Polska

MP 14-latków: Czwarte złoto Uryniuka!

Joanna Kwatera 2017-07-08 21:30

Drugiego dnia Letnich Mistrzostw Polski juniorów 14-letnich, które odbywają się w Olsztynie zwyciężali głównie faworyci, ale nie zabrakło też niespodzianek. Kolejny duży krok w kierunku uzyskania tytułu najlepszego pływaka tej imprezy zrobił dziś Paweł Uryniuk, a następny zespół sztafetowy wpisał się na listę rekordzistów kraju w tej kategorii wiekowej.

Cztery do zera dla Uryniuka! Zawodnik G-8 Bielany Warszawa konsekwentnie realizuje swoje cele, założone na te mistrzostwa i oprócz doskonałej formy ma w tym wszystkim trochę szczęścia. A pokazał to wyścig inaugurujący starty chłopców w dzisiejszej sesji popołudniowej, gdzie zawodnicy ścigali się w konkurencji 50m stylem motylkowym. Po wczorajszej zaciętej walce z Wojciechem Ogrodnikiem na dystansie dwa razy dłuższym, dziś obaj pływacy znów zaliczyli ostre ściganie i choć jeszcze kilka metrów przed metą wydawało się, że tym razem górą będzie zawodnik z Tarnowskich Gór, to dzięki lepszemu dopłynięciu do ściany o pięć setnych sekundy szybszy okazał się Uryniuk, który od złotego medalu rozpoczął sobotnie finały. Czas jaki uzyskał 26.20 jest gorszy od rekordu Polski zaledwie o 0,32 sekundy. Również ostatnie słowo w dzisiejszej potyczce należało do Warszawianina. W ostatniej konkurencji indywidualnej 200m stylem zmiennym Uryniuk także okazał się bezkonkurencyjny, a wyścig rozegrał podobnie jak wczoraj na dystansie dwa razy dłuższym, wychodząc na prowadzenie po odcinku w stylu grzbietowym i później powiększał tylko przewagę nad konkurentami, kończąc te zmagania już samotnie, daleko z przodu. Pokonanie czterech długości basenu zajęło mu 2:12.21. Drugi na mecie Mikołaj Dobrindt (MUKS Piętnastka Bydgoszcz) stracił do niego prawie pięć sekund.

Coraz bliżej poprawienia rekordu kraju wśród 14-latek Donaty Kilijańskiej z 2009 roku jest na dystansie 400m stylem dowolnym Aleksandra Knop. Dziś do tego wyniku zabrakło jej niecałych dwóch sekund. Podopieczna Sylwii Kowalskiej, która w tym wyścigu była klasą dla siebie, zanotowała rezultat 4:18.47, który jest zarazem jej nowym, znacznie poprawionym rekordem życiowym w tej konkurencji. Rywalki zostawiła za plecami ponad trzynaście sekund!

Nie udało się wczoraj w stylu dowolnym – udało się dziś w stylu motylkowym! Maria Murawska zostało najszybszą sprinterką na dystansie jednej długości basenu popularnym delfinem i jako jedyna przepłynęła dziś ten odcinek poniżej dwudziestu dziewięciu sekund – 28.86. To trzeci rezultat w jej karierze, a dzięki swojej znakomitej postawie wyprzedziła na mecie wczorajszą triumfatorkę na dystansie dwa razy dłuższym Martynę Frąckiewicz (TP Zielona Góra), która tym razem stanęła na najniższym stopniu podium oraz zwyciężczynię eliminacji i druga w finale Karolinę Szyszko (MUKS Olimpijczyk OSSM). Wiele wskazywało na to, że zawodniczkę UKS Piątki Ostrołęka zobaczymy dzisiejszego wieczoru na podium po raz drugi, gdyż w rywalizacji 200m stylem zmiennym po trzech długościach basenu liczyła się jeszcze w walce o medale. Niestety osłabła bardzo na ostatniej prostej i zmagania finałowe zakończyła na szóstej pozycji. Bardzo dobrym pływaniem w stylu klasycznym popisała się natomiast Iva Dujanić (UKS Gim92 Ursynów Warszawa), która tym samym wysforowała się na prowadzenie i nie oddała go już do końca wyścigu. Pływaczka ze stolicy uzyskała rezultat 2:26.58, wyprzedzając o niecałą sekundę Zuzannę Famulok (UKS Aquatica Pawłowice) i trzecią na finiszu Natalię Cynarską (Iuks Muszelka Warszawa).

