Polska

MP Lublin: Świtkowski z biletem do Budapesztu!

Joanna Kwatera 2017-05-18 21:02

To był pierwszy wyścig o medale tegorocznych mistrzostw Polski w pływaniu w Lublinie, które dziś zainaugurowały delfinistki ścigające się na dystansie 200m. Nową królową tej konkurencji w naszym kraju została ta, która w kwietniu na pływalni Aqua Lublin podczas zawodów z cyklu Grand Prix Polski również okazała się najlepsza – Paula Żukowska. Ale wywalczenie złotego medalu nie przyszło jej z wielką łatwością. Silny opór reprezentantce Śląska Wrocław stawiła Zuzanna Trambowicz. Zaledwie piętnastoletnia zawodniczka z Bydgoszczy nie chciała pozostać anonimowa już w eliminacjach, które wygrała, a w finale od pierwszej wygranej krajowego czempionatu dzieliło ją jedynie pięć setnych sekundy. Żukowska prowadzenie objęła już od startu, w końcówce jednak musiała odpierać mocne ataki doskonale finiszującej Trambowicz, a zwycięstwo wrocławiance dał czas 2:15.68. O ile druga lokata na mistrzostwach Polski w Olsztynie zawodniczki MKS SP 63 Bydgoszcz była zaskoczeniem, tak na drugie miejsce w Lublinie, robiącej ze startu na start coraz większy progres młodej pływaczki, kibice na pewno bardzo liczyli. Jej wynik 2:15.73 jest o prawie dwie sekundy poprawionym rekordem życiowym tej zawodniczki. Trzecią lokatę wywalczyła, podobnie jak w roku ubiegłym, Wiktoria Musioł (Unia Oświęcim).

Finał mężczyzn kibice śledzili z wielkim zaciekawieniem, gdyż wszyscy liczyli na to, że zawodnicy powalczą w nim o przepustki na mistrzostwa świata do Budapesztu. Już rano szybciej od minimum kwalifikacyjnego dystans ten przepłynął brązowy medalista w tej konkurencji z Kazania Jan Świtkowski, notując czas 1:55.94 – piąty w karierze i czternasty w tym sezonie na listach światowych. Wyścig finałowy najszybciej rozpoczął jednak niepokonany w tym roku na krajowym podwórku Damian Chrzanowski (MZOS Płock), który objął prowadzenie po pierwszej długości basenu. Obrońca tytułu mistrzowskiego wystartował natomiast spokojnie, ale mocno przyspieszył w drugiej części dystansu, wychodząc na czoło stawki na ostatnim nawrocie. Końcówka należała już tylko do reprezentanta Skarpy Lublin, który z bezpieczną przewagą dotarł do mety z czasem 1:56.03, czym przypieczętował tylko swoją nominację do Budapesztu, zdobywając trzeci z rzędu tytuł mistrzowski na tym dystansie. Rezultat ten daje mu również prawo startu na Uniwersjadzie w Tajpej. Zacięty bój stoczyli z sobą zawodnicy ścigający się o drugi stopień podium w tej konkurencji - Damian Chrzanowski i Michał Poprawa. Szarżujący od początku wyścigu brązowy medalista mistrzostw Europy Juniorów z Hodmezovasarhely, w końcówce osłabł minimalnie i na finiszowych metrach o trzydzieści cztery setne sekundy wyprzedzić go zdołał pływak z Katowic. Poprawa stracił do Świtkowskiego dokładnie dwie sekundy, co nie dało mu przepustki na węgierski czempionat. Nikomu więcej poza tą trójką nie udało się złamać granicy dwóch minut w tym wyścigu.

Bliski kwalifikacji do mistrzostw Europy juniorów w Netanji dwa razy dzisiejszego dnia był Michał Cukanow (Olimpijczyk Aleksandrów Łódzki), który uzyskał drugi wynik porannych eliminacji - 2:01.51, a w finale tej konkurencji rezultat 2:01.95 dał mu ostatecznie siódme miejsce wśród najlepszych delfinistów na tym dystansie w kraju . Do minimum rano brakło mu zatem jedynie 0,35 sekundy. Popołudniu wokół wymaganego minimum zakręcił się jeszcze szósty Krzysztof Oller (Kormoran Olsztyn), ale czas 2:01.86 również okazał się za słaby, aby uzyskać bilet do Izraela. Na pocieszenie obu zawodnikom pozostaje radość ze znacznie poprawionych rekordów życiowych.