Świat

NCAA: Polskie trio zaproszone na mistrzostwa

Szymon Gagatek 2018-03-09 15:15

Trzech polskich zawodników wystąpi w mistrzostwach I Dywizji NCAA mężczyzn w pływaniu, które odbędą się w dniach 21-24 marca w Minnesocie. Tak jak przed rokiem, w gronie najlepszych bez większych problemów znaleźli się Jan Świtkowski i Paweł Sendyk. Namieszać w czołówce spróbuje natomiast debiutujący w tej doborowej stawce Jacek Arentewicz.

Świtkowski do rywalizacji kończącej jego przygodę z akademickim pływaniem przystąpi w roli jednego z najważniejszych zawodników Uniwersytetu Florydy. W porównaniu z ubiegłym rokiem zmieni się jego plan startów indywidualnych. W Minnesocie nie zaprezentuje się na dystansie 200 jardów stylem dowolnym. W zamian zobaczymy go na 100 jardów stylem motylkowym, a więc w konkurencji, w której kilka tygodni temu w świetnym stylu wywalczył tytuł mistrza Southeastern Conference notując czas 45.26. Do tego stanie na słupku startowym na 200 jardów stylem motylkowym i zmiennym oraz w sztafetach. 

Nie zmieni się za to program Pawła Sendyka. Kibice w Minneapolis Aquatic Center zobaczą zawodnika Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley na 50 i 100 jardów stylem dowolnym oraz 100 jardów stylem motylkowym. Do sprinterskich zmagań przystąpi w roli jednego z kandydatów do miejsc w wielkim finale. W lutym zajął 3. pozycję na mistrzostwach Pacific-12, uzyskując czas 19.09, który okazał się być 11. wynikiem całego sezonu za oceanem.

Do ostatnich chwil ważyły się losy Jacka Arentewicza. Zawodnik East Carolina University w połowie lutego wywalczył tytuł mistrza American Conference na 100 i 200 jardów stylem klasycznym, na dłuższym z tych dystansów notując najlepszy czas w historii polskiego pływania na jardach (1:54.55). Wynik ten dawał mu 29. miejsce w ligowym rankingu, które jednak nie pozwoliłoby na start w czempionacie NCAA. Na szczęście tydzień później nasz żabkarz zdołał się jeszcze poprawić. W zawodach ostatniej szansy popłynął szybciej o sześć setnych sekundy i awansował o jedną pozycję w zestawieniu całego sezonu. Dzięki temu będzie mógł rywalizować z czołówką stylu klasycznego w Stanach Zjednoczonych już jako pierwszoroczniak. 

Do wspomnianej trójki w Minnesocie powinien dołączyć również Jerzy Twarowski. Na liście sztafet 4x100 jardów stylem zmiennym zaproszonych do udziału w mistrzostwach znalazła się bowiem drużyna Uniwersytetu Iowa. Polak jest w niej ważnym ogniwem na trzecim odcinku, pływanym stylem motylkowym. Niedużo brakowało, a Twarowski zakwalifikowałby się na ligowy czempionat również indywidualnie. Na dystansie 100 jardów delfinem uzyskał w tym sezonie czas 46.07, gorszy o zaledwie osiemnaście setnych sekundy od tego, który dawał zaproszenie w tej konkurencji.

Za niespełna dwa tygodnie po czwarty z rzędu tytuł najlepszego akademickiego zespołu USA spróbują sięgnąć zawodnicy Uniwersytetu Teksańskiego. Wydaje się jednak, że w tym roku czeka ich wyjątkowo trudne zadanie. Bardzo mocni wydają się być zawodnicy NC State, dobrze prezentują się też zespoły Uniwersytetu Kalifornijskiego i Uniwersytetu Indiany. Swoje trzy grosze do rywalizacji spróbują dorzucić również reprezentanci Uniwersytetu Florydy, którzy w składzie mają niesamowitego Caeleba Dressela. To właśnie on powinien być największą gwiazdą całej imprezy - a jego starcie z mistrzem olimpijskim Josephem Schoolingiem na dystansie 100 jardów stylem motylkowym zapowiada się na jedno z najciekawszych wydarzeń tego roku w światowym pływaniu. Nic więc dziwnego, że już od kilku dni bilety na trybuny Minneapolis Aquatic Center są niedostępne. Wszystkie rozeszły się w błyskawicznym tempie!

OFICJALNA LISTA ZAPROSZEŃ W POSZCZEGÓLNYCH KONKURENCJACH

Polacy zaproszeni do udziału w mistrzostwach NCAA w konkurencjach indywidualnych:
Jacek Arentewicz (East Carolina University) - 100 i 200 jardów stylem klasycznym
Paweł Sendyk
 (University of California, Berkeley) - 50 i 100 jardów stylem dowolnym; 100 jardów stylem motylkowym
Jan Świtkowski (University of Florida) - 100 i 200 jardów stylem motylkowym; 200 jardów stylem zmiennym