Drugą wygraną w stylu klasycznym w Aquasferze odniósł na tych mistrzostwach Oskar Grabek. Tym razem okazał się najszybszy na 200m tym stylem, wychodząc na czoło wyścigu tuż po starcie. Już na pierwszej długości basenu pływak UKS Olimpijczyk 23 narzucił niesamowite tempo (32.37), a później utrzymywał swój rytm aż do końca rywalizacji, osiągając nowy rekord życiowy 2:30.73. Niesamowitym finiszem wykazał się zdobywca drugiej lokaty Norbert Zacharzyński (UKS Wodnik Krasnystaw), który kończył wyścig najszybciej z całej stawki (37.39). Kolejny krążek, tym razem brązowy zawisł na szyi Mikołaja Dobrindta. Ciekawie potoczył się wyścig w tej konkurencji wśród dziewcząt, w którym już od startu prowadzenie objęła Emilia Hellak. Reprezentantka WKS Śląska Wrocław, która z dobrej strony pokazała się już w maju podczas finału Ligi SMS w Szczecinie, będąc najlepsza żabkarką z rocznika 2003 na tym dystansie (zajęła tam lokatę tuż za podium), zaatakowała z siódmego toru i była na tyle skuteczna, że dowiozła wyraźne prowadzenie do mety, notując rekord życiowy 2:38.20. Nie dały jej rady ani zdobywczyni drugiej pozycji Alicja Wojtkowiak (Park Wodny Tarnowskie Góry), ani legitymująca się przed tym finałem lepszą od niej „życiówką” Paulina Pastuszuk (Olimpia Lublin).

Statystykę medalową zespołu UKS 190 Łódź podciągnął dziś jeszcze Konrad Zieliński, który w znakomitym stylu odniósł zwycięstwo na dystansie 400m stylem dowolnym, poprawiając najlepsze osiągnięcie w karierze z mistrzostw Polski w Lublinie o dokładnie siedem i pół sekundy – 4:09.67. Dopiero prawie cztery sekundy za nim do mety dotarł Michał Daszkiewicz (UKP Unia Oświęcim), a brąz przypadł Jakubowi Jakimiakowi (Huragan Międzyrzec Podlaski).

Na dystansie sprinterski m w stylu grzbietowym rewanż na Adeli Piskorskiej (UKP Torpeda Oleśnica) wzięła dziś Martyna Piesko (MTP Lublinianka Lublin), choć walka była bardzo zacięta, a obie pływaczki na mecie dzieliła różnica jedynie jednej dziesiątej sekundy (30.78 – 30.88). Wśród chłopców zwyciężył Adam Wiśniewski (St. Pływaków i ratowników AQUA Żyrardów), który jako jedyny zarówno w eliminacjach jak i popołudniowym finale pokonał ten dystans poniżej dwudziestu dziewięciu sekund (28.77).

Na koniec sobotnich zmagań na pływalni Aquasfera kibice byli świadkami czwartego już na tych mistrzostwach rekordu kraju 14-latek, a tym razem pokusiły się o niego zawodniczki KS Warty Poznań w konkurencji sztafetowej 4x100m stylem dowolnym. Maria Szczepańska, Wiktoria Celmer, Agata Czechyra i Iga Krzysztofiak, pokonały dystans w czasie 4:05.28, wyprzedzając wczorajsze triumfatorki na dystansie dwa razy dłuższym - zespół UKS 190 Łódź, w składzie którego na ostatniej zmianie fenomenalnie finiszowała Aleksandra Knop (57.17). Wśród chłopców ponownie złotą drużynę UKP Unii Oświęcim utworzyli: Michał Daszkiewicz, Marcin Malarz, Jan Więzik i Dawid Danikiewicz, osiągając czas 3:50.38.