Świat

Glasgow 2018: Starty Polaków - dzień 2.

Szymon Gagatek 2018-08-03 20:30

Medalowe zakończenie pierwszego dnia mistrzostw Europy w Glasgow sprawiło, że z wielką ochotą przystąpimy do śledzenia poczynań naszych reprezentantów w sobotni poranek. Na starcie zobaczymy dziewięcioro Polaków w rywalizacji indywidualnej. Czeka nas też debiut w programie czempionatu konkurencji 4x200 m stylem dowolnym.

Dzień rozpoczną nasi bohaterowie inauguracyjnego dnia mistrzostw. Na dystansie 100 m stylem dowolnym zaprezentują się Jakub Kraska, Kacper Majchrzak, Jan Hołub i Konrad Czerniak. Wszyscy popłyną w wyścigach rozstawionych, a trzej wymienieni na początku będą mieli okazję zmierzyć się ze sobą w serii nr 7. Do półfinałów będą mogli wejśc tylko dwaj Polacy, więc wewnętrzna rywalizacja o miejsca w szesnastce, które przy dobrych występach są w ich zasięgu, zapowiada się naprawdę interesująco.

Następnie doczekamy się debiutu na wielkiej międzynarodowej imprezie wśród seniorów Weroniki Hallmann. Ubiegłoroczna wicemistrzyni Europy juniorek na 50 m stylem klasycznym popłynie w sobotę na dwukrotnie dłuższym dystansie i od razu będzie mogła zmierzyć się m. in. ze złotą medalistką igrzysk w Londynie, Rutą Meilutyte z Litwy. Polka zasygnalizowała rosnącą formę na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży, gdzie przed dwoma tygodniami poprawiła życiówkę na 200 metrów. Miejmy nadzieję, że był to dobry prognostyk przed występem w Szkocji i 18-latka powalczy o jak najwyższe miejsce.

Chwilę po Hallmann do wody wskoczy jeden z naszych kandydatów do wysokiego miejsca w finale, Jan Świtkowski. Na dystansie 200 m stylem motylkowym brązowy medalista mistrzostw świata z 2015 roku zapowiada walkę o powrót do ścisłej czołówki i chyba nikt nie ma wątpliwości, że stać go na taki wyczyn. Pierwszy krok trzeba będzie zrobić w eliminacjach, by ze spokojną głową znaleźć się w najlepszej szesnastce. Lublinianin już rano trafił do bardzo mocnej serii, z młodym Kristofem Milakiem z Węgier oraz Viktorem Bromerem z Danii. 

Rywalizację w mistrzostwach rozpoczną też grzbiecistki. Alicja Tchórz już w piątkowej sztafecie pokazała dobre przygotowanie do zawodów, a start na dystansie 50 metrów będzie dla niej niezwykle ważny. To w tej konkurencji w ubiegłym roku notowała najlepsze wyniki, wchodząc do półfinału mistrzostw świata i zdobywając medal czempionatu Starego Kontynentu na krótkim basenie. Być może podopieczna Grzegorza Widanki powalczy też o rekord Polski, należący do nieobecnej na zawodach w Glasgow Aleksandry Urbańczyk-Olejarczyk i zostanie pierwszą Polką, której uda się złamać barierę 28 sekund. Do wody wskoczą też kolejne debiutantki, które tak dobrze radziły sobie na mistrzostwach kraju w Łodzi: Agata Naskręt i Weronika Górecka.

Ostatnią konkurencją poranka będzie... sztafeta mieszana 4x200 m stylem dowolnym. Zupełnie nowy pomysł działaczy Europejskiej Federacji Pływackiej przejdzie w Glasgow chrzest bojowy i chyba wszyscy są ciekawi jak on wypadnie. My mieliśmy śledzić te zmagania z podwójnym zainteresowaniem, bo pierwotnie w stawce zespołów zgłoszonych do walki byli także Biało-czerwoni. Ostatecznie nie znaleźli się oni jednak na listach startowych. Jest na nich 11 drużyn, wśród których pojawiła się nawet reprezentacja San Marino.

Starty Polaków 4.08 – sesja eliminacyjna (10:30)
10:30 – 100 m stylem dowolnym mężczyzn
Jakub Kraska (seria 7/9, tor 0.)
Kacper Majchrzak (seria 7/9, tor 3.)
Jan Hołub (seria 7/9, tor 8.)
Konrad Czerniak (seria 9/9, tor 0.)

10:48 – 100 m stylem klasycznym kobiet|
Weronika Hallmann (seria 4/5, tor 1.)

11:00 – 200 m stylem motylkowym mężczyzn
Jan Świtkowski (seria 4/4, tor 3.)

11:14 – 50 m stylem grzbietowym kobiet
Weronika Górecka (seria 2/6, tor 1.)
Alicja Tchórz (seria 4/6, tor 2.)
Agata Naskręt (seria 4/6, tor 8.)