Świat

Jedyna taka noc

Szymon Gagatek 2015-11-24 19:47

Przebojowy Anders Holm, wyjątkowo wystrojone gwiazdy i oczy wszystkich najważniejszych amerykańskich mediów skierowane na Los Angeles. I to wcale nie z powodu rozdania nagród filmowych. W niedzielę w Mieście Aniołów swoje święto mieli pływacy ze Stanów Zjednoczonych! Za nami ceremonia Golden Goggles Awards!

Po raz pierwszy plebiscyt podsumowujący pływacki rok w USA odbyła się w 2004 roku. Od tamtej pory najlepsi zawodnicy zza oceanu co roku w listopadzie spotykają się w Los Angeles, by poznać wyniki głosowania fanów na zwycięzców ośmiu kategorii. W tym roku galę po raz pierwszy poprowadził znany z amerykańskiej stacji Comedy Central Anders Holm. Jedna z głównych postaci w filmie "Praktykant" oraz twórca, scenarzysta i aktor serialu "Workaholics" został wybrany do tej roli nieprzypadkowo. Jego wyjątkowy, komediowy styl można było bowiem połączyć z... pływacką przeszłością. Holm przez lata był związany z tą dyscypliną, a w czasach studenckich reprezentował nawet drużynę Uniwersytetu Wisconsin-Madison.

Po prezentacji kadry USA z mistrzostw świata w Kazaniu i kilkunastominutowym wstępie, w trakcie którego Holm zaprezentował się miedzy innymi w samych slipach i popisał parodią charakterystycznego komentarza Rowdy'ego Gainesa, pełniącego obecnie rolę sprawozdawcy w NBC, nadszedł czas na ogłoszenie wyników. Cała uroczystość była transmitowana za pośrednictwem kanału amerykańskiego związku na YouTube'ie, pełną relację zamieszczamy więc poniżej. Naprawdę warto przyjrzeć się i przysłuchać przynajmniej fragmentom tego wydarzenia. Ci, którzy nie będą mieli na to czasu, pod filmikiem znajdą komplet nagrodzonych na gali w Los Angeles.

Wyniki Golden Goggle Awards 2015:
Wyścig Roku - kobiety: Katie Ledecky (200 m stylem dowolnym; mistrzostwa świata w Kazaniu)
Wyścig Roku - mężczyźni: Jordan Wilimovsky (10 km - wody otwarte; mistrzostwa świata w Kazaniu)
Najlepszy występ sztafetowy: 4x200 m stylem dowolnym kobiet (mistrzostwa świata w Kazaniu)
Odkrycie Roku: Jordan Wilimovsky
Nagroda za wytrwałość: Allison Schmitt
Trener Roku: Bruce Gemmell
Zawodniczka Roku: Katie Ledecky
Zawodnik Roku: Michael Phelps

Wyniki głosowania w najważniejszych kategoriach nie zaskoczyły. Katie Ledecky oraz jej trener Bruce Gemmell sięgnęli po charakterystyczne statuetki już po raz trzeci z rzędu. Tak jak w ubiegłym roku, nagroda dla najlepszego zawodnika trafiła z kolei w ręce Michaela Phelpsa. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że po raz pierwszy w historii gali wyróżniony został pływak startujący na wodach otwartych. Jordan Wilmovsky, który w Kazaniu zdobył złoto mistrzostw świata na 10 km i zapewnił sobie start na Igrzyskach w Rio, zwyciężył w dwóch kategoriach: Wyścig Roku wśród mężczyzn oraz Odkrycie Roku.