Świat

Glasgow 2018: Wojdak w finale, szybkie sztafety!

Szymon Gagatek 2018-08-03 10:30

To był całkiem udany polski poranek na pływalni w Glasgow! Reprezentanci naszego kraju na inaugurację mistrzostw Europy na długim basenie wywalczyli kwalifikację do trzech wyścigów finałowych i trzech półfinałowych, a najlepiej poradziła sobie męska sztafeta 4x100 m stylem dowolnym, która uplasowała się na 2. lokacie.

400 m stylem zmiennym kobiet

Pierwszy wyścig mistrzostw Europy padł łupem Vilmy Ruotsalainen z Finlandii, która uzyskała czas 4:56.41. Chwilę później do walki ruszyły już zdecydowanie szybsze pływaczki, wśród których znalazły się dwie Polki. Lepiej poradziła sobie bardziej doświadczona z naszych kadrowiczek, Paula Żukowska. Reprezentantka AZS AWF Katowice nie zdołała poprawić swojego najlepszego tegorocznego rezultatu, ale złamała barierę czterech minut i pięćdziesięciu sekund (4:49.76), co pozwoliło jej zająć ostatecznie 15. lokatę. Z kolei debiutująca na tak wielkiej imprezie Knop zanotowała rezultat 4:51.65 i została sklasyfikowana tuż za swoją koleżanką z kadry. Pod nieobecność Katinki Hosszu, która po życiowych zawirowaniach skupia się w Glasgow na innych konkurencjach, eliminacje wygrała Fantine Lesaffre z Francji (4:36.17), druga była Aimee Willmott z Wielkiej Brytanii (4:38.28), a trzecią pozycję zajęła liderka europejskich tabel w 2018 roku, Ilaria Cusinato z Włoch (4:39.02).

Skład finału 400 m stylem zmiennym kobiet (screen: dailymotion.com/lentv):

400 zmiennym

400 m stylem dowolnym mężczyzn

W jedynym rozgrywanym w piątek indywidualnym finale mężczyzn zobaczymy Wojciecha Wojdaka! Podopieczny Marcina Kacera przepłynął rano osiem długości basenu w 3:49.67 (szybszy w tym sezonie był tylko w finale MP) i zajął 8. miejsce. Wojdak minimalnie wyprzedził Filipa Zaborowskiego (3:49.72), któremu tym samym nie udało się powtórzyć sukcesu sprzed dwóch lat i nie znalazł się ponownie w najlepszej ósemce czempionatu Starego Kontynentu. Tym razem zawodnik MPK Szczecin musiał się zadowolić 9. lokatą. Najszybszym zawodnikiem eliminacji został jeden z najpoważniejszych kandydatów do zdominowania rywalizacji na długich dystansach, Michajło Romanczuk, notując wynik 3:46.95. Za jego plecami uplasowali się Niemcy: Poul Zellmann i Henning Muehlleitner.

Skład finału 400 m stylem dowolnym mężczyzn (screen: dailymotion.com/lentv):

400 dowolnym

50 m stylem dowolnym kobiet

Eliminacje 50 m stylem dowolnym padły łupem Sary Sjoestroem. Szwedka, celująca w Glasgow w 4 indywidualne złote medale, rozpoczęła swoją przygodę z mistrzostwami Europy w znakomitym stylu. Jedną długość basenu pokonała w 24.14 i wyprzedziła swoją największą rywalkę, Pernille Blume z Danii, o trzynaście setnych sekundy. Mistrzyni olimpijska na pewno nie przestraszy się rywalizacji z Sjoestroem. Swoją moc pokazała już przed miesiącem w Rzymie, gdy po raz pierwszy w karierze złamała barierę 24 sekund. Trzecia była młodziutka Maria Kaminiewa z Rosji (24.39). W półfinałach popłynie też Anna Dowgiert! Pływaczka Warty Poznań najpierw zajęła 17. miejsce (25.49) i musiała jeszcze pokonać Lucrezię Raco z Włoch w repasażu. Na zakończenie sesji eliminacyjnej spisała się doskonale. W pojedynku z reprezentantką Italii poprawiła swój rekord życiowy, notując czas 25.11. Tym samym w klasyfikacji wszechczasów polskiego pływania wyprzedziła dziś Agatę Korc! Druga z Biało-czerwonych, Daniela Georges, także mogła cieszyć się z życiówki (26.74), która dała jej 43. pozycję.

- Jeszcze pięć minut przed wyścigiem repasażowym kłóciłam się z trenerem i mówilam, że nie chcę płynąć, bo po prostu nie mam już sił. Może właśnie to wkurzenie po rozmowie z nim sprawiło, że powiedziałam sobie "pokażę mu". Cieszę się, bo nigdy nie udało mi się popłynąć na imprezie międzynarodowej tak szybko - mówiła Dowgiert w wypowiedzi dla TVP Sport.

