Świetlicki najszybszy w kwalifikacjach

Szymon Gagatek 2013-03-09 22:53

Daniel Świetlicki triumfował w kwalifikacjach na dystansie 200 jardów stylem grzbietowym, podczas ostatniego dnia Mistrzostw II Dywizji NCAA. Polak jest jednym z zawodników Uniwersytetu Drury, którzy mają w czwartej sesji finałowej zapewnić swojej uczelni obronę tytułu. W zwycięstwie Drury w klasyfikacji generalnej rywalizacji kobiet będzie chciała pomóc z kolei Agnieszka Ostrowska, która rano była druga na 200 jardów stylem klasycznym.

Świetlicki zapewnił sobie zwycięstwo w kwalifikacjach czasem 1:44.80. Niewiele zabrakło, a w finale A dołączyłby do niego inny nasz zawodnik. Paweł Trenda, z Uniwersytetu Saint Leo (1:46.70), otarł się o wyścig medalowy, tracąc do ósmego zawodnika zaledwie trzy setne sekundy i będzie musiał walczyć o miejsce dziewiąte.

Świetnie rano popłynęła Agnieszka Ostrowska, która z drugim czasem (2:17.05) awansowała do finału A na dystansie 200 jardów stylem klasycznym. I o ile Mariya Chekanovych, która wygrała kwalifikacje, wydaje się być poza zasięgiem - walka o srebro jest nadal sprawą otwartą i mamy nadzieję, że Polce uda się powtórzyć miejsce z sesji porannej w wieczornym wyścigu.

W tej samej konkurencji w rywalizacji panów w finale A zobaczymy dwóch naszych zawodników: Kacpra Pełczyńskiego, który w kwalifikacjach był czwarty (1:57.98) i Piotra Jachowicza, który dostał się do wyścigu o medale z ósmym czasem (1:59.01).

Natomiast na dystansie 100 jardów stylem dowolnym nie poszczęściło się Krzystofowi Wilkowi i Igorowi Kowalowi. Ten pierwszy zajął 19. pozycję (45.18 s) i do awansu do finału B zabrakło mu zaledwie 0.13 s. Na 34. miejscu znalazł się Igor Kowal (45.72 s). Wilk wystąpi jednak w sesji wieczornej i w dodatku będzie miał spore szanse na medal. Rano sztafeta Uniwersytetu Brighton z Polakiem w składzie wygrała bowiem rywalizację na dystansie 4x100 jardów stylem dowolnym. Dziś w nocy ostatnia sesja finałowa rywalizacji w Birmingham!