Świat

Netanja 2015: Szósty rekord Polski w Izraelu!

Szymon Gagatek 2015-12-04 17:01

Po zdobyciu srebrnego medalu mistrzostw Europy w Netanji na 100 m stylem grzbietowym Alicja Tchórz nie zwalnia tempa! Dziś zawodniczka Juvenii Wrocław zajęła szóste miejsce na dwukrotnie dłuższym dystansie i poprawiła kolejny rekord Polski! Zwyciężyła niezawodna Katinka Hosszu, która po raz trzeci w karierze złamała barierę dwóch minut.

Piękny sen Alicji Tchórz trwa w najlepsze. Jej wczorajszy występ nie przeszedł bez echa w polskich mediach, a reprezentantka Polski trafiła nawet na okładkę Przeglądu Sportowego, co w dzisiejszych czasach nie jest najłatwiejszym zadaniem dla jakiegokolwiek pływaka z naszego kraju. Niesiona na fali euforii po swoim sukcesie, dziś po raz kolejny pokazała, że aspiruje do dołączenia do europejskiej czołówki stylu grzbietowego. Dystans 200 metrów pokonała w 2:04.98, po raz pierwszy w karierze uzyskując rezultat poniżej dwóch minut i pięciu sekund! To nowy najlepszy wynik w historii polskiego pływania, poprawiony po niespełna dwóch tygodniach o dwadzieścia sześć setnych sekundy.

Polscy pływacy w Izraelu już sześciokrotnie poprawiali rekordy kraju. W tej statystyce bryluje właśnie Tchórz, dla której dzisiejszy rezultat był czwartym najlepszym czasem w historii polskiego pływania uzyskanym na obiekcie Instytutu Wingate. Poprzednie trzy pochodzą oczywiście ze wszystkich jej startów na dystansie 100 m stylem grzbietowym.

Rekordy Polski na ME w Netanji:
100 m stylem grzbietowym kobiet - Alicja Tchórz   58.33
400 m stylem dowolnym mężczyzn - Wojciech Wojdak   3:37.57
100 m stylem grzbietowym kobiet - Alicja Tchórz   57.59
100 m stylem grzbietowym kobiet - Alicja Tchórz   57.17
50 m stylem motylkowym kobiet - Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk   25.45
200 m stylem grzbietowym kobiet - Alicja Tchórz   2:04.98

Rekord podopiecznej Grzegorza Widanki nie był jedynym historycznym osiągnięciem. Wyścig wygrała Katinka Hosszu, która ponownie złamała barierę dwóch minut. Czas 1:59.84 to nowy rekord mistrzostw Europy. Najlepsze czasy w historii swoich krajów ustanowiły z kolei pozostałe medalistki: Daria Ustinova z Rosji (2:01.57) oraz Eyglo Gustafsdottir z Islandii (2:03.53).

Jutro Tchórz czeka ostatni występ podczas tegorocznego czempionatu Starego Kontynentu. W sprinterskiej rywalizacji na 50 metrów nasza reprezentantka powalczy o powtórzenie swojego wyczynu ze Szczecina, gdzie cztery lata temu meldowała się w finałach mistrzostw Europy na wszystkich trzech dystansach w stylu grzbietowym.