Czołówka eliminacji 50 m stylem dowolnym kobiet (screen: dailymotion.com/lentv):

50 dowolnym

50 m stylem grzbietowym mężczyzn

W półfinałach 50 m stylem grzbietowym zobaczymy Kacpra Stokowskiego. Zawodnik G-8 Bielany Warszawa poprawił rano rekord życiowy (25.22) i finiszował na 13. miejscu. Trzech dziesiątych sekundy do awansu zabrakło mistrzowi Polski, Kamilowi Kaźmierczakowi, który z czasem 25.80 został sklasyfikowany na 30. lokacie. Imponującą dyspozycję zaprezentował Shane Ryan. Były reprezentant USA, pływający obecnie w barwach Irlandii, zanotował wynik 24.32, wyprzedzając Klimenta Kolesnikowa oraz Roberta Glintę.

Czołówka eliminacji 50 m stylem grzbietowym mężczyzn (screen: dailymotion.com/lentv):

50 grzbietowym

100 m stylem motylkowym kobiet

Pierwotnie do rywalizacji delfinistek zgłoszone były dwie Polki: Dominika Kossakowska i Anna Dowgiert. Obie zostały jednak ostatecznie nie pojawiły się na słupkach w Tollcross International Swimming Centre, by skupić się na kolejnych startach. W eliminacjach nie doczekaliśmy się większych niespodzianek. Zaledwie 20 minut po swoim występie na 50 m stylem dowolnym wielką klasę potwierdziła Sarah Sjoestroem. Szwedka bez specjalnego forsowania tempa uzyskała wynik 56.87 i nie dała pozostałym uczestniczkom tej konkurencji żadnych szans. Obiecujące czasy zanotowały też dwie Włoszki, które znalazły się w pierwszej trójce: Elena di Liddo oraz Ilaria Bianchi. 

Czołówka eliminacji 100 m stylem motylkowym kobiet (screen: dailymotion.com/lentv):

100 motylkowym

100 m stylem klasycznym mężczyzn

Bardzo dobrze w rywalizacji żabkarzy poradził sobie Marcin Stolarski. Podopieczny Michała Szymańskiego uzyskał trzeci czas w karierze (1:00.60) i popłynie dziś w półfinale. Jego rezultat dał mu 15. miejsce w eliminacjach, 13. wśród tych, którzy będą rywalizować popołudniu. Na dalszej lokacie znalazł się kolejny debiutant w kadrze, Bartłomiej Roguski. Wynik 1:02.09 dał mu 34. pozycję. To właśnie w tej konkurencji padł pierwszy rekord mistrzostw Europy. Tak jak można się tego było spodziewać, eliminacje w piorunującym tempie przebrnął Adam Peaty. Faworyt gospodarzy jako pierwszy w historii imprezy złamał barierę 58 sekund (57.89) i dał rywalom jasny sygnał, że nie powinni ze zbyt wielkimi nadziejami podchodzić do walki o złoto.

Czołówka eliminacji 100 m stylem klasycznym mężczyzn (screen: dailymotion.com/lentv):

100 klasycznym

4x100 m stylem dowolnym kobiet

Wielkie emocje dostarczyła nam walka Polek o wejście do ósemki w zmaganiach sztafetowych 4x100 m stylem dowolnym. Nasze zawodniczki spisały się naprawdę imponująco, płynąc bardzo równo. Katarzyna Wasick (55.18), Alicja Tchórz (55.09), Aleksandra Polańska (55.74) i Anna Dowgiert (55.27) uzyskały łączny czas 3:41.28 i znalazły się na 8. miejscu... ex aequo z ekipą z Danii. Chwilę niepewności przerwali sędziowie, którzy postanowili, że w związku z takim rozstrzygnięciem do finału przystąpi 9 ekip! W roli faworytek wystąpią w nim Holenderki, które w składzie Kim Busch, Kira Toussaint, Marjolein Delno i Femke Heemskerk wygrały dzisiejsze eliminacje. 

Finalistki rywalizacji sztafet 4x100 m stylem dowolnym kobiet (screen: dailymotion.com/lentv):

4x100 k

4x100 m stylem dowolnym mężczyzn

Jeszcze lepiej od pań poradzili sobie nasi pływacy! Konrad Czerniak (49.14), Jan Hołub (49.05), Jakub Kraska (48.77) i Jan Świtkowski (48.49) wygrali swoją serię eliminacyjną z łącznym czasem 3:15.45 i znaleźli się na drugim miejscu w całych eliminacjach. Szybsi od nich, o zaledwie szesnaście setnych sekundy, byli tylko Włosi. Finałowy wyścig zaplanowany na 19:10, w którym nasz zespół wzmocni jeszcze Kacper Majchrzak, zapowiada się zatem niezwykle interesująco, biorąc pod uwagę fakt, że w finale zabraknie też takich ekip jak Francja czy Wielka Brytania.

Finaliści rywalizacji sztafet 4x100 m stylem dowolnym mężczyzn (screen: dailymotion.com/lentv):

4x100 m

800 m stylem dowolnym kobiet

Bez Polek odbyły się zmagania na 800 m stylem dowolnym. Rano trzem zawodniczkom udało się złamać barierę 8 minut i 30 sekund. Najszybsza z nich była Simona Quadarella (8:23.93), która dość wyraźnie wyprzedziła wschodzący talent światowego pływania, Ajnę Kesely (8:27.96). Trzecią pozycję zajęła Anna Jegorowa z Rosji (8:29.27).

Skład finału 800 m stylem dowolnym kobiet (screen: dailymotion.com/lentv):

800 dowolny