy setne sekundy. Brązowe medale trafiły do reprezentantek Trójki Łódź: Sandry Redner, Karoliny Pokrywki, Martyny Wardzińskiej i Oliwii Król. 

Złote medalistki mistrzostw Polski 17- i 18-latków, dzień I:
50 m stylem dowolnym: Natalia Fryckowska (MKP Szczecin)   25.69
50 m stylem klasycznym: Justyna Kasperuk (GIM 92 Ursynów Warszawa)   31.74
100 m stylem motylkowym: Paulina Nogaj (Wodnik Radom)   1:00.22
200 m stylem dowolnym: Klaudia Jankowska (GIM 92 Ursynów Warszawa)   1:59.82
200 m stylem grzbietowym: Agata Naskręt (Astoria Bydgoszcz)   2:08.40
400 m stylem zmiennym: Julia Adamczyk (AZS UMCS Lublin)   4:43.58
4x200 m stylem dowolnym: Śląsk Wrocław (Klaudia Sadowska, Julia Szkarłat, Jagoda Filipek, Patrycja Rzońca)   8:30